Najlepsze Domy
Pierwsza edycja 4Buildings za nami. Zrównoważone budownictwo to przyszłość

Pierwsza edycja 4Buildings za nami. Zrównoważone budownictwo to przyszłość

Ponad 2 tysiące profesjonalistów i 2,5 tysiące miłośników ekologicznego budownictwa w dni otwarte, 5 tys. mkw. powierzchni, 70 ekspozycji, debaty, wystawy, strefy porad, warsztaty, stoiska konsultacyjne, prezentacje, strefa zieleni – pierwsza edycja 4Buildings odbyła się w dniach 15-17 listopada br., w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

4Buildings rozpoczęło się 15 listopada 2019 r. dniem dla profesjonalistów, podczas którego odbyło się 17 sesji tematycznych. Konferencja objęła zakresem cztery najważniejsze trendy w budownictwie XXI wieku: odnawialne źródła energii (GoGreen), zrównoważone budownictwo (NoWaste), nowe technologie (InTech) oraz inteligentne rozwiązania w budynkach (BeSmart). W wydarzeniu wzięli udział właściciele firm budowlanych, liderzy nowatorskich rozwiązań, producenci, dostawcy, architekci, inżynierowie, inwestorzy, deweloperzy, władze samorządowe, ustawodawcy oraz eksperci z Polski i świata.

– Jak budować w sposób zrównoważony, z wykorzystaniem nowatorskich technologii budowlanych
i energii odnawialnej, tak by budynki tworzyły warunki do lepszego życia i pracy? Szukając odpowiedzi na te pytania, stworzyliśmy 4Buildings, nowe wydarzenie w branży budowlanej, które jest odpowiedzią na zmieniające się trendy w budownictwie i architekturze. Zainteresowanie pierwszą edycją pokazuje, że wybór tematu był słuszny. To był fantastyczny czas w Katowicach! Chyba jeszcze nigdy nie powiedziano w Polsce tyle ważnych słów na temat zrównoważonego budownictwa i jego wpływu na nasze życie i zdrowie. Wniosek z 4Buildings jest taki, że bezśmieciowe budownictwo to nie jest chwilowa moda, ale bezpieczna przyszłość. To ogromna zachęta do rozwoju i kontynuacji idei 4Buildings – mówią Małgorzata Burzec-Lewandowska i Robert Posytek, autorzy programu 4Buildings, redaktorzy Propertynews.pl i Propertydesign.pl.

4Buildings zainaugurowała debata pt. „Zero waste w budownictwie”. Ile tracimy, budując tradycyjnie, ile zyskujemy, budując świadomie? Zdrowe, bezpieczne, efektywne, czerpiące z natury, na jakie materiały i technologie budowlane postawić, by były zgodne z gospodarką obiegu zamkniętego? To pytania na które odpowiadali jej uczestnicy.

– Budownictwo na świecie jest odpowiedzialne za połowę globalnego wydobycia surowca oraz za jedną trzecią emisji dwutlenku węgla. Generalnie dosyć mocno trujemy. Rzeczywiście za odpady odpowiadają głównie firmy wykonawcze, ale nie dlatego, że tego chcą. Jesteśmy na początku łańcucha procesu inwestycyjnego, który tworzą prawodawcy, użytkownicy, inwestorzy i architekci, którzy nie zawsze chcą korzystać z produktów krótkoterminowo droższych – przyznał Dariusz Blocher, prezes Budimexu.

– W wielu branżach, na przykład mieszkaniowej, brakuje świadomości dotyczącej eko-rozwiązań. Dlatego nie patrzymy na innych, idziemy swoją drogą, stawiamy na zrównoważony rozwój – opowiadał Szymon Wojciechowski z APA Wojciechowski. – Myślenie zero waste z punktu widzenia architekta powinno zaczynać się od tego, żeby projektować budynek z myślą, że nie zostanie on wyburzony za kilka lub kilkanaście lat – dodał.

– Zrównoważone budownictwo to ogromnie ważny temat - podkreślił Jacek Siwiński, prezes Velux Polska. – Jeszcze niewiele budynków posiada certyfikaty ekologiczne, ale ta świadomość wzrasta.
W przyszłości konstrukcje ekologiczne staną się bardziej atrakcyjne dla najemców, a co za tym idzie, zyskają inwestorzy – przekonywał.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!