REKLAMA
Najlepsze Domy
Polacy coraz chętniej sięgają po systemy inteligentnych domów

Polacy coraz chętniej sięgają po systemy inteligentnych domów

Aż 72 proc. Polaków, którzy wyposażyli już swoje domy w smart systemy jest zadowolonych z systemu, który zainstalowało, a 80% byłoby skłonnych polecić rozwiązania do domu inteligentnego rodzinie i znajomym. Takie wnioski płyną z drugiej edycji badania na temat domów inteligentnych, zrealizowanego dla Somfy w kwietniu br .

Już niemal 40 proc. Polaków deklaruje, że w swoich domach i mieszkaniach posiada smart rozwiązania. Jednocześnie zdecydowana większość z nas jest przekonana, że za 5 lat inteligentne domy staną się w naszym kraju standardem. 

Obserwujemy znaczący wzrost świadomości konsumentów na temat rozwiązań typu smart. To naturalna konsekwencja rosnącej mobilności Polaków i ich dążenia do automatyzacji codziennych, rutynowych czynności. Właśnie dlatego, aż 70% badanych jest przekonanych, że za 5 lat inteligentne domy staną się w Polsce standardem – tłumaczy Radosław Borkowski, dyrektor zarządzający Somfy w Polsce.

Nie tylko wygodny i funkcjonalny

Z badania Somfy wynika, że inteligentny dom kojarzy nam się przede wszystkim ze zdalnym sterowaniem (43 proc.), nowoczesnością (39 proc.) i energooszczędnością (31 proc.). Dla wielu z nas to również synonim funkcjonalności (25 proc.), wygody i komfortu (20 proc.) i praktyczności (15 proc.).

Nie ma jednego słowa, które najlepiej opisuje dom inteligentny. Kompletny system łączy wszystkie wymienione cechy i sprawia, że codzienne czynności wykonujemy szybciej i bardziej komfortowo niż dotychczas. Wielu naszych klientów docenia także stałą łączność z mieszkaniem, która polega na możliwości sprawdzenia położenia wybranych urządzeń lub podejrzeniu w smartfonie, co aktualnie dzieje się w mieszkaniu. Wystarczą kamery i połączenie z internetem, by już nigdy nie martwić się o to, czy zamknęliśmy okna przed wyjazdem i nie zostawiliśmy uchylonej bramy – podkreśla Radosław Borkowski.

Czytaj także: Zalety baterii termostatycznej.

Dotychczas największą popularnością wśród polskich konsumentów sięgających po domową automatykę cieszyły się napędy do rolet oraz bram garażowych i wjazdowych. Badania Somfy wskazują jednak, że z roku na rok przybywa osób, które w pierwszej kolejności chciałyby zdalnie lub automatycznie sterować klimatyzacją i systemami ogrzewania (89 proc.).

Taki wynik nie może dziwić, ponieważ systemy ogrzewania znajdują się w każdym, a klimatyzacja niemal w każdym nowo wybudowanym domu. Ich montaż najczęściej planuje się już na etapie projektu – mówi Radosław Borkowski.

Niewiele mniej badanych w pierwszej kolejności chciałoby zautomatyzować bramę wjazdową (86 proc.), kamery i alarm (po 84 proc.) oraz oświetlenie (83 proc.).

Inteligentny sposób na duże oszczędności

Impulsem do zakupu inteligentnych systemów staje się jednak nie tylko ogromna funkcjonalność. Coraz więcej osób dostrzega, że smart rozwiązania to także duże oszczędności oraz większe bezpieczeństwo mieszkania i domowników – na te kwestie zwraca uwagę aż 9 na 10 respondentów. Co w tym zakresie oferują nam rozwiązania typu smart?

Posiadacze systemów inteligentnych mogą w bardziej efektywny sposób zarządzać energią i ogrzewaniem, a to może obniżyć rachunki w skali roku nawet o 20 proc. Rozwiązania inteligentne w realny sposób pomagają także chronić nasz dom przed złodziejami czy niespodziewanymi zdarzeniami. Przykładem jest centrala do sterowania domem inteligentnym TaHoma Premium firmy Somfy. Zintegrowana z odpowiednimi czujnikami uruchomi scenariusz procedury alarmowej, gdy wykryje niebezpieczną sytuację – tłumaczy Radosław Borkowski.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!