×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Podłoga żywiczna. Zobacz nowoczesne wykończenie mieszkania

Podłoga żywiczna. Zobacz nowoczesne wykończenie mieszkania

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 13 marz 2015 14:50
Zaktualizowano: 16 marz 2015 08:45

Do barwnych posadzek żywicznych, które zdobyły popularność w obiektach użyteczności publicznej, takich jak kluby czy obiekty gastronomiczne, prywatni inwestorzy wciąż podchodzą z dużym dystansem. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie znają właściwości tego materiału, kosztów jego zakupu i wykonania. Okazuje się, że prywatny inwestor, który zdecydował się na innowacyjną aranżację wnętrza z zastosowaniem barwnej posadzki żywicznej jest bardzo zadowolony, zarówno z efektów estetycznych, jak również komfortu użytkowania.

Do barwnych posadzek żywicznych, które zdobyły popularność w obiektach użyteczności publicznej, takich jak kluby czy obiekty gastronomiczne, prywatni inwestorzy wciąż podchodzą z dużym dystansem. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie znają właściwości tego materiału, kosztów jego zakupu i wykonania. Okazuje się, że prywatny inwestor, który zdecydował się na innowacyjną aranżację wnętrza z zastosowaniem barwnej posadzki żywicznej jest bardzo zadowolony, zarówno z efektów estetycznych, jak również komfortu użytkowania. 

Właściciel mieszkania, poza dobrymi parametrami technicznymi materiału okładzinowego, oczekiwał od niego również bogatych możliwości kolorystycznych i aranżacyjnych (w wypadku posadzek przemysłowych kolorystyka odgrywa rolę drugorzędną).

Za zastosowaniem w mieszkaniu prywatnym kolorowej posadzki poliuretanowej przemawiało jeszcze klika innych atutów tego materiału. Przede wszystkim wylanie żywicy pochłania stosunkowo niewiele czasu, a wykonanie posadzki, doświadczonej ekipie wykonawczej, zajmuje od kilku do kilkunastu dni (w zależności od powierzchni i skomplikowania wzoru).

System barwnych posadzek oparty na żywicach poliuretanowych jest też bardzo elastyczny, co zapewnia jego trwałość i umożliwia montaż na coraz częściej stosowanym ogrzewaniu podłogowym. Poza tym tworzy na powierzchni podłogi bezspoinową powłokę, co zapewnia higieniczność i łatwość utrzymania w czystości. Kolejną zaletą jest fakt, iż posadzka na bazie poliuretanu tłumi dźwięki kroków i jest przyjemna w dotyku.

Projekt – zadecydowała funkcjonalność 
Aranżacja pomieszczeń, zaprojektowanie wzorów oraz dobór materiału i kolorystyki w przypadku omawianej realizacji spoczywał w rękach architekta wnętrz, który ostateczną decyzję podjął po konsultacji z właścicielami mieszkania.

Zobacz także: Płytki - zobacz najnowsze propozycje producentów

Decyzję o wyborze konkretnego systemu posadzkowego (Mastertop 1326) architekt podjął po obejrzeniu zdjęć z licznych realizacji z zastosowaniem tego materiału - mówi Janusz Banera, doradca techniczny BASF Polska. Po czym dodaje: O tym, że zastosowano w tej realizacji barwną posadzkę żywiczną zdecydowało kilka argumentów. Po pierwsze inwestorzy chcieli mieć wnętrze oraz posadzkę inną, wyróżniającą się i posiadającą nowoczesny charakter. Inwestorzy nie chcieli mieć klasycznych pokryć podłogowych, czyli np. parkietu, płytek czy wykładziny dywanowej. Poza charakterem pomieszczenia ważna była dla nich użyteczność. Właściciele mieszkania mieli małe, roczne dziecko, które wiele rzeczy rozlewało na podłogę, tym samym chcieli, aby podłoga była wytrzymała i nie ulegała trwałym zabrudzeniom (np. zaplamieniom sokami owocowymi) i była łatwa w czyszczeniu. W poprzednim mieszkaniu były parkiety i stwierdzili, że nie jest to dla nich praktyczne rozwiązanie. Poza tym posadzka miała być niepowtarzalna i oryginalna, niespotykana w innych wnętrzach.

