×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Parkiet przemysłowy w domu – dlaczego nie!

Parkiet przemysłowy w domu – dlaczego nie!

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 19 sty 2015 13:12
Zaktualizowano: 19 sty 2015 14:23

Parkiet przemysłowy, z racji swej wysokiej wytrzymałości na zniszczenie i możliwość wielokrotnego odnawiania, jest coraz częściej stosowanym materiałem do wykończenia podłóg w domach jednorodzinnych. Daje on nieograniczone możliwości wzornicze. To, czym się wyróżnia to również cena materiału – zapłacimy za niego mniej niż za litą deskę „okrętową”.

Zalety mozaiki parkietowej docenili w ostatnich latach projektanci wnętrz i właściciele domów jednorodzinnych. Najlepiej sprawdzi się ona w pomieszczeniach mocno obciążonych ruchem pieszym lub szczególnie narażonych na różnice temperatur i wilgotności, czyli w holach, przedpokojach lub łazienkach. Będzie też doskonałym rozwiązaniem w pokoju dziecięcym, gdzie odporny materiał posadzkowy jest często niezbędny.

Podłoga ekologiczna
Produktem do powstania parkietu przemysłowego są poprodukcyjne odpadki ze zwykłej mozaiki, dlatego też warto zwrócić uwagę na jakość kupowanych lamelek i wybrać polecanego przez innych producenta.

Klienci decydujący się na parkiet przemysłowy pośrednio dbają o środowisko naturalne, poprzez optymalne wykorzystanie drewna, z którego produkowane są parkiety. Surowiec do produkcji mozaiki przemysłowej może mieć różne odcienie – od bardzo jasnych, przez ciekawe odcienie rudości do całkiem ciemnych. Daje to możliwość łączenia drobnych deseczek w różnej kolorystyce i odcieniach w ciekawe i ograniczone jedynie naszą wyobraźnią kompozycje. Parkiet przemysłowy najczęściej jest oferowany w trzech grubościach: 10, 14 i 22 mm. Deseczki mają przekrój prostokąta lub kwadratu. Ich długość zazwyczaj wynosi 16, 25 lub 30 cm.

Do produkcji mozaiki wykorzystywane są gatunki drewna krajowego (najczęściej dębu i jesionu, ale również brzozy, buku, czereśni, jawora), jak również większość gatunków egzotycznych, najczęściej merbau.

 

Parkiet, który wytrzyma wszystko
O wytrzymałości parkietu przemysłowego decyduje to, że pojedyncze elementy są układane pionowo. Jedyną możliwością montażu parkietu przemysłowego jest jego przyklejenie do podłoża za pomocą przeznaczonych do tego klejów (klej dostosowujemy też do gatunku drewna i rodzaju podkładu).

Z racji tego, że mocowane są bardzo małe elementy musimy zwrócić szczególną uwagę na jakość poszczególnych lamelek parkietu przemysłowego, zwłaszcza ich warstwy spodniej, która powinna być gładka i pozbawiona ubytków. Wszystkie ubytki w warstwie spodniej drewna mogą powodować nierównomierne przyklejenie lamelek, w efekcie klawiszowania poszczególnych elementów i pofalowania całej posadzki. Z tej samej przyczyny parkiet przemysłowy powinien być układany na idealnie gładkim podłożu.

Po przyklejeniu parkiet jest poddawany szlifowaniu oraz szpachlowaniu. Ostatnim etapem prac jest nałożenie warstwy dekoracyjnej, czyli lakierowanie, olejowanie lub woskowanie – w tym przypadku wybór materiału i jego aplikacja jest podobna jak w przypadku klasycznych pakietów litych.

Cena gra rolę
Poza wysoką wytrzymałością, mozaika przemysłowa ma również niewygórowaną cenę, wahająca się od około 48 do 52 zł netto za m2 (z drewna dębowego), mozaika przemysłowa z gatunków drewna egzotycznego to cena od 34 do 120 zł netto za m2.

Atrakcyjny wybór
O rosnącej popularności parkietów przemysłowych wśród inwestorów indywidualnych mówi Marcin Brewczuk, ekspert z firmy Profi-Parkiet

Parkiet przemysłowy jest rodzajem podłogi, którego popularność rośnie z dnia na dzień. Kiedyś, ze względu na jej dobre właściwości użytkowe, stosowana była głównie w magazynach sklepowych, piwnicach, halach produkcyjnych. Teraz coraz odważniej wkracza do obiektów użyteczności publicznej, a także wysokiej klasy apartamentowców. Podłoga taka sprawdzi się zarówno w pokoju dziennym, jak i w łazience (np. odporne na wilgoć drewno teakowe). Mozaika ta lubiana jest przez architektów i dekoratorów wnętrz ze względu na niepowtarzalny wzór oraz piękną paletę barw – dotyczy to głównie gatunków egzotycznych. Do jej produkcji wykorzystać można każdy gatunek drewna, z którego produkowane są podłogi, do najpopularniejszych należą: dąb, jesion oraz „egzotyki” – merbau, teak, lapacho. Jest dosyć łatwa w montażu, w zależności od tego, jaki chcemy uzyskać efekt wizualny, możemy ją układać taflami – jedna przy drugiej, w cegiełkę lub też nieregularnie „na dziko”. Do wykończenia stosujemy takie same środki jak w przypadku parkietów: dopuszczalne są każdego rodzaju lakiery do podłóg oraz oleje – tutaj także decyzja należy do użytkownika podłogi oraz jest uzależniona od jego oczekiwań. Tafla mozaiki składa się z deszczułek o przekroju prostokątnym i wymiarach: szer. 8-20 mm, gr. 14-22 mm, dł. 150-300 mm. Dzięki temu łatwiej ukryć wszelkie uszkodzenia czy oznaki zużycia. Poważnym argumentem przemawiającym za mozaiką przemysłową jest cena – za wytrzymałą, stabilną i nietuzinkową podłogę – bardzo atrakcyjna.

 

 

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także