Najlepsze Domy
OZE - sposób na dom bez rachunków

OZE - sposób na dom bez rachunków

Domy bez rachunków, lub inaczej domy zeroenergetyczne, to budynki, które charakteryzują się niewielkimi lub zerowymi kosztami związanymi z ogrzewaniem, podgrzewaniem ciepłej wody, chłodzeniem oraz zużyciem energii elektrycznej. Często w takich budynkach miesięczne koszty eksploatacji wahają się na poziomie nawet 20 zł. Wszystko dlatego, że dom produkuje własną energię z odnawialnych źródeł – najczęściej dzięki wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych. Pozyskany prąd zasila nowoczesne urządzenie grzewcze, wentylację oraz sprzęty RTV i AGD. Korzystanie z pomp ciepła jako głównych urządzeń grzewczych nie powoduje emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Poza niskimi kosztami eksploatacji dom bez rachunków to również znaczna inwestycja w przyszłość. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań zwiększa się wartość finansowa budynku, który w przyszłości można sprzedać za znacznie wyższą sumę niż ta przeznaczona na jego budowę.

Niezależność energetyczna w domu bez rachunków

Najlepszym sposobem na stworzenie domu zeroenergetycznego jest zainstalowanie urządzenia grzewczego, które większość energii potrzebnej do ogrzania budynku i podgrzania ciepłej wody pozyskuje z odnawianych źródeł. Przykładem może być pompa ciepła powietrze-woda (np. aroTHERM Split marki Vaillant, która czerpie nawet 75% energii z powietrza, a jedynie 25% z nieodnawialnego źródła – energii elektrycznej).

Prąd do pracy pompy ciepła i nie tylko – również do zasilenia urządzeń AGD i RTV czy do oświetlenia – można pozyskać dzięki systemom fotowoltaicznym. Systemy pobierają energię z promieniowania słonecznego, a następnie poprzez falowniki przetwarzają ją na prąd zmienny.

Więcej o OZE (Odnawialnych Źródłach Energii) będziemy mówić w trakcie 4Buildings w dniach 15 - 17 listopada 2019 roku w Katowicach. Zapraszamy. 

Aby instalacja systemowa była pełna i gwarantowała najwyższy komfort użytkowania i najniższe koszty eksploatacji, warto dołączyć do niej rekuperację. Dzięki wentylacji mechanicznej można zwiększyć przepływ powietrza w pomieszczeniach, a przez to pozbyć się nadmiaru wilgoci w budynku. Pozwala to uniknąć poważnych problemów zdrowotnych domowników, które wynikają ze słabej wymiany powietrza w domu. Na przykładzie oferty Vaillant można skompletować pełną instalację systemową, która pomoże w stworzeniu domu bez rachunków. W jej skład wchodzą:

- ogniwa fotowoltaiczne auroPOWER VPV P 295,
- pompa ciepła powietrze-woda aroTHERM Split z centralą grzewczą uniTOWER do ogrzewania domu i ciepłej wody,
- wentylacja pomieszczeń mieszkalnych z odzyskiem ciepła recoVAIR.

Dlaczego warto produkować własną energię elektryczną?

Największym zastrzeżeniem właścicieli domów do zamontowania paneli fotowoltaicznych jest obawa przed sezonowością ich działania (zależną od pór roku). W naszym klimacie największe nasłonecznienie występuje w okresach wiosenno-letnich. Wtedy też można spodziewać się największej efektywności działania fotowoltaiki.

Czytaj także: Dom kompleksowo ocieplony.

Rozwiązaniem tych obaw są polskie przepisy, które umożliwiają posiadaczom systemów fotowoltaicznych oddanie nadwyżek wyprodukowanego w cieplejszych okresach prądu do sieci. Następnie w okresie zmniejszonej aktywności słonecznej (np. zimą) można odebrać 80% tej wartości za darmo. Dzięki temu nawet zimą możesz ograniczyć niemal do zera dotychczasowe koszty związane z opłatami za prąd.

Przed wyborem instalacji fotowoltaicznej należy zastanowić się nad odpowiednim dobraniem jej wielkości i mocy do potrzeb energetycznych domowników. Aby dobrze dopasować panele fotowoltaiczne, przeanalizuj:

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!