Kolejnym argumentem za zastosowaniem posadzki żywicznej była możliwość wykonania jej na ogrzewaniu podłogowym. Żywica poliuretanowa bardzo dobrze przewodzi ciepło, dobrze się nagrzewa i jest przy tym materiałem bardzo elastycznym, pozwalającym na kompensację naprężeń powstających w wyniku dużych różnic temperatury podczas pracy ogrzewania.

Ocena i przygotowanie podkładu 
Pierwszym etapem prac było przygotowanie podłoża. Zostało ono poprzedzone zdiagnozowaniem jakości betonowego podkładu. Jak zaznaczył doradca techniczny BASF Polska: Generalna zasada mówi, że pod posadzki żywiczne powinien być zastosowany mocny podkład betonowy, o dużej wytrzymałości na ściskanie (beton klasy B 25) i wytrzymałości na odrywanie co najmniej 1,5 MPa. W tym konkretnym przypadku posadzka betonowa była wykonana z miksokreta (podkład piaskowo- cementowy), który stanowił dosyć słaby podkład. Jednak z racji dużej elastyczności żywicy poliuretanowej i przewidywanych niewielkich obciążeń (wyłącznie ruch pieszy) nie wymieniano go, a zdecydowano się jedynie na zastosowanie dobrego gruntu. 

Gdyby wybrano posadzkę, której warstwa bazowa byłaby wykonana z żywicy epoksydowej konieczne byłoby wzmocnienie lub wymiana podkładu. Epoksydy są materiałem sztywnym i w takim wypadku wymagane byłoby zastosowanie podkładu o wyższych parametrach. Nawet drobne pęknięcie w podkładzie betonowym powstałe wskutek pracy ogrzewania podłogowego mogłoby łatwo przenieść się na warstwę żywicy - kontynuuje Janusz Banera.

Natomiast zastosowany w tej realizacji poliuretan charakteryzuje się bardzo wysoką elastycznością i nie zachodziło ryzyko przenoszenia pęknięć. Materiał ten ma 65% elastyczności i posiada dużą zdolność przesklepiania rys. Dzięki tej elastyczności nie trzeba też było przenosić wykonywanych w warstwie betonowej dylatacji skurczowych, nacięć w progach czy pól dylatacyjnych istniejących w większych pomieszczaniach mieszkania. W tej inwestycji szczeliny dylatacyjne byłyby z pewnością elementem niepożądanym z praktycznego i estetycznego punktu widzenia. 

Kolejną czynnością było szlifowanie podłoża - użyto w tym celu dużej szlifierki Columbus z grubym papierem ściernym. Działanie to miało na celu usunięcie warstwy mleczka cementowego i wszelkich zabrudzeń, oraz otwarcie porów kapilarnych jastrychu, aby ułatwić penetrację podkładu przez żywicę gruntującą i uzyskanie optymalnych parametrów przyczepności posadzki do podłoża. Szlifowanie zapewniło też dokładne wyrównanie podłoża.

Gruntowanie
Warstwę gruntującą stanowiła specjalna żywica epoksydowa Mastertop P 615. O wyborze i właściwościach materiału gruntującego opowiada Janusz Banera: Większość gruntów epoksydowych, na których w kolejnym cyklu roboczym wylewana jest poliuretanowa warstwa bazowa wymaga tzw. rozwinięcia powierzchni – zasypania warstwy gruntu piaskiem kwarcowym w celu uzyskania szorstkiej powierzchni i lepszej przyczepności. W tym przypadku szorstka powierzchnia uniemożliwiałaby wykonanie zaprojektowanych wzorów kolorystycznych, utrudniałaby precyzyjne nakładanie materiału.

