REKLAMA
Najlepsze Domy
Poznaj 10 sposobów, dzięki którym oszczędzisz na ogrzewaniu

Poznaj 10 sposobów, dzięki którym oszczędzisz na ogrzewaniu

Sezon jesienno-zimowy w pełni – nadszedł czas długich wieczorów spędzanych w domu przy gorącej herbacie. I choć wielu z nas lubi jesienną aurę, to konieczność ogrzewania domów i mieszkań, a co za tym idzie – wyższe rachunki, mogą nam popsuć dobry nastrój. Co zrobić, by oszczędzić na ogrzewaniu? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów!

Warto wiedzieć, że koszty ogrzewania to w przypadku domu jednorodzinnego 70%, a nawet 80% całkowitych wydatków na eksploatację.

1. Dostosuj temperaturę w pomieszczeniach do ich przeznaczenia i pory dnia

Nie w każdym pomieszczeniu w domu czy w mieszkaniu spędzasz tyle samo czasu.

W pomieszczeniach pełniących funkcję pomocniczą nie ma potrzeby utrzymywania takiej temperatury, jak w pokojach, w których przebywamy. W zależności od konstrukcji budynku i rodzaju ogrzewania warto różnicować także temperaturę na „dzienną” i „nocną”, pamiętając, że optymalna temperatura dla snu to 18ºC – radzi Tomasz Kwiatkowski, ekspert firmy Rockwool Polska.

Takie rozwiązanie może wydawać się mało znaczące w kontekście ponoszonych kosztów. Jednak regulując temperaturę w pomieszczeniach możesz zaoszczędzić nawet 46% zużywanej energii cieplnej, a zdaniem ekspertów obniżenie temperatury tylko o 1°C może zmniejszyć zużycie ciepła o 6% w skali sezonu grzewczego. 

2. Rozsądnie wietrz pomieszczenia

Wietrzenie mieszkania czy domu jest ważne dla zachowania odpowiedniego mikroklimatu w domu –zmniejsza ryzyko zawilgocenia, powstawania na ścianach pleśni i zgrzybień, a domownicy są dodatkowo chronieni przed alergiami i innymi chorobami układu oddechowego. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób wietrzyć, by nie marnować niepotrzebnie energii. Po pierwsze, przykręcaj grzejniki w trakcie wietrzenia – zimno napływające zza okna spowoduje mocniejsze nagrzewanie się urządzenia. Po drugie, nie wietrz pomieszczenia za długo: optymalny czas to ok. 3-5 minut. Lepiej robić to częściej a krócej, niż jednorazowo przez długi czas. Pamiętaj, by otworzyć okno na oścież i nie robić przeciągu.

3. Zadbaj o pełne odsłonięcie grzejników

Grzejniki w każdym pomieszczeniu powinny być bezwzględnie odsłonięte. Ich zabudowanie utrudnia wymianę ciepła w pomieszczeniu, przez co muszą się jeszcze bardziej nagrzewać, by dostarczyć optymalną ilość ciepła do wnętrza.  Pamiętaj, by wszelkie meble, a także przedmioty w pokojach znajdowały się w odległości minimum 10 centymetrów od grzejnika. Jeżeli ustawisz je bliżej, to grzejniki będą musiały wyprodukować ok. 10% więcej ciepła. Przearanżuj zatem wnętrze tak, by mieć pewność, że w każdym pomieszczeniu panuje swobodna cyrkulacja powietrza.  

4. Zamontuj ekrany zagrzejnikowe

Aby dodatkowo zwiększyć efektywność grzejnika, możesz zamontować specjalne ekrany z folii aluminiowej, które będą odbijały emitowane z urządzeń ciepło do wnętrza pomieszczenia. Takie produkty, znane również pod nazwą mata zagrzejnikowa, kupisz w każdym sklepie budowlanym. Dzięki temu ograniczone zostanie zjawisko wchłaniania ciepła przez ścianę i zmniejszy się jego utrata, co pozwoli zaoszczędzić energię nawet do 5%.

5. Odpowietrzaj grzejniki

Jeżeli zauważysz, że kaloryfer nierównomiernie oddaje ciepło (jego góra jest chłodniejsza niż dół) to znak, że doszło do nieprawidłowego napełnienia grzejników. Podczas wpuszczania wody powietrze powinno zostać z grzejnika wypchane, ale często pewna jego ilość wciąż pozostaje w środku – stąd biorą się szumy, bulgotanie wody. Zamknij dopływ wody, ustaw zawór w pozycji zamkniętej i odpowietrz kaloryfer, ustawiając pod nim naczynie z wodą. Wtedy ciepłe powietrze będzie mogło równomiernie rozchodzić się z całej powierzchni grzejnika do pomieszczenia.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!