×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Poznaj 10 sposobów, dzięki którym oszczędzisz na ogrzewaniu

Poznaj 10 sposobów, dzięki którym oszczędzisz na ogrzewaniu

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 14 paź 2017 08:39

Sezon jesienno-zimowy w pełni – nadszedł czas długich wieczorów spędzanych w domu przy gorącej herbacie. I choć wielu z nas lubi jesienną aurę, to konieczność ogrzewania domów i mieszkań, a co za tym idzie – wyższe rachunki, mogą nam popsuć dobry nastrój. Co zrobić, by oszczędzić na ogrzewaniu? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów!

Warto wiedzieć, że koszty ogrzewania to w przypadku domu jednorodzinnego 70%, a nawet 80% całkowitych wydatków na eksploatację.

1. Dostosuj temperaturę w pomieszczeniach do ich przeznaczenia i pory dnia

Nie w każdym pomieszczeniu w domu czy w mieszkaniu spędzasz tyle samo czasu.

W pomieszczeniach pełniących funkcję pomocniczą nie ma potrzeby utrzymywania takiej temperatury, jak w pokojach, w których przebywamy. W zależności od konstrukcji budynku i rodzaju ogrzewania warto różnicować także temperaturę na „dzienną” i „nocną”, pamiętając, że optymalna temperatura dla snu to 18ºC – radzi Tomasz Kwiatkowski, ekspert firmy Rockwool Polska.

Takie rozwiązanie może wydawać się mało znaczące w kontekście ponoszonych kosztów. Jednak regulując temperaturę w pomieszczeniach możesz zaoszczędzić nawet 46% zużywanej energii cieplnej, a zdaniem ekspertów obniżenie temperatury tylko o 1°C może zmniejszyć zużycie ciepła o 6% w skali sezonu grzewczego. 

2. Rozsądnie wietrz pomieszczenia

Wietrzenie mieszkania czy domu jest ważne dla zachowania odpowiedniego mikroklimatu w domu –zmniejsza ryzyko zawilgocenia, powstawania na ścianach pleśni i zgrzybień, a domownicy są dodatkowo chronieni przed alergiami i innymi chorobami układu oddechowego. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób wietrzyć, by nie marnować niepotrzebnie energii. Po pierwsze, przykręcaj grzejniki w trakcie wietrzenia – zimno napływające zza okna spowoduje mocniejsze nagrzewanie się urządzenia. Po drugie, nie wietrz pomieszczenia za długo: optymalny czas to ok. 3-5 minut. Lepiej robić to częściej a krócej, niż jednorazowo przez długi czas. Pamiętaj, by otworzyć okno na oścież i nie robić przeciągu.

3. Zadbaj o pełne odsłonięcie grzejników

Grzejniki w każdym pomieszczeniu powinny być bezwzględnie odsłonięte. Ich zabudowanie utrudnia wymianę ciepła w pomieszczeniu, przez co muszą się jeszcze bardziej nagrzewać, by dostarczyć optymalną ilość ciepła do wnętrza.  Pamiętaj, by wszelkie meble, a także przedmioty w pokojach znajdowały się w odległości minimum 10 centymetrów od grzejnika. Jeżeli ustawisz je bliżej, to grzejniki będą musiały wyprodukować ok. 10% więcej ciepła. Przearanżuj zatem wnętrze tak, by mieć pewność, że w każdym pomieszczeniu panuje swobodna cyrkulacja powietrza.  

4. Zamontuj ekrany zagrzejnikowe

Aby dodatkowo zwiększyć efektywność grzejnika, możesz zamontować specjalne ekrany z folii aluminiowej, które będą odbijały emitowane z urządzeń ciepło do wnętrza pomieszczenia. Takie produkty, znane również pod nazwą mata zagrzejnikowa, kupisz w każdym sklepie budowlanym. Dzięki temu ograniczone zostanie zjawisko wchłaniania ciepła przez ścianę i zmniejszy się jego utrata, co pozwoli zaoszczędzić energię nawet do 5%.

