×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Pompy ciepła podbijają Polskę

Pompy ciepła podbijają Polskę

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 13 lis 2018 10:23
Zaktualizowano: 13 lis 2018 10:45

Pompy ciepła to niewątpliwie technologia, która jest i będzie stosowa­na w nowoczesnych domach. Ponadto, przy coraz większych możli­wościach dofinansowania inwestycji przyczyniających się do likwidacji nieefektywnych kotłów stałopalnych, technologia pomp ciepła jest coraz częściej stosowana również w budynkach starszych.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna w raporcie dotyczącym efektywności energetycznej z 2016 roku uznała pompy ciepła za najlepszą dostępną technologię (czyli BAT z ang. Best available technology – Najlepsze dostępne techniki) ogrzewania pomieszczeń i przygotowania ciepłej wody użytkowej, głównie ze względu na najwyższą efektywność oraz aspekty ekologiczne. Oprócz tego że pompa ciepła jest najbardziej ekologicznym, bezpiecznym i komfortowym źródłem ciepła jest też niezwykle tania w eksploatacji, ponieważ spośród wszystkich urządzeń grzewczych osiąga najwyższą klasę efektywności A++ – mówi dr inż. Małgorzata Smuczyńska, Menedżer ds. marki NIBE.

I dodaje: – Osobiście od 7 lat użytkuję pompę ciepła i uważam, że jest to technologia, która w przyszłości zastąpi wszystkie inne technologie grzewcze oparte o paliwa stałe, takie jak: olej, gaz, drewno czy węgiel i będzie tak powszechna, jak w krajach skandynawskich.

ENERGIA GEOTERMALNA I AEROTERMALNA TO DARMOWA ENERGIA, WYKORZYSTYWANA PRZEZ POMPY CIEPŁA, DO OGRZEWANIA I CHŁODZENIA NASZYCH DOMÓW

Energię geotermalną można pozyskiwać m.in. poprzez zainstalowanie gruntowej pompy ciepła z wymiennikiem gruntowym pionowym (odwierty) lub poziomym lub w stosowanym rzadko układzie woda/woda poprzez układ dwóch studni do poboru i zrzutu wody gruntowej. Urządzenie to pozwala zasilać w energię instalację grzewczą, chłodzącą i podgrzewającą wodę użytkową w domu. Systemy gruntowych pomp ciepła wymagają odwiertów i drążenia w ziemi lub dużych przestrzeni (np. dużej działki, jeśli decydujemy się na pompę z poziomym wymiennikiem gruntowym), ale jest to najbardziej efektywne i stabilne źródło pozyskiwania energii cieplnej do ogrzewania domów.

Prace ziemne można pominąć decydując się na pompę ciepła typu powietrze-woda. Wykorzystuje ona energię słoneczną zgroma­dzoną w powietrzu atmosferycznym. Jednak podczas srogiej zimy jej wydajność spada, dlatego będzie droższa w eksploatacji w po­równaniu do pomp gruntowych.
Powinniśmy zdawać sobie sprawę, że pom­py ciepła do działania potrzebują wyłącz­nie dostępu do prądu. W przypadku montażu pompy ciepła wraz z instalacją fotowoltaicz­ną generującą energię elektryczną ze słońca, możliwe jest osiągnięcie darmowego ogrzewa­nia domu i wody. Zauważmy też, że pompa ciepła to jedyne urządzenie, które może za­pewnić nam nie tylko ekologiczne ogrzewa­nie, ale i chłodzenie domu i nie wymaga przy tym żadnej obsługi, wykonania komina, ko­tłowni i pomieszczenia na opał.

PRZYKŁADY NAJBARDZIEJ WYDAJNYCH URZĄDZEŃ, KTÓRE WYKORZYSTUJĄ ENERGIĘ GEOTERMALNĄ I Z POWIETRZA

Nowa inwerterowa pompa ciepła NIBE F1255

NIBE F1255 jest najbardziej zaawansowa­ną inwerterową gruntową pompą ciepła. Urządzenie to króluje wśród najlepszych pomp ciepła, i to nie tylko na rynku pol­skim. Charakteryzuje je wysoka efektyw­ność i funkcjonalność oraz, co równie waż­ne, prostota instalacji i obsługi. Urządzenie automatycznie dopasowuje się do zmienia­jącego się w ciągu roku zapotrzebowania na ciepło. A odbywa się to bez skoków po­boru energii. Sterownik pomp ciepła NIBE sam optymalizuje pracę systemu. Dzięki temu pompa ciepła jest niemal urządzeniem „plug and play” (z ang. podłącz i używaj). Pompa ciepła NIBE F1255 osiąga bardzo wysoki średnioroczny współczynnik spraw­ności (SCOP). Przy parametrach 0/35 dla klimatu zimnego i mocy obliczeniowej 12 kW wynosi on aż 5,5.

Dzięki zastosowaniu inwerterowych sprężarek rachunki za ogrzewanie przeciętnego domu mogą wynieść nawet mniej niż 150 złotych miesięcznie. Urządzenia te zapewniają nie tylko mniejsze zużycie energii, ale również skracają czas rozruchu systemu. Nie trzeba stosować zbiornika buforowego, ponieważ osiągnięcie optymalnej temperatury jest możliwe w krótkim czasie.

Powietrzna pompa ciepła NIBE F2120

NIBE F2120 to przełom w technologii pomp ciepła typu powietrze/woda. Pompa ta osiąga sezonowy współczynnik efektywności (SCOP) o wartości powyżej 5,0. Oznacza to, że pompa ciepła może wyprodukować pięć razy więcej energii niż sama jej pobiera. Urządzenie to charakteryzuje się również niezwykle szerokim zakresem pracy, osiągając 65°C na zasilaniu systemu grzewczego i aż 63°C, gdy temperatura zewnętrzna spadnie do -25°C. Pompa ciepła NIBE F2120 pracuje niezwykle cicho (poziom hałasu w odległości 2 metrów to tylko 39 dB). Nazywamy to PRAWDZIWĄ REWOLUCJĄ W OGRZEWANIU domów.

dr inż. Małgorzata Smuczyńska

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także