REKLAMA
Najlepsze Domy
Postaw na trwały dach w nowoczesnej formie

Postaw na trwały dach w nowoczesnej formie

Współczesne trendy architektoniczne opierają się przede wszystkim na minimalizmie, czyli prostych formach geometrycznych, oszczędności detali lub ich całkowitym braku, a także stonowanej kolorystyce. Elementem, który pozwala osiągnąć taki efekt, jest pokrycie dachowe. Nic więc dziwnego, że inwestorzy chętnie sięgają po blachodachówki płaskie, blachy płaskie lub panele na zatrzask, które pozwalają uzyskać na połaciach jednolite powierzchnie o surowym wyglądzie. Sprawdź, jaki materiał będzie najlepszy na dach nowoczesnego domu.

Blachodachówki płaskie na rynku pojawiły się stosunkowo niedawno, a już cieszą się dużą popularnością wśród Polaków. Ich oszczędny, surowy wygląd podkreśla modernistyczny styl pokrycia dachowego, a płaski kształt gwarantuje uniwersalne zastosowanie.

Oznacza to, że ten sam materiał może być również zamontowany na elewacji budynku, przez co zyskuje on jeszcze bardziej nowoczesny wygląd.

Blachodachówki płaskie sprawdzą się na każdym typie dachu, ale najlepszy efekt wizualny osiągniemy stosując je na prostych dwuspadowych połaciach. Zastosowanie blachodachówki płaskiej daje nam możliwość odejścia od klasycznych rozwiązań architektonicznych. Materiał może zostać zastosowany na różne sposoby, dopełniając wyglądu bryły, może też całkowicie się z nią stapiać lub kontrastować. Wszystko zależy od tego, jaki rezultat chcemy osiągnąć. Na pewno budynek nabierze efektu surowości i innowacyjności. Blachodachówka w barwach chłodnego grafitu lub jasnej szarości sprawi, że dach zyska elegancję i modny, industrialny charakter (np. blachodachówka płaska Tysenia) – mówi Mateusz Sarka, ekspert firmy Blachotrapez producenta blaszanych pokryć dachowych.

Oprócz innowacyjnej prostej formy, materiał posiada oczywiście cechy charakterystyczne dla blachodachówek, jak lekkość i świetna funkcjonalność użytkowa oraz trwałość dachu.

Plastyczna blacha płaska na rąbek stojący

Obserwując aktualne trendy w architekturze, można zauważyć, że moda na krycie dachów blachą na rąbek stojący powraca.

Materiał ten sprawdza się zarówno do odtwarzania pierwotnego wyglądu budynków zabytkowych i remontowanych, jak i realizacji nowoczesnych obiektów budowlanych z lekko wyglądającymi stalowymi dachami.

Projektanci i inwestorzy chętnie wybierają ten rodzaj pokrycia, doceniając jego uniwersalne zastosowanie i liczne zalety.

Wykonanie połaci w technologii „rąbka stojącego” to rozwiązanie, które doskonale się sprawdzi na dachach o małym spadku, na których niemożliwe jest zamontowanie tradycyjnego pokrycia dachowego. Ta metoda krycia znajduje zastosowanie na dachach nachylonych poniżej 25° (minimalny kąt nachylenia to 5°). Obecnie jest najczęściej stosowana na prostych dachach dwuspadowych lub pulpitowych. Jest bardzo plastycznym materiałem, bezproblemowo więc wykonamy na dachu wszelkie elementy wypukłe, wklęsłe czy też zaokrąglone – mówi ekspert firmy Blachotrapez.

Dach pokryty blachą na rąbek stojący wyróżnia się wyrazistym wzorem powtarzalnych linii, zwykle w układzie pionowym, które tworzą miejsca połączenia arkuszy na rąbek.

Surowe w wyglądzie i łatwe w montażu – panele dachowe

Montaż blachy na rąbek wymaga dosyć dużego wkładu pracy, choćby przez zagniatanie i przygotowanie samej blachy.

Dlatego, jeśli wyjątkowo zależy nam na czasie warto zdecydować się na panele dachowe, których rąbki powstają już w fabryce i dekarz nie musi zaginać blachy na dachu. Ich główną zaletą jest łatwy sposób łączenia, który umożliwiają wyprofilowane zatrzaski.

Wizualnie panele są bardzo podobne do blachy na rąbek – cechuje je surowa, prosta forma, jednak są dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Nic więc dziwnego, że wśród inwestorów zyskują coraz większą popularność.

Na rynku dostępne są modele z podłużnym niskim przetłoczeniem (wzmacnia ono długie arkusze i zapobiega ich falowaniu), a także o wytłaczanej, nieregularnej fakturze. Można wybrać również modele o całkiem płaskiej powierzchni, które pozwolą nam uzyskać na połaciach jednorodny rysunek geometryczny.

Dlaczego warto budować energooszczędny dom z betonu komórkowego? Dowiedz się więcej!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!