REKLAMA
Najlepsze Domy
Pleśń i grzyby w wyremontowanej kamienicy. Jak je na trwałe zwalczyć?

Pleśń i grzyby w wyremontowanej kamienicy. Jak je na trwałe zwalczyć?

Mieszkanie w pięknie zrewitalizowanej kamienicy może okazać się dużym kłopotem. Następstwem uszczelnienia okien w tego typu budynkach jest pojawienie się grzybni i pleśni na świeżo wyremontowanych ścianach. Jak z tym walczyć?

W przypadku zrewitalizowanej kamienicy do powstania pleśni najczęściej dochodzi z powodu tak zwanej wilgoci kondensacyjnej. Wynika ona ze złej wentylacji pomieszczeń. Starsze budynki posiadają głównie wentylację grawitacyjną, która bywa niewystarczająca.

Ściany zewnętrzne bowiem pobierają z powietrza nie tylko ciepło ale także wilgoć przez co notorycznie są zawilgocone. Uszczelnienie okien potęguje cały proces, ponieważ odbiera naturalną możliwość przewietrzania.

Usuwanie grzybni i pleśni

Grzyby i pleśnie mają bardzo zły wpływ na nasze zdrowie. Codzienne wdychanie zarodników może doprowadzić do wielu poważnych chorób, dlatego grzyba trzeba pozbyć się z mieszkania jak najszybciej.

Na początku upewnijmy się, czy zmiany występują tylko na powierzchni tynku. Jeśli nalot wniknął w jego strukturę, ścianę trzeba skuć. Zanim użyjemy specjalnego środka, całą powierzchnię należy dokładnie umyć wodą za pomocą szczotki. Jeśli nie chcemy (lub nie możemy) użyć detergentów, warto spróbować domowych sposób, takich jak czyszczenie ścian wodą z dodatkiem octu, olejku z drzewa herbacianego czy boraksu.

Najważniejsze jest jednak zapobieganie powstawaniu grzybni i pleśni, ponieważ mimo starannego wyczyszczenia mieszkania mogą one bardzo szybko się odnowić. W przypadku kamienic, istotny jest przemyślany remont z wykorzystaniem materiałów, które dobrze sprawdzą również w tego typu zabudowaniach.

Idealny system grzewczy

Kamienice przeznaczone do rewitalizacji bardzo często znajdują się pod opieką konserwatora zabytków. W związku z tym wykonanie termoizolacji nie jest możliwe. W takim przypadku poprawę wydajności energetycznej może zapewnić jedynie wymiana okien, modernizacja dachu i montaż nowego systemu ogrzewania.

W starej kamienicy, w której zostały wymienione okna, najlepszym rozwiązaniem będzie ogrzewanie ścienne. Jako jedyne nie wprowadza ono wilgoci w ściany, a wręcz je osusza. Jest to typowe ogrzewanie płaszczyznowe, tak samo ekonomiczne jak bardziej popularne ogrzewanie podłogowe. Wyróżnia je dostawa energii cieplnej "od" przegrody zewnętrznej, a nie jak w przypadku wszystkich innych systemów grzewczych, "do" przegrody zewnętrznej – tłumaczy dr Karolina Kurtz z Politechniki Szczecińskiej.

Dzięki ogrzewaniu ściennemu nie dochodzi też do przesuszania powietrza w pomieszczeniach. Suche powietrze to kolejny problem, gdyż podrażnia nasze górne drogi oddechowe i zmniejsza naszą odporność na wirusy. Ponadto system ścienny w przeciwieństwie do np. grzejników wiszących nie gromadzi i nie rozwiewa kurzu.

 Podpowiadamy jak dbać i konserwować drewniane meble.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!