×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Poznaj instalacje grzewcze przyszłości na 4BUILDINGS

Poznaj instalacje grzewcze przyszłości na 4BUILDINGS

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 11 kwi 2019 15:00

Rynek instalacji grzewczych ciągle się rozwija i ma ogromny potencjał. Widoczny w tym segmencie jest trend, polegający na intensyfikacji i podnoszenie efektywności energooszczędnej oferowanych instalacji grzewczych na rynku. Coraz śmielej w ten trend wpisuje się rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji , która ma wesprzeć nas w oszczędzaniu energii i ciepła. Dodatkowo nie można pominąć problemu ze smogiem, który będzie stymulował rozwój rynku energooszczędnych instalacji grzewczych na rynku.

Coraz bardziej restrykcyjne przepisy prawne, co do budowania energooszczędnych budynków wymuszają zastosowanie jeszcze bardziej energooszczędnych rozwiązań. Okazuje się, że po 2021 roku wszystkie nowo budowane domy będą musiały spełniać standardy stawiane dzisiejszym domom energooszczędnym. Jednak to nie jedyny impuls, który będzie stymulował rozwój rynku instalacji grzewczych. Na horyzoncie pojawił się problem smogu.

Aby go rozwiązać niezbędna jest modernizacja przestarzałych instalacji grzewczych w całej Polsce. Jeżeli będzie ona przeprowadzona na szeroką skalę i ze wsparciem rządowym, przyczyni się do znacznego rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii w naszym kraju.

Problem smogu nie rozwiążę się sam

Aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce.  Nie dziwi więc fakt, że polski rząd rocznie wydaje 30 mld euro na walkę z konsekwencjami smogu. A walka ta nie jest łatwa. Smog atakuje na wielu frontach. Wpływa negatywnie na zdrowie, środowisko i gospodarkę. Na szczęście do walki z nim może stanąć każdy, wystarczy poznać źródło złego stanu powietrza oraz podjąć odpowiednie działania.

Przyczyn wysokiego poziomu smogu w Polsce należy szukać w przestarzałych kotłach na paliwa stałe, braku właściwego ocieplenia domu, który generuje większe zużycie paliwa, oraz w transporcie samochodowym.

Aby wpłynąć na polepszenie stanu powietrza w sezonie zimowym, warto wymienić dotychczasowe urządzenia grzewcze, zacząć korzystać z odnawialnych źródeł energii i prawidłowo ocieplić budynek.

Przykładowo, dzięki instalacji nowoczesnego kotła kondensacyjnego obniżysz emisję spalin – urządzenie to zużywa nawet o 30% mniej paliwa niż tradycyjne „kopciuchy”. Natomiast urządzenia wykorzystujące OZE (np. pompa ciepła) wcale nie emitują CO2 w miejscu eksploatacji. Jak widać energooszczędne źródła energii mogą powstrzymać ten negatywny trend.

Energooszczędne ciepło przyszłości

Jednym z pozytywnych trendów, który na pewno zdominował i w tym roku rynek systemów grzewczych i solarnych jest ciągłe podwyższanie ich energooszczędności. Przejawia się on w wprowadzaniu na rynek kolektorów słonecznych, pomp ciepła, czy paneli fotowoltaicznych o jeszcze większej sprawności energetycznej. Dlaczego energooszczędność jest kwestią tak istotną? Wiadomo, że oznacza to większą wydajność przy konwersji energii słonecznej lub skumulowanej w powietrzu, wodzie, ziemi na energię cieplną lub elektryczną.

Przekłada się to nie tylko na zmniejszenie kosztów związanych np. z ogrzaniem domu, ale też w mniejszym stopniu korzystaniem z nieodnawialnych źródeł energii, które zanieczyszczają środowisko. W przypadku pomp powietrza spadek ich sprawności jest powiązany z pracą w niskich temperaturach (poniżej 0̊C). Jedyny słuszny kierunek rozwoju jaki mogą obrać producenci instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii jest zwiększanie ich wydajności i energooszczędności, co generuje oczywiście ogromne koszty. W jaki sposób to robią?

Jednym z najprostszych sposobów i zauważalnych trendów na obniżenie zużycia energii jest tworzenie systemów integrujących ze sobą kilka źródeł ciepła, np. pomp ciepła współpracujących z kotłami, czy kotłów z systemami solarnymi. Celem takiego połączenia jest optymalne wykorzystanie różnych źródeł energii. Śmiało można te stwierdzić, że wprowadzanie systemów hybrydowych pozwala też zwiększyć wydajność i żywotność instalacji wykorzystujących odnawialne źródła ciepła i energii elektrycznej.

Jeżeli chodzi o trendy i nowości w segmencie pomp powietrznych to jeszcze wyraźniej zarysowuje się jeden wyraźny kierunek zmian w ich produkcji. Producenci dążą do podniesienia ich sprawności poprzez obniżanie zakresów temperatur, w których pompy rzeczywiście pozyskują ciepło.

Sztuczna inteligencja w ogrzewaniu

Instytut ISE Fraunhofera właśnie  opracował samouczące się sztuczne sieci neuronowe (z ang. ANN), które służą do zarządzania i sterowania systemem grzewczym pozyskującym energię słoneczną. Największe oszczędności wynikające z wykorzystania nowej technologii uzyskuje się już na etapie wykorzystania pozyskanej energii solarnej.

Pozwala to uzyskać jak największą efektywność grzewczą czy energetyczną. Te rozwiązanie pozwoli również zmniejszyć wydatki związane z instalacją i uruchomieniem systemu ogrzewania. W praktyce umożliwia ono zminimalizowanie nakładu pracy instalatora.

System gromadzi np. dane dotyczące specyfiki termicznej budynku, śledzi też zmiany zapotrzebowania na ciepło ze względu na promieniowanie słoneczne padające na budynek oraz stan naładowania zasobnika energii cieplnej. Na tej podstawie uczy się – wedle zależności przyczynowo skutkowej, tj. w jaki sposób dana akcja wywołuje reakcję.

O przyszłości rynku energooszczędnych instalacji grzewczych i "inteligentnych" rozwiązań dedykowanych obiektom budowlanym będą dyskutować zaproszeni eksperci w nowym evencie Grupy PTWP - 4 Buildings (15-17 listopada 2019 r., Katowice)!

ZAREZERWUJ TERMIN NA 4BUILDINGS: 15-17 LISTOPADA 2019 r., MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH WWW.4BUILDINGS.PL

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także