Najlepsze Domy
Oszczędzaj prąd! Inteligentnie

Oszczędzaj prąd! Inteligentnie

Problemem wielu domów jest niekontrolowane, zbyt wysokie zużycie energii. Na szczęście smart home pozwala temu zapobiec poprzez monitorowanie. Fot. Fibaro
Problemem wielu domów jest niekontrolowane, zbyt wysokie zużycie energii. Na szczęście smart home pozwala temu zapobiec poprzez monitorowanie. Fot. Fibaro
Miesięczny rachunek za prąd w polskim gospodarstwie domowym wynosi średnio 193 zł (Kantar Millward Brown, 2018). W całym 2019 roku nie zapłacimy wyższych rachunków, bo sejm zamroził ceny prądu. Ale co przyniesie rok 2020? To zależy m.in. od negocjacji z Komisją Europejską. Podwyżek wykluczyć nie można.

Prąd płynie do mieszkań szerokim strumieniem, a doniesienia o ewentualnych podwyżkach cen energii przyspieszają bicie serca. Włączone żelazko? Kabla zdalnie nie odłączysz, ale możesz wyłączyć gniazdko. Znowu zapomniałeś zgasić światła, a jesteś już daleko poza domem? Wyłączysz je przez telefon. System inteligentnego domu oferuje wiele rozwiązań pozwalających obniżyć rachunki – szczególnie za prąd.

Zużywamy za dużo?

Same ceny prądu to jedna strona medalu. Drugą jest zużycie, które rośnie wraz z liczbą domowników i sprzętów elektrycznych. Warto więc szukać oszczędności. Deweloperzy montują w inwestycjach panele słoneczne, aby taniej ogrzewać części wspólne budynków. Z kolei domownicy kupują energooszczędne urządzenia RTV i AGD klasy A z wieloma plusami, które znacznie zmniejszają zużycie. Wymierne oszczędności gwarantują także urządzenia z obszaru nowych technologii i Internetu Rzeczy.

Czytaj także: Smart home - czyli zdalna ochrona domu. 

To możliwe dzięki nieustannemu monitorowaniu parametrów w dwóch dziedzinach kluczowych dla każdego mieszkania, a więc: zużycia prądu i ogrzewania – zapewnia Mikołaj Pertek, dyrektor Fibaro na Europę Centralną. - Oszczędności na prądzie wynikające z używania systemu smart home sięgają nawet 23 procent przy dobrze skonfigurowanym systemie – twierdzi ekspert.

Problemem wielu domów jest niekontrolowane, zbyt wysokie zużycie energii. Na szczęście smart home pozwala temu zapobiec poprzez monitorowanie. Przykładowo, precyzyjne i inteligentne czujniki ruchu pilnują tego, by oświetlenie w poszczególnych pomieszczeniach było włączane tylko wtedy, gdy ktoś w nim przebywa.

System Fibarto gasi światło za nas. Nie ma więc obawy, że wychodząc z domu, zapomnimy o jego wyłączeniu i przez wiele godzin energia będzie zużywana bez potrzeby – wyjaśnia Sebastian Lisowski, Krajowy Kierownik Sprzedaży Fibaro.

Wietrz mieszkanie, a nie portfel

Jednym z najbardziej uniwersalnych urządzeń smart home Fibaro jest Wall Plug – inteligentne gniazdo elektryczne z funkcją licznika energii, włącznika zasilania, pomiaru mocy i zabezpieczenia przed dziećmi. Może obsługiwać niemal każde urządzenie elektryczne zasilane z gniazdka.

Funkcja pomiaru mocy razem z możliwością automatycznego odłączania urządzeń, gdy nie są potrzebne, pozwoli wygenerować realne oszczędności – przekonuje Sebastian Lisowski.

Przydatna jest także inna funkcja. W domu zostało włączone żelazko? Na odległość nie wyciągniemy kabla, ale możemy przy pomocy smartfona wyłączyć gniazdko, włączając przy tym oszczędzanie.

Znaczące oszczędności przynosi też korzystanie z tych elementów systemu, które odpowiadają za ogrzewanie. Czujniki temperatury, urządzenia sterujące i aplikacja potrafią wspólnie zmniejszyć rachunki za ciepło nawet o 42 procent. Jak? Przykładowo dzięki głowicom The Heat Controller, które można zainstalować przy dowolnej liczbie grzejników i kontrolować temperaturę w konkretnych pomieszczeniach w określonych przedziałach godzinowych. Zajrzyjmy do sypialni. O poranku – 23 stopnie. W czasie pracy – 16 stopni. Gdy wszyscy wracają – 26 stopni. Gdy kładą się spać – 19. A gdy okno nagle się otworzy, system to wykryje i automatycznie przykręci lub wyłączy ogrzewanie. Dzięki temu wietrzenie nie generuje strat ciepła i zbędnych kosztów.

Instalacja zaledwie kilku elementów zautomatyzowanego systemu wystarczy, żeby zacząć oszczędzać. Główną zaletą i przewagą systemu jest integrowanie jego modułów. W razie potrzeby i zmieniających się warunków, w każdej chwili można podłączyć jego kolejne elementy, które jeszcze bardziej zwiększą efektywność wykorzystania energii i ułatwią kontrolę jej zużycia. Modułowy smart home pozwoli włączyć oszczędzanie i obniżyć rachunki nawet bez wyłączania światła.

Źródło: Fibaro.

Więcej o inteligentnych rozwiązaniach dla domu będziemy mówić w trakcie 4Buildings w dniach 15 - 17 listopada 2019 roku w Katowicach. Zapraszamy.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!