×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Płytki - zobacz najnowsze propozycje producentów

Płytki - zobacz najnowsze propozycje producentów

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 06 marz 2015 14:33
Zaktualizowano: 06 marz 2015 20:21

Ważnym etapem wykończenia posadzki w salonie, łazience czy kuchni jest spoinowanie płytek. Spoina, popularnie zwana fugą, może mieć różny skład chemiczny, szerokość oraz gamę kolorystyczną.

Podczas doboru fugi musimy uwzględnić jej funkcje techniczne i walory estetyczne. Z punktu widzenia technologii układania płytek istotna będzie jej szerokość oraz tworzenie „zgodnego” chemicznego związku z zastosowanym klejem (np. jeżeli zastosujemy klej cementowy to fuga również powinna być na bazie cementu, jeśli użyliśmy kleju elastycznego, to podobną elastycznością powinna wykazywać się fuga).

Parametr szerokości fugi jest istotny zarówno z technicznego, jak również artystycznego punktu widzenia i powinien współgrać z formatem płytek.

Innym pomysłem bywa chęć całkowicie bezfugowego ułożenia płytek i tym samym odsunięcie od siebie konieczności wyboru spoiny. Nic bardziej mylnego! Brak fugi może skutkować nawet odklejaniem się płytek od podłoża.

Zobacz także: Jakie płytki ceramiczne wybrać do łazienki, kuchni i salonu - ponad 15 najnowszych wzorów!

Dosłowne potraktowanie systemu tzw. bezspoinowego układania płytek często kończy się ich pękaniem po niedługim czasie użytkowania. Nawet rektyfikowane płytki (wytworzone z iście aptekarską dokładnością wymiarową) ułożone na styk zawierają w miejscu łączeń mikroszczeliny, które niewypełnione zaprawą fugową stają się siedliskiem kurzu i brudu nie do usunięcia. Dodatkowo ostre krawędzie płytek w wielu miejscach mogą mieć odpryski, pęknięcia i w efekcie końcowym odkleić się od podłoża. Więc bezfugowe układanie płytek, zdaniem doświadczonych glazurników, należy rozumieć, jako montaż na najmniejszych krzyżykach. Dobierając zaprawę do spoinowania trzeba zwrócić uwagę, żeby zakres jej stosowania był zgodny z naszymi mikroszczelinami, np. 1-2 mm.

Wybór zaprawy

Zaprawy do spoinowania powinny być dobierane stosownie do przewidywanych warunków eksploatacji. Niebagatelne znaczenie ma w tym wypadku szerokość fugi. Z technologicznego punktu widzenia, im większe formaty płytek układamy, tym szerszą fugę powinniśmy zastosować.

Szczelina między płytkami wypełniona elastyczną zaprawą klasy CG2 stanowi ochronę dla krawędzi płytek i kompensuje naprężenia ściskające, powstałe w wyniku rozszerzania termicznego okładziny.

Taras szczególnie potraktowany

Ma to szczególne znaczenie, kiedy jednocześnie funkcjonuje ogrzewanie podłogowe. Wahania temperatury są wtedy dużo większe. Jeszcze większa różnica temperatury występuje na tarasie czy balkonie - letnim popołudniem ciemne płytki mogą się nagrzać nawet do 70○C. W zimie temperatura czasem spada nawet poniżej - 30○C. Różnica może przekroczyć nawet 100○C. Przy takiej amplitudzie materiał ceramiczny (płytka) może zmienić swój wymiar o ok. 0,5 mm/m. Jeśli taras ma 10 m długości, to między styczniem a lipcem łączna długość płytek zmieni się o pół centymetra. Dlatego tak ważne jest, aby projektując szerokość fugi kierować się nie tylko względami estetycznymi.

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także