Najlepsze Domy
Podłoga żywiczna. Zobacz nowoczesne wykończenie mieszkania

Podłoga żywiczna. Zobacz nowoczesne wykończenie mieszkania

Do barwnych posadzek żywicznych, które zdobyły popularność w obiektach użyteczności publicznej, takich jak kluby czy obiekty gastronomiczne, prywatni inwestorzy wciąż podchodzą z dużym dystansem. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie znają właściwości tego materiału, kosztów jego zakupu i wykonania. Okazuje się, że prywatny inwestor, który zdecydował się na innowacyjną aranżację wnętrza z zastosowaniem barwnej posadzki żywicznej jest bardzo zadowolony, zarówno z efektów estetycznych, jak również komfortu użytkowania.

Do barwnych posadzek żywicznych, które zdobyły popularność w obiektach użyteczności publicznej, takich jak kluby czy obiekty gastronomiczne, prywatni inwestorzy wciąż podchodzą z dużym dystansem. Dzieje się tak głównie dlatego, że nie znają właściwości tego materiału, kosztów jego zakupu i wykonania. Okazuje się, że prywatny inwestor, który zdecydował się na innowacyjną aranżację wnętrza z zastosowaniem barwnej posadzki żywicznej jest bardzo zadowolony, zarówno z efektów estetycznych, jak również komfortu użytkowania. 

Właściciel mieszkania, poza dobrymi parametrami technicznymi materiału okładzinowego, oczekiwał od niego również bogatych możliwości kolorystycznych i aranżacyjnych (w wypadku posadzek przemysłowych kolorystyka odgrywa rolę drugorzędną).

Za zastosowaniem w mieszkaniu prywatnym kolorowej posadzki poliuretanowej przemawiało jeszcze klika innych atutów tego materiału. Przede wszystkim wylanie żywicy pochłania stosunkowo niewiele czasu, a wykonanie posadzki, doświadczonej ekipie wykonawczej, zajmuje od kilku do kilkunastu dni (w zależności od powierzchni i skomplikowania wzoru).

System barwnych posadzek oparty na żywicach poliuretanowych jest też bardzo elastyczny, co zapewnia jego trwałość i umożliwia montaż na coraz częściej stosowanym ogrzewaniu podłogowym. Poza tym tworzy na powierzchni podłogi bezspoinową powłokę, co zapewnia higieniczność i łatwość utrzymania w czystości. Kolejną zaletą jest fakt, iż posadzka na bazie poliuretanu tłumi dźwięki kroków i jest przyjemna w dotyku.

Projekt – zadecydowała funkcjonalność 
Aranżacja pomieszczeń, zaprojektowanie wzorów oraz dobór materiału i kolorystyki w przypadku omawianej realizacji spoczywał w rękach architekta wnętrz, który ostateczną decyzję podjął po konsultacji z właścicielami mieszkania.

Zobacz także: Płytki - zobacz najnowsze propozycje producentów

Decyzję o wyborze konkretnego systemu posadzkowego (Mastertop 1326) architekt podjął po obejrzeniu zdjęć z licznych realizacji z zastosowaniem tego materiału - mówi Janusz Banera, doradca techniczny BASF Polska. Po czym dodaje: O tym, że zastosowano w tej realizacji barwną posadzkę żywiczną zdecydowało kilka argumentów. Po pierwsze inwestorzy chcieli mieć wnętrze oraz posadzkę inną, wyróżniającą się i posiadającą nowoczesny charakter. Inwestorzy nie chcieli mieć klasycznych pokryć podłogowych, czyli np. parkietu, płytek czy wykładziny dywanowej. Poza charakterem pomieszczenia ważna była dla nich użyteczność. Właściciele mieszkania mieli małe, roczne dziecko, które wiele rzeczy rozlewało na podłogę, tym samym chcieli, aby podłoga była wytrzymała i nie ulegała trwałym zabrudzeniom (np. zaplamieniom sokami owocowymi) i była łatwa w czyszczeniu. W poprzednim mieszkaniu były parkiety i stwierdzili, że nie jest to dla nich praktyczne rozwiązanie. Poza tym posadzka miała być niepowtarzalna i oryginalna, niespotykana w innych wnętrzach.

Kolejnym argumentem za zastosowaniem posadzki żywicznej była możliwość wykonania jej na ogrzewaniu podłogowym. Żywica poliuretanowa bardzo dobrze przewodzi ciepło, dobrze się nagrzewa i jest przy tym materiałem bardzo elastycznym, pozwalającym na kompensację naprężeń powstających w wyniku dużych różnic temperatury podczas pracy ogrzewania.

Ocena i przygotowanie podkładu 
Pierwszym etapem prac było przygotowanie podłoża. Zostało ono poprzedzone zdiagnozowaniem jakości betonowego podkładu. Jak zaznaczył doradca techniczny BASF Polska: Generalna zasada mówi, że pod posadzki żywiczne powinien być zastosowany mocny podkład betonowy, o dużej wytrzymałości na ściskanie (beton klasy B 25) i wytrzymałości na odrywanie co najmniej 1,5 MPa. W tym konkretnym przypadku posadzka betonowa była wykonana z miksokreta (podkład piaskowo- cementowy), który stanowił dosyć słaby podkład. Jednak z racji dużej elastyczności żywicy poliuretanowej i przewidywanych niewielkich obciążeń (wyłącznie ruch pieszy) nie wymieniano go, a zdecydowano się jedynie na zastosowanie dobrego gruntu. 

Gdyby wybrano posadzkę, której warstwa bazowa byłaby wykonana z żywicy epoksydowej konieczne byłoby wzmocnienie lub wymiana podkładu. Epoksydy są materiałem sztywnym i w takim wypadku wymagane byłoby zastosowanie podkładu o wyższych parametrach. Nawet drobne pęknięcie w podkładzie betonowym powstałe wskutek pracy ogrzewania podłogowego mogłoby łatwo przenieść się na warstwę żywicy - kontynuuje Janusz Banera.

Natomiast zastosowany w tej realizacji poliuretan charakteryzuje się bardzo wysoką elastycznością i nie zachodziło ryzyko przenoszenia pęknięć. Materiał ten ma 65% elastyczności i posiada dużą zdolność przesklepiania rys. Dzięki tej elastyczności nie trzeba też było przenosić wykonywanych w warstwie betonowej dylatacji skurczowych, nacięć w progach czy pól dylatacyjnych istniejących w większych pomieszczaniach mieszkania. W tej inwestycji szczeliny dylatacyjne byłyby z pewnością elementem niepożądanym z praktycznego i estetycznego punktu widzenia. 

  • QWERTY,

    O matko, to jest tak potwornie brzydkie, że o mało mi oczy nie wypadły. Połączenie żółtych ścian, czerwonej kolumienki z zawijasami i tej \"przepięknej\" podłogi w kolorowe kleksy - mistrzostwo. Brakuje jeszcze niebieskich LEDów i fototapety z delfinami. Współczuję komuś kto kupi mieszkanie po tym \"inwestorze\". Cała posadzka do frezowania
  • ted,

    A gdzie tu ekologia. To cholerstwo śmierdzi ...