Najlepsze Domy
Plastikowe czy drewniane? Jakie okna wybrać?

Plastikowe czy drewniane? Jakie okna wybrać?

Wybór rodzaju stolarki okiennej nie jest prosty. Przed podjęciem decyzji, warto zastanowić się
i przekalkulować, które rozwiązanie jest dla nas bardziej opłacalne, ale też i zgodne z naszą naturą. Przecież kupujemy okna na długie lata…

Okna, to niewątpliwie „oczy domu”. To one są łącznikiem świata zewnętrznego z naszą prywatną przestrzenią domową. Wydawać się może, że wybór odpowiednich okien, to proste zadanie. Jednak jak się okazuje, już na samym początku może sprawić ono kilka trudności, szczególnie gdy mamy zdecydować, z jakiego rodzaju materiału okna będą przez wiele lat zdobić najbliższą nam przestrzeń.

Okna to integralna część budynku, dzięki którym pomieszczenia są dobrze oświetlone, a przestrzeń domowa otwiera się na świat zewnętrzny. Warto dobrze przygotować się do zakupu odpowiednich okien, bowiem rodzaj wybranego profilu będzie nie tylko wpisywał się w charakter naszego domu lub mieszkania, ale i wymagał podejmowania w przyszłości działań konserwacyjnych.

Planując zakup, możemy wybrać okna wykonane z plastiku, drewna i aluminium. Jednak należy zaznaczyć, że te ostatnie są kupowane przede wszystkim przez inwestorów poszukujących rozwiązań do budynków użyteczności publicznej lub innych, dużych obiektów. Klienci indywidualni wybierają między oknami plastikowymi lub drewnianymi. Zarówno okna PVC, jak i okna drewniane mają swoje atuty, dlatego warto je poznać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Tylko PVC – nazywaj prawidłowo

Okna plastikowe to obecnie najpopularniejszy wybór klientów, czemu trudno się dziwić, zważywszy na walory, którymi się wyróżniają. Jednak zanim przejdziemy do wymienienia ich atutów, warto wyjaśnić, że skrót PVC odnosi się do polichlorku winylu (ang. polivinyl chloride), materiału określanego potocznie jako plastik. Czasami można spotkać się ze skrótem PCV - to niepoprawna, choć niezwykle powszechna i ogólnie przyjęta nazwa określająca dokładnie to samo. Jeśli więc zastanawiasz się czy PVC i PCV oznaczają to samo, odpowiedź brzmi: TAK. PVC jest popularnie wykorzystywane w przemyśle produkcyjnym, w tym także w stolarce okiennej.

Różnice w wyglądzie i konserwacji

Okna z profili PVC są dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej, co umożliwia dopasowanie wyglądu okna do niemal każdego projektu. Użycie oklein drewnopodobnych na profilach okien PVC, może także w bardzo realistyczny sposób odzwierciedlić strukturę słojów drewna, zbliżając je wyglądem do okien drewnianych. Warto wiedzieć, że plastikowe okna są lżejsze od drewnianych i mniej wymagające, jeśli chodzi o konserwację.

Okna z PVC wystarczy umyć, aby zachowały świeży wygląd, natomiast ramy drewniane wymagają troski i planowania ich konserwacji. Lakier z biegiem czasu będzie tracił swoje ochronne właściwości – co jest wynikiem działania warunków atmosferycznych, a pozbawione go drewno będzie potrzebować odświeżenia. Dlatego wybierając okna drewniane, warto być świadomym cyklicznego prowadzenia zabiegów konserwacyjnych. Renowacja powłoki lakierniczej okien drewnianych to także wydatek, który należy zaplanować zgodnie z zaleceniami producenta – najczęściej po kilku lub kilkunastu latach. Z kolei PVC, co jest szczególnie istotne w naszym klimacie, jest bardzo odporne na czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, wiatr, śnieg czy promieniowanie UV. Okna wykonane z tego materiału są wyjątkowo trwałe, niemal „długowieczne”.

PVC - bezkompromisowo szczelne

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!