Najlepsze Domy
[Poradnik] Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji?

[Poradnik] Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji?

Coraz gorętsze lata oraz długo utrzymujące się upały sprawiają, ze montaż klimatyzacji w budynkach mieszkalnych powoli staje się standardem. Fot. Bosch
Coraz gorętsze lata oraz długo utrzymujące się upały sprawiają, ze montaż klimatyzacji w budynkach mieszkalnych powoli staje się standardem. Fot. Bosch
Na rynku znajduje się szeroki wybór klimatyzatorów pokojowych do domów i mieszkań, które zapewnią komfort mieszkania nawet podczas najwyższych temperatur. Warto jednak wiedzieć jak odpowiednio z niej korzystać.

Coraz gorętsze lata oraz długo utrzymujące się upały sprawiają, ze montaż klimatyzacji w budynkach mieszkalnych powoli staje się standardem.

Najważniejsza zasada dotyczy różnicy temperatur między pomieszczeniem klimatyzowanym i nieklimatyzowanym, która nie powinna wynosić więcej niż 7°C. Oznacza to, że regulacja temperatury musi zostać przeprowadzona rozsądnie. Jeśli różnica ta będzie większa, nasz organizm ma problem z adaptacją.

Czytaj także: Z upałem nie ma żartów. Jak zabezpieczyć mieszkanie? 

Kolejną kwestią związaną z właściwym używaniem klimatyzacji jest sam nawiew oraz prędkość powietrza. Prawidłowa i bezpieczna praca to taka, gdy w pomieszczeniu klimatyzowanym nie odczuwa się ruchu powietrza. Zalecana wartość przepływu do 0,2 m/s. Przy wyższych wartościach zwiększa się ryzyka rozwoju infekcji.

Optymalny zakres pracy klimatyzacji w lecie to: temperatura w przedziale 23-26°C, poziom wilgotności 40-60% oraz nieodczuwalny ruch powietrza w pomieszczeniu. Aby osiągnąć te parametry zaleca się aby klimatyzator pracował w sposób ciągły (minimum przez kilka godzin dziennie). Używanie klimatyzacji przez krótki okres z nastawami temperatury na minimum skali z maksymalną prędkością nawiewu zdecydowanie nie powinno być praktykowane.

Źródło: Bosch. 

 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!

REKLAMA