Najlepsze Domy
[Poradnik] Wybieramy oświetlenie do wnętrz

[Poradnik] Wybieramy oświetlenie do wnętrz

Jakie mają być lampy do domu? Jasno świecące… Jeszcze 30 lat temu taka odpowiedź miałaby jakiś sens, bo do dyspozycji były tylko klasyczne żarówki. Dziś, gdy wyparły je nowocześniejsze rozwiązania, przede wszystkim LED-y, trzeba nieco pogłówkować, by dostosować oprawy świetlne zarówno do konkretnych wnętrz, jak i do związanych z nimi potrzeb ludzi.

To bardzo ważne, ponieważ np. nieodpowiednia temperatura barwowa źródła światła może wpływać na nasze samopoczucie – wyjaśnia Urszula Len, menadżer marki Paulmann w Lange Łukaszuk.

Lumeny, czyli odpowiedni strumień świetlny

Pierwszym z istotnych parametrów, które trzeba brać pod uwagę przy planowaniu zakupów lamp, jest strumień świetlny. Ta wartość wyrażana w lumenach informuje nas o tym, ile światła generuje konkretne źródło przy określonym poborze mocy (w pewnym uproszczeniu). Żeby określić, jak wydajny jest LED, który chcemy kupić, trzeba podzielić wartość strumienia przez moc żarówki. Im wyższy uzyskamy współczynnik, tym jest on lepszy – najwydajniejsze mogą się pochwalić wartością rzędu 120-140 lm/W.

Jak dobrać odpowiednią moc do konkretnego pomieszczenia? Trzeba to przeliczyć. Średniej wielkości pokój potrzebuje żarówki tradycyjnej o mocy 100 W, co oznacza, że LED powinien się legitymować wartością strumienia świetlnego na poziomie 1521 lm. Im większe pomieszczenie, tym więcej lumenów będzie potrzebne. Oto kilka innych wartości odpowiadających standardowym żarówkom:

- 25 W – 249 lm,
- 40 W – 470 lm,
- 60 W – 806 lm,
- 75 W – 1 055 lm,
- 100 W – 1 521 lm,
- 150 W – 2 452 lm,
- 200 W – 3 452 lm.

Jeszcze jednym, istotnym elementem jest kąt rozsyłu światła. Żarówka LED przeznaczona do oświetlenia biurka powinna mieć mniejszy kąt świecenia (np. 60°) niż taka, która oświetla cale pomieszczenie – tu wymagany jest znacznie większy.

Barwa światła: co ułatwia pracę, a co - wypoczynek

To główny czynnik mówiący o tym, jaki wpływ ma światło na nasze samopoczucie. Barwa może być ciepła, zimna i neutralna (najbardziej zbliżona do naturalnego światła słonecznego). Dlatego, mówiąc precyzyjnie, powinno się brać pod uwagę temperaturę barwową wyrażaną w kelwinach (K):

- Zimno biała – światło najbardziej zbliżone do słonecznego (5300 – 6500 K)
- Neutralna – uniwersalna, sprzyja wysiłkowi umysłowemu, pracy (3800 – 4300 K).
- Ciepło biała – odpowiednia do wypoczynku, typowa dla schyłku dnia (3000 – 3500 K).

Biorąc to pod uwagę, można łatwo stwierdzić, jakich parametrów wymaga oświetlenie w poszczególnych częściach mieszkania. Ciepłe światło, sprzyjające relaksowi i wypoczynkowi, jest pożądane w sypialni, pokoju gościnnym czy w części wypoczynkowej salonu.

Czytaj także: Cechy zdrowego mieszkania. 

Nieco bardziej skomplikowany bywa dobór źródeł światła do tych pomieszczeń, które w zależności od pory dnia służą wypoczynkowi lub aktywności – np. do jadalni, pokoju dziecięcego, salonu czy kuchni.

Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku są zróżnicowane punkty świetlne, np. w pokoju dziecka oświetlenie sufitowe i lampka na biurko. Oba źródła powinny mieć różną temperaturę barwową, którą będziemy mogli wygodnie dopasować do bieżących potrzeb – tłumaczy ekspert.

Korzystanie z kilku różnych lamp jest też optymalnym rozwiązaniem w innych, wymienionych wcześniej pomieszczeniach.

Współczynnik oddawania barw: czy różowy jest naprawdę różowy?

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!

REKLAMA