5. Odpowietrzaj grzejniki

Jeżeli zauważysz, że kaloryfer nierównomiernie oddaje ciepło (jego góra jest chłodniejsza niż dół) to znak, że doszło do nieprawidłowego napełnienia grzejników. Podczas wpuszczania wody powietrze powinno zostać z grzejnika wypchane, ale często pewna jego ilość wciąż pozostaje w środku – stąd biorą się szumy, bulgotanie wody. Zamknij dopływ wody, ustaw zawór w pozycji zamkniętej i odpowietrz kaloryfer, ustawiając pod nim naczynie z wodą. Wtedy ciepłe powietrze będzie mogło równomiernie rozchodzić się z całej powierzchni grzejnika do pomieszczenia.

6. Uszczelnij drzwi i okna

Nieszczelne drzwi i okna to duża utrata ciepła, ze względu na zimne powietrze, które przedostaje się do wnętrza pomieszczeń przez szczeliny - w przypadku obfitych opadów może to być także woda. Jeżeli stojąc przy oknie i przykładając rękę do szczelin poczujesz różnicę temperatury, to znak, że czym prędzej należy zająć się uszczelnieniem pomieszczenia. Najczęściej wykorzystuje się do tego silikon, piankę poliuretanową lub poliuretanową taśmę rozprężną.

7. Przeprowadź termomodernizację budynku

Budynki w sezonie jesienno-zimowym najwięcej ciepła tracą przez przegrody budowlane. Warto zatem przyjrzeć się szczelności i jakości izolacji, jaką zabezpieczony jest budynek mieszkalny. Jeżeli zauważysz, że pomimo rozważnego i oszczędnego ogrzewania wciąż płacisz wysokie rachunki, warto zastanowić się nad przeprowadzeniem termomodernizacji.

W budynkach ciepło ucieka głównie przez ściany zewnętrzne, dach i podłogę. Jeżeli dom posiada niewystarczającą izolację lub pojawiają się tzw. mostki cieplne, ciepło z budynków umyka w sposób niezauważony, a wraz z nim nasze pieniądze. Wtedy nie pomoże nawet najlepszy piec – i tak musi dostarczyć tyle energii, ile wynika z jakości energetycznej budynku. Aby zapewnić mu optymalną izolację, zalecamy stosowanie ocieplenia o grubości 25 cm dla ścian zewnętrznych, 35 cm dla dachów i 15 cm dla podłóg. Takie ocieplenie, ułożone warstwowo, stworzy właściwe zabezpieczenie dla domu przed powstawaniem mostków termicznych, dzięki czemu ciepło nie będzie uciekać z pomieszczeń – podkreśla Tomasz Kwiatkowski, ekspert firmy Rockwool Polska.

8. Modernizuj instalację grzewczą

Jeżeli termomodernizację masz już za sobą, warto pomyśleć także o przeprowadzeniu modernizacji instalacji grzewczej. Podwyższysz tym samym sprawność użytkową systemu ogrzewania i ograniczysz straty ciepła. W ramach działań modernizacyjnych sprawdź przede wszystkim rury – ich drożność (jeżeli są niedrożne, trzeba będzie je przepłukać), a także izolację (czy nie jest uszkodzona i czy właściwie minimalizuje straty ciepła). Aby zwiększyć efektywność systemu grzewczego, możesz również zamontować termostat pokojowy. W zależności od temperatury w danym pomieszczeniu, będzie on płynnie sterował zużyciem energii.

9. Zamykaj drzwi od pomieszczeń

To jeden z prostszych sposobów na oszczędzanie energii potrzebnej do ocieplenia pokoju. W chłodne dni warto zamykać drzwi między pokojami, by kaloryfery nie musiały dodatkowo dogrzewać np. korytarzy czy przedpokoju. Analogicznie – zamknięte drzwi w pomieszczeniu zabezpieczą wnętrze przed zimnym powietrzem z zewnątrz lub z okna, gdy wietrzone jest inne pomieszczenie.

10. Zakręć kaloryfer, gdy wyjeżdżasz

W czasie urlopu lub wyjazdu, nie potrzebujesz utrzymywać wysokiej temperatury w swoim mieszkaniu – możesz ją spokojnie obniżyć do 15-17 stopni Celsjusza. Takie działanie pozwoli zmniejszyć zużycie ciepła, a w zależności od tego, jak długa będzie twoja nieobecność, zaoszczędzisz przynajmniej kilka procent zużycia energii i tym prostym sposobem zatrzymasz pieniądze w portfelu.

Kiedy dom jest bezpieczny dla twojego zdrowia? Dowiedz się więcej!

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także