REKLAMA
Najlepsze Domy
Panele ścienne styropianowe czy gipsowe? Które wybrać

Panele ścienne styropianowe czy gipsowe? Które wybrać

Materiałem często wykorzystywanym do produkcji paneli imitujących cegłę jest gips, który charakteryzuje się niską ceną i łatwą produkcją elementów dekoracyjnych, jednak należy do materiałów ciężkich i kruchych. Fot. Decotrena
Materiałem często wykorzystywanym do produkcji paneli imitujących cegłę jest gips, który charakteryzuje się niską ceną i łatwą produkcją elementów dekoracyjnych, jednak należy do materiałów ciężkich i kruchych. Fot. Decotrena
Trend na pokrywanie ścian panelami dekoracyjnymi 3D nie słabnie. Na rynku dostępne są panele ścienne 3D imitujące kamień, cegłę oraz inne ciekawe kształty. Panele mające dać efekt kamiennej ściany wykonane są z naturalnego kamienia. Jednak ich cena jest zdecydowanie wyższa od paneli imitujących kamień. Czy można znaleźć tańszą alternatywę?

Materiałem często wykorzystywanym do produkcji paneli imitujących cegłę jest gips, który charakteryzuje się niską ceną i łatwą produkcją elementów dekoracyjnych, jednak należy do materiałów ciężkich i kruchych.

Imitacje paneli wykonanych z gipsu czy podobnego materiału dostępne są w postaci pojedynczych lic cegieł z fugą lub bez. Na rynku występują także większe formaty w postaci od dwóch do kilkadziesiąt cegieł, jednak montaż tak dużych paneli wymaga ostrożności i sporego doświadczenia.

Tańsza alternatywa

 

Na rynku pojawiły się produkty, które są alternatywą dla paneli gipsowych. Styropian znany od lat i wykorzystywany w budownictwie, jako izolator oraz materiał służący do produkcji sztukaterii dekoracyjnej został zastosowany również do produkcji paneli ściennych 3D.

Styropian jest doskonałym materiałem do odwzorowywania wszelkiego rodzaju kształtów dekoracyjnych, a przy tym jest bardzo dobrym materiałem w obróbce i montażu. Na rynku dostępne są styropianowe panele ścienne 3D marki Decotrena imitujące starą lub nową niezniszczoną cegłę, a także kamień. Panele zostały wykonane ze styropianu o dużej twardości.

Styropianowe panele dekoracyjne Decotrena zostały tak zaprojektowane, aby ich montaż był łatwy i nie było widocznych linii podziału jak ma to miejsce przy typowych panelach w kształcie prostokąta czy kwadratu.

Panele montowane są do ściany za pomocą kleju do styropianu, który można nabyć w każdym markecie budowlanym. Najlepszym sposobem montażu będzie zakup kleju do styropianu w tubie, co pozwoli ograniczyć zabrudzenia otoczenia do minimum. Klej nakłada się bezpośrednio na tylną część panelu i przykleja do ściany. Po wyschnięciu malujemy na dowolny kolor farbą akrylową.

Zdecydowaną zaletą paneli w porównaniu z dostępnymi na rynku panelami gipsowymi jest ich Niska waga oraz łatwość transportu. Jeden panel waży zaledwie 140 gramów.

Waga paneli styropianowych na pokrycie ściany o powierzchni 15 m2 to zaledwie 9kg, podczas gdy waga paneli gipsowych to ponad 350 kg! Montaż takiej masy na ścianach wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych może być ryzykowny.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!