×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Poznaj prawidłowe zasady montażu systemu kominowego

Poznaj prawidłowe zasady montażu systemu kominowego

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 26 kwi 2017 12:02

Budowę każdego komina systemowego rozpoczynamy od szczegółowego zapoznania się z instrukcją montażu i zgodnie z nią postępujemy. Przed montażem pierwszego elementu bardzo ważne jest ułożenie izolacji przeciwwilgociowej i uwzględnienie poziomu zera budynku. Unikniemy w ten sposób zabetonowania posadzką zbiornika na kondensat.

Miejsce usytuowania komina powinno wynikać bezpośrednio z projektu. W tym miejscu powinien znaleźć się fundament, który powstaje jednocześnie z fundamentami pod ściany domu.

Budowę każdego komina systemowego rozpoczynamy od szczegółowego zapoznania się z instrukcją montażu i zgodnie z nią postępujemy.

Najważniejsze zasady montażu

 

Przed montażem pierwszego elementu bardzo ważne jest ułożenie izolacji przeciwwilgociowej i uwzględnienie poziomu zera budynku. Unikniemy w ten sposób zabetonowania posadzką zbiornika na kondensat.

Na tak przygotowanej podbudowie muruje się kolejne pustaki obudowy na tradycyjnej zaprawie cementowo-wapiennej, a elementy ceramiczne łączymy na kit lub silikon kwasoodporny dostarczany wraz z innymi elementami. Bardzo ważne jest ustalenie wcześniej wysokości mocowania trójnika spalin (miejsce podłączenia urządzenia grzewczego).

Każdy typ urządzenia powinien być montowany na określonej przez montera wysokości instalacji. Przyłącze kominka najczęściej montowane jest na wysokości 2,20 m pod kątem 45°, a kotły na paliwa stałe zgodnie z DTR urządzenia. Trójnik zamontowany na złej wysokości można przełożyć, jednak taka operacja powinna być wykonana przez osobę z odpowiednimi kwalifikacjami. Po ustawieniu każdego pustaka umieszcza się w nim termoizolację z wełny mineralnej (o ile jest wymagana w danym systemie), po czym wkłada rurę szamotową. Powtarzamy te czynności do momentu, aż komin osiągnie wymaganą wysokość.

Zamiast stawiać na tradycyjne pustaki, można skorzystać również z nowoczesnych wyposażonych już w źródło izolacji pustaków perlitowych – będą one wkrótce dostępne w ofercie firmy Jawar.

Nasz nowy produkt wykonany jest z materiału pochodzenia mineralnego o nazwie perlit ekspandowany. Jest on prawie o połowę lżejszy od tradycyjnych pustaków. Wykonany jest z naturalnych składników, co sprawia, że jest doskonałym izolatorem. Co ważne, jest również łatwy w montażu. Technologia wykonania pustaka perlitowego została przez nas opatentowana – dodaje Paweł Jarzyński, ekspert z firmy Jawar. Natomiast, gdy w kominie nie przewiduje się termoizolacji, na rury nasuwa się obręcze dystansowe. Komin systemowy nie może być trwale połączony ze ścianami, do których przylega – należy go zdylatować, a przypadku elementów łatwopalnych zostawić pięciocentymetrowy odstęp.

W stropach zazwyczaj zostawia się otwór na komin, jeśli go nie ma to musimy postępować identycznie jak ze ścianą. Część komina, która będzie wystawała ponad dach, należy otynkować, obłożyć płytką lub cegłą klinkierową murowaną na płycie wspornikowej dostępnej w systemie kominowym. Jeśli komin wystaje więcej od długości deklarowanej przez producenta możemy  dodatkowo go wzmocnić poprzez włożenie w otwory narożne pustaków specjalnych gwintowanych prętów, które stanowią swoistego rodzaju zbrojenie. W ten sposób wzmocniony komin może mieć większą wysokość, jednak pamiętajmy aby zachować odpowiedni dostęp do jego czyszczenia.

Na sam koniec montujemy tzw. czapkę betonową, którą można wykonać samemu lub zakupić gotową, a następnie montujemy wszystkie niezbędne akcesoria w opisany sposób w instrukcji montażu. Finalnie komin wymaga precyzyjnej obróbki blacharskiej, która zapewni odpowiednie i szczelne połączenie z pokryciem. Tak wybudowany komin czeka na ostateczne potwierdzenie odbioru przez mistrza kominiarskiego.

Jakich błędów się wystrzegać?

Nawet najlepszym fachowcom zdarza się popełnić kilka błędów, które mogą mieć wpływ na finalne działanie komina. Warto poradzić się renomowanej firmy, która specjalizuje się w tego typu pracach. Na jakie elementy musimy zwrócić szczególną uwagę? Już przy montażu komina należy sprawdzić, czy rury ceramiczne nie posiadają pęknięć i czy łączenia między nimi są szczelne, w przeciwnym razie zaburzy to prawidłowy ciąg kominowy.

Gdy decydujemy się na paliwa płynne czy kominek z płaszczem wodnym, warto zwrócić uwagę, czy zamontowany jest odkraplacz do odprowadzania skroplin – uchroni to przed nieprzyjemnym zapachem w pomieszczeniu.

Aby zabezpieczyć się przed przeciekaniem komina na styku z dachem nie należy na nim montować anten satelitarnych i innych urządzeń, za to zamontujmy jak najbliżej komina wyłaz dachowy i jeśli sytuacja tego wymaga ławkę kominową. Jeśli nie zapewnimy dostępu do komina nie uzyskamy odbioru kominiarskiego. 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także