Najlepsze Domy
[Poradnik] Jak wybrać idealną sofę?

[Poradnik] Jak wybrać idealną sofę?

Sofa - to na niej wypoczywamy, przyjmujemy gości, a czasem pracujemy… Jej odpowiedni dobór może nadać przestrzeni nie tylko funkcjonalności, ale także wyjątkowego charakteru. Fot. Bonami.pl
Sofa - to na niej wypoczywamy, przyjmujemy gości, a czasem pracujemy… Jej odpowiedni dobór może nadać przestrzeni nie tylko funkcjonalności, ale także wyjątkowego charakteru. Fot. Bonami.pl
Kanapa w nowoczesnych mieszkaniach to nie tylko element dekoracyjny, ale istotna część naszego codziennego funkcjonowania.

Sofa - to na niej wypoczywamy, przyjmujemy gości, a czasem pracujemy… Jej odpowiedni dobór może nadać przestrzeni nie tylko funkcjonalności, ale także wyjątkowego charakteru – zwłaszcza, jeżeli mebel swoimi atrybutami ożywia pomieszczenie, przy zachowaniu jego klimatu. W jaki sposób wybrać najlepszy model sofy? Na co szczególnie zwrócić uwagę? Na te pytania odpowiada Marta Kmošenová, ekspert Bonami.pl.

Podczas wyposażania mieszkania, kupno odpowiedniej sofy dopasowanej do naszych potrzeb często znajduje się na szczycie najważniejszych zadań do wykonania. Jeżeli więc jest to tak istotne, dobór właściwego mebla nie powinien opierać się wyłącznie na walorach wizualnych:

Zanim udamy się do sklepu stacjonarnego lub zaczniemy przeglądać strony internetowe z wyposażeniem wnętrz, weźmy pod uwagę wszystkie aspekty – na przykład formę, mechanizm czy obicie, których spełnienie pozwoli nam dobrać model idealnie dopasowany do naszych oczekiwań. Zadajmy sobie także pytanie o najodpowiedniejszy kolor dla naszego wnętrza i samopoczucia. Czy wolimy narożnik, czy może sofę w kształcie litery „U”? Czy lepsza byłaby dla nas kanapa ze schowkiem, czy bez? Odpowiadając sobie na te pytania dowiemy się, co tak naprawdę stanowi o prawdziwym komforcie użytkowania naszej sofy – doradza Marta Kmošenová.

Mierz dwa razy, kupuj raz

W wielu przypadkach klienci dokonują zwrotu sofy ze względu na brak miejsca w docelowej przestrzeni. Przed kupnem warto zatem dokonać właściwych pomiarów obejmujących każdą pozycję mebla. Jak mówi Marta Kmošenová, dobrze dobrany model potrafi nie tylko pięknie wzbogacić pomieszczenie, ale także je odpowiednio zagospodarować, dzieląc przestrzeń na przykład na dwie funkcjonalne strefy:

W nowoczesnych aranżacjach salonów kanapa nie musi przylegać do ścian czy rogów pokoju. Dzięki odpowiedniemu rozmiarowi i sposobie ustawienia, sofy stają się często świetnym rozwiązaniem pozwalającym na funkcjonalne zagospodarowanie pomieszczenia, na przykład oddzielając od siebie salon i kuchnię. 

Ekspertka radzi również, aby nie decydować się na meble posiadające duże gabaryty, jeżeli posiadamy małe mieszkanie, w którym liczy się każdy centymetr:

Małe mieszkania wymagają bardziej sprytnego podejścia do tematu. Oprócz mebli przeznaczonych do rogów pomieszczenia oraz tych o mniejszej głębokości warto także pomyśleć o narożnikach, gwarantujących oszczędność miejsca. Oprócz samych narożników, ilość miejsc siedzących można również zwiększyć przy pomocy foteli, pufów, taboretów czy worków do siedzenia. 

Obicie i skala Martindale’a

Wybierając idealną sofę do naszego salonu, zwróćmy uwagę również na jej obicie. Jest to istotne, gdyż dobrze dobrany materiał wpływa nie tylko na efekt wizualny mebla, ale także na komfort wypoczynku i praktyczność użytkowania.

Skórzane sofy to wciąż niekwestionowane hity wnętrzarskie, których ponadczasowy wygląd zawsze dopasowuje się do różnych aranżacji salonu. Te prawdziwe skórzane meble, jeśli dba się o nie w odpowiedni sposób, przetrwają długie, długie lata. Są one odporne na upływający czas, nie szkodzą im przeprowadzki oraz posiadają większą nośność. Warto również wspomnieć o tym, iż pielęgnacja obicia ze skóry nie jest kłopotliwa – raz w roku wystarczy użyć specjalnego środka do pielęgnacji, a od dwóch do czterech razy w roku należy ją zaimpregnować - mówi Marta Kmošenová.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!