Poza tym niewielkie narzędzia np. typu pace zębate podczas nakładania żywicy mogłyby „podskakiwać” na chropowatej powierzchni, co utrudniałoby precyzyjne wykonanie detali projektu. Zastosowanie tego konkretnego gruntu umożliwiało wylanie warstwy głównej bez konieczności wykonywania posypki kwarcowej. Gruntowanie wykonano w dwóch cyklach roboczych. W pierwszy cyklu żywicę Mastertop P 615 nałożono pacą gumową, po czym dokładnie rozprowadzono wałkiem moherowym.

Kolejna warstwa gruntu została wykonana w identyczny sposób. Pierwsza powłoka gruntu została naniesiona rano, po jej wyschnięciu, wieczorem tego samego dnia, można było przystąpić do wykonania kolejnej. Tak zagruntowaną powierzchnię pozostawiono do wyschnięcia na około 12 godzin.

Przeniesienie wzoru
Jednym z ważniejszych etapów prac było precyzyjne wykonanie rysunków na powierzchni podłogi. Z
projektu graficznego i kolorystycznego architekta wykonawcy stworzyli precyzyjny rysunek na papierze milimetrowym. Zabieg ten był bardzo przydatny do wykonania grafiki i przeniesienia jej w skali 1:1 na zagruntowane podłoże. Następnie zaprojektowane wzory dokładnie przerysowano na powierzchnię podłogi, używając do tego grubego białego flamastra. Po wykonaniu całego projektu w skali rzeczywistej skonsultowano się z właścicielami, aby mogli ostatecznie zaakceptować projekt lub dokonać ewentualnych poprawek.

Wykonanie warstwy głównej
Warstwę bazową posadzki stanowiła żywica Mastertop BC 361 – poliuretan alifatyczny, który w odróżnieniu od materiałów poliuretanowych aromatycznych lub żywic epoksydowych wykazuje się bardzo dużą trwałością kolorystyczną.

O właściwościach tego materiału mówi też doradca techniczny BASF Polska: Zaletą tego materiału jest opóźniona reakcja chemiczna wiązania, (sitowania), co ułatwia wykonywanie skomplikowanych wzorów – nie trzeba się spieszyć w obawie, że materiał za szybko zacznie wiązać. Można też łatwo skorygować wzór. Poza tym ta właściwość pozwala wykonawcom na wchodzenie w butach z kolcami na świeżą powierzchnię i wykonywanie ewentualnych poprawek w projekcie. Dodatkowo poliuretan nie wymaga odpowietrzania wylanej posadzki za pomocą wałka kolczastego – w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z wielobarwną grafiką wałek kolczasty uszkadzałby kolorowy wzór. Żywica ta ma również ograniczoną rozpływność, co powoduje, że sąsiednie kolory nie mieszają się i można zachować dokładną formę zaplanowanego wzoru. 

Wszystkie barwne wzory graficzne i tło wykonywano w jednym cyklu roboczym. W tych pracach uczestniczyło trzech wykonawców. Pierwszą czynnością, którą należało wykonać było przygotowanie pojemników z odpowiednimi kolorami.

Jak zaznacza Janusz Banera: Dość duże problemy na tym etapie prac wystąpiły podczas mieszania kolorów. Trzeba było dobrze zharmonizować wszystkie działania poszczególnych pracowników, ponieważ w stosunkowo krótkim czasie musieli oni wymieszać kilka kolorów. Poza tym barwna żywica była przygotowywana w małych pojemniczkach, aby w późniejszym etapie prac wygodnie było ją wylewać i kształtować zaprojektowane wzory.

Żywica poliuretanowa BC 361 jest produktem barwionym już na etapie jej produkcji, ale jest materiałem dwuskładnikowym i barwną część bazową żywicy należało precyzyjnie wymieszać z utwardzaczem. Tę część prac bacznie obserwowali inwestorzy, aby na bieżąco zgłaszać uwagi dotyczące kolorystyki. Na tym etapie zaawansowania robót można było jeszcze wykonywać poprawki. Właściciele mieszkania nie mieli jednak żadnych zastrzeżeń do barw i rozkładu wzoru, ponieważ był on wykonany zgodnie z projektem. 

