×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
 Płyty gipsowo-włóknowe do zabudowy skosów

Płyty gipsowo-włóknowe do zabudowy skosów

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 03 lut 2015 09:39
Zaktualizowano: 03 lut 2015 10:14

Zabudowa poddasza, często traktowana po macoszemu, jest jednym z ważniejszych elementów wykończenia domu. Każdy powinien zwrócić uwagę nie tylko na wykończenie skosów, ale także na odpowiednią izolację stropu nad parterem.

O najważniejszych kwestiach związanych z adaptacją poddasza rozmawialiśmy z Markiem Piotrowskim, technicznym konsultantem sprzedaży, fermacell systemy suchej zabudowy

Marek Piotrowski zmn.jpg
Marek Piotrowski zmn.jpg

Dlaczego poddasze wymaga „specjalnego” potraktowania?
Adaptacja poddasza na cele mieszkalne to w ostatnich latach bardzo popularny temat wśród inwestorów. Stworzenie właściwych warunków do przebywania ludzi w nieużytkowanej do tej pory przestrzeni, to zadanie wymagające czasu i odpowiedniej wiedzy.

Poddasze to miejsce, gdzie panować mogą najbardziej skrajne temperatury latem i zimą, a dodatkowo spotyka się na nim duże nagromadzenie pary wodnej. Oprócz tego występować mogą tutaj większe naprężenia niż w typowych pomieszczeniach. Dlatego przed przystąpieniem do prac montażowych warto skonsultować się z doradcą technicznym i wybrać optymalne produkty.

Od czego powinniśmy zacząć adaptację poddasza i jakie materiały wykorzystać w tym celu?
Adaptację poddasza, wykonywaną w systemach suchej zabudowy, możemy podzielić na dwie kategorie. Pierwszą, najbardziej popularną, jest klasyczne wykończenie sufitów, ścianek działowych i wszelkich skosów płytami. Do tego celu najlepiej nadają się produkty o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej, takie jak chociażby płyty gipsowo-włóknowe fermacell. Mogą one przenosić bez trudu znaczne obciążenia rzędu 40-50 kg na jeden kołek rozporowy, co pozwala na bezproblemowy montaż bezpośrednio na nich, bez konieczności wcześniejszego przygotowywania wsporników, ciężkich szafek, półek, worków treningowych, a nawet grzejników. Ich zwiększona wytrzymałość mechaniczna to efekt zastosowania zbrojenia z włókien celulozy.

Natomiast rozwiązaniem szczególnie polecanym jako wewnętrzne poszycie konstrukcji w szkielecie drewnianym, są specjalne płyty poddane kaszerowaniu. Przepuszczalność pary wodnej zostaje w nich zredukowana w takim stopniu, że nie trzeba montować już dodatkowych warstw nieprzepuszczających pary wodnej w konstrukcjach ścian i sufitów.

Jaki jest ten drugi aspekt robót wykończeniowych?
Drugą kategorią adaptacji poddasza jest wykonanie odpowiednich podłóg. Niestety, jest to jednak temat często zapominany przez inwestorów, a niekiedy nawet przez wykonawców.

Podłogi to bardzo istotny aspekt prac na poddaszu, bo od nich zależy nie tylko właściwa izolacja termiczna, zapewniająca efekt ciepła pod stopami, ale także odpowiedni komfort akustyczny w pomieszczeniach.

Produktami polecanymi do tego typu prac są elementy jastrychowe fermacell, które stanowią atrakcyjną alternatywę dla różnych podłoży realizowanych na mokro na stropach monolitycznych i lekkich stropach drewnianych. W przypadku starych budynków z drewnianymi stropami belkowymi, gotowe systemy podłogowe są często jedynym rozwiązaniem, umożliwiającym kontynuację prac remontowych i modernizacyjnych. Elementy jastrychowe, oprócz szybkiego montażu oraz możliwości przenoszenia znacznych obciążeń, gwarantują także znakomitą ochronę przed przenikaniem wilgoci na elementy konstrukcyjne budynku.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także