Najlepsze Domy
Podpowiadamy, jak dopasować dach i wykończenie bryły domu pod względem koloru i stylu

Podpowiadamy, jak dopasować dach i wykończenie bryły domu pod względem koloru i stylu

Pokrycie dachu zwykle determinuje wybór barwy i materiału, którym będzie wykończona elewacja oraz pozostałe elementy bryły naszego domu. Paleta kolorów i rozwiązań, które możemy zastosować na połaci jest znacznie ograniczona w porównaniu z gamą materiałów wykończeniowych przeznaczonych na inne fragmenty budynku. W związku z tym, wybór pokrycia – jego barwy i stylu, to jedna z decyzji, która może zdeterminować podejmowanie kolejnych wyborów w trakcie budowy domu. Szczególnie gdy chcemy, by dach dobrze komponował się z fasadą oraz stolarką otworową.

Istnieje wiele zasad stosowanych przez architektów, dzięki którym można mieć pewność, że – najpierw na wizualizacji, a później na etapie finalnej realizacji – nasz dom będzie wyglądał po prostu dobrze. Jak mówi Ewa Tarnowska-Wrona z biura projektów MTM STYL – Kolor dachówki powinien pasować zarówno do kształtu dachu, jak również współgrać z elewacją oraz najbliższym otoczeniem.

Najlepszy efekt osiągniemy, gdy już na etapie projektowania architekt uwzględni wszystkie nasze estetyczne oczekiwania oraz specyfikę przestrzeni wokół przyszłego domu.

Szare, płaskie dachówki wciąż na topie

Niezmiennie najpopularniejszym w zakresie ciężkich pokryć dachowych są płaskie dachówki w kolorze szarym. Wszędzie, gdzie pozwala na to plan zagospodarowania przestrzennego możemy sięgnąć po to najmodniejsze obecnie rozwiązanie. Siła szarego dachu tkwi w jego uniwersalności. Taki kolor pasuje do prawie wszystkich barw i rodzajów elewacji – nawet do elementów drewnianych lub płyt klinkierowych. Wiele możliwości daje także czerń, która nieustannie zachwyca zwolenników minimalizmu. Płaska dachówka w czarnym kolorze będzie świetnie pasowała do dwuspadowych dachów w nowoczesnej stylistyce. Tu do wyboru mamy najczęściej wariant z powierzchnią błyszczącą – glazurowaną lub matową – angobowaną.

Do wykończenia dachu w którymś z gamy modnych odcieni – od szarości, przez kolor łupka, antracytu do zawsze modnej, głębokiej czerni – pasują elewacje w niemal wszystkich kolorach. Najczęściej spotykane są fasady śnieżnobiałe, jasnoszare lub w jednym z odcieni „off white”, czyli bieli złamanej jedną z pastelowych barw.

Taka kompozycja sprawdza się dobrze na nowoczesnych bryłach pozbawionych zbędnych ozdobników architektonicznych. To zestawienie stanowi kwintesencję minimalizmu i nowoczesności. Miłośnicy industrialnych przestrzeni, którzy lubują się w wykończeniach z betonu, stali lub szkła zdecydują się połączyć czarną dachówkę z ciemną elewacją. Tylko tak można najlepiej nawiązać do klimatów fabrycznego loftu.

Dom na planie stodoły

Dzisiaj żywa jest również tradycja budowania domów na planie stodoły – nowo powstałej lub tej istniejącej. Tu nowoczesność i tradycja łączą się w ciepłym kolorze naturalnej ceramiki oraz czerwonej cegły. Wyróżniające się detale akcentują naturalne okładziny, drewniane czy klinkierowe, które można zastosować na wybranych fragmentach lub na całych fasadach.

Charakterystyczne podcienia oraz belki, które widać w zewnętrznej konstrukcji (mur pruski) można idealnie zestawić z karpiówką. Produkt łączy tradycyjny styl ze wszystkimi walorami nowoczesnej dachówki ceramicznej. Te modele świetnie komponują się z konstrukcjami dwuspadowymi, stanowiącymi zwieńczenie prostej, nowoczesnej bryły stodoły mieszkalnej. Karpiówka optycznie powiększa powierzchnię.

Karpiówka zapewnia bryle piękne harmonijne wykończenie. Ta grupa dachówek dostępna jest w ofercie marki Creaton w gamie ok. 100 wariantów kolorystycznych. Doskonale sprawdza się zarówno w obiektach poddawanych renowacji, jak i na nowych budynkach – podkreśla Michał Kacprzak, kierownik Akademii Creaton.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!