Warstwę zasadniczą, z racji zastosowania wielu różnorodnych kolorów, wykonywano przez dwa dni. Na taki zabieg zdecydowano się, aby uzyskać płynne połączenie zbiegających się w korytarzu różnych kolorów ze wszystkich pokoi. W progach były naklejone taśmy, które po pierwszej fazie żelowania żywicy oderwano – dzięki temu uzyskano równe krawędzie posadzki na połączeniu poszczególnych pomieszczeń. W drugim dniu wykonywano posadzkę w przedpokoju. Wylaną żywicę pozostawiono do wyschnięcia na okres około 12 godzin.

Lakierowanie
Po rozłożeniu warstwy głównej żywicy oraz jej wyschnięciu całość została domknięta bezbarwnym lakierem półmatowym, jedwabistym Mastertop TC 407 W UV. Lakier aplikowano za pomocą wałka sznurkowego. W przypadku tej inwestycji wykonano jedną jego warstwę. Lakier, poza funkcją dekoracyjną zwiększył także parametry użytkowe: odporność na ścieranie i środki czyszczące. Pełną wytrzymałość i utwardzenie posadzka uzyskała po 5 dniach, ale już w kolejny dzień po położeniu lakieru możliwy był ruch pieszy. 

Szczególne wymagania 
Wykonanie barwnej posadzki żywicznej doświadczonej w tego typu pracach ekipie wykonawczej nie powinno sprawiać żadnego problemu. Jednak podczas wszystkich etapów prac najważniejsze jest utrzymanie pomieszczenia w całkowitej czystości. Równoległe prowadzenie innych prac budowlanych powoduje, że pył, kurz może osiadać na wierzchniej warstwie żywicy. Wówczas jej powierzchnia jest nieestetyczna – widoczne mogą być wszelkie drobiny piasku i zabrudzenia. W wypadku tej inwestycji taki problem nie wystąpił, ponieważ pracowała tylko jedna ekipa wykonawcza, a pozostałe prace remontowe wykonano przed wylaniem posadzki.

Kolorowe zakończenie
Wykonanie barwnej posadzki żywicznej we wrocławskim mieszkaniu zakończyło się sukcesem. Jak zaznacza Janusz Banera: Około 1,5 roku po wykonaniu posadzki rozmawiałem z inwestorami i byli jeszcze bardziej zadowoleni ze swego wyboru, niż bezpośrednio po wykonaniu prac, kiedy mieli jeszcze poczucie niepewności, czy podjęli słuszną decyzję. W porównaniu ze sposobem i intensywnością użytkowania sąsiednich mieszkań, w których też są małe dzieci uznali, że ich posadzka żywiczna jako jedyne pokrycie podłogowe nie wymaga żadnych poprawek czy renowacji.


Artykuł powstał we współpracy z Januszem Banerą, doradcą technicznym w firmie BASF Polska

INWESTYCJA
obiekt: mieszkanie prywatne we Wrocławiu
inwestor: prywatny właściciel
projekt: architekt wnętrz Agnieszka Jakóbiak 
wykonawca: REMAK Sp. z o.o. 
czas trwania robót: 5 dni
powierzchnia wykonanej posadzki: ok. 70 m²

MATERIAŁY I MASZYNY
system posadzkowy firmy BASF: Mastertop 1326, w skład którego wchodzą:
grunt epoksydowy Mastertop P 615
warstwa właściwa – żywica poliuretanowa Mastertop BC 361
lakier bezbarwny półmatowy Mastertop TC 407 W UV
maszyny i narzędzia ręczne:
szlifierka Columbus do szlifowania podkładu betonowego
wałki do nanoszenia gruntu
różnej szerokości pace zębate do aplikacji żywicy
pace gumowe
wałki moherowe
wałki sznurkowe
waga elektroniczna
mieszadła

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także