Najlepsze Domy
Oświetlenie w męskim wnętrzu

Oświetlenie w męskim wnętrzu

O gustach się nie dyskutuje i w myśl tej zasady trudno komuś radzić, jak ma wyglądać lampa w jego mieszkaniu. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, co komu się podoba. Potem pozostaje tylko umiejętne wkomponowanie oświetlenia we wnętrze. Istnieje jednak kilka zasad, o których warto pamiętać – i przydatne będą one oczywiście nie tylko mężczyznom. Po pierwsze odpowiednia lampa będzie taka, która pasuje do wnętrza ze względu na jej wygląd, ale przede wszystkim na funkcję, jaką ma w nim pełnić, jej odpowiednie usytuowanie oraz barwę światła.

Mieszkanie mężczyzny, to jego twierdza – tym bardziej oryginalna, im bardziej on sam decyduje o jej wyglądzie. Wiadomo, że nikt tak dobrze sobie nie poradzi ze szpachlowaniem, malowaniem i przykręcaniem gniazdek, jak właśnie facet. Urządzanie mieszkania to jednak nie tylko prace wykończeniowe, ale również decyzje jakie wybrać meble czy oświetlenie, bo to właśnie ono nadaje wnętrzom charakteru. Jest dla nich przysłowiową kropką nad „i”. BRITOP Lighting  podpowiada mężczyznom, jak poradzić sobie podczas wyboru oświetlenia. 

Temperatura światła a wnętrze

Dziś już coraz mniej osób trzeba przekonywać do wyboru oświetlenia LED zamiast zwykłych żarówek, od których coraz chętniej się odchodzi. Pomimo, że wciąż jest ono sporo droższe od tych drugich, to zainwestowanie w nowoczesne oświetlenie niesie ze sobą duże korzyści, jakimi są realne oszczędności podczas opłat za energię elektryczną. W przypadku żarówek nie musimy się jednak zastanawiać, jaką mają mieć temperaturę barwową – dają ciepłe, przyjemne, nieco żółtawe światło. W przypadku LEDów nie jest to już tak bardzo oczywiste – zanim je kupimy, warto zastanowić się, jakie ono ma być – zimne, ciepłe, a może białe?

Czytaj także: Oszczędzaj prąd i wodę.

O co chodzi? O temperaturę barwową, którą ma każde źródło światła, oznaczoną w Kelwinach. Ta w przedziale od 2700 do 3000 K odpowiada barwie ciepło białej, a zakres od 5000 do 6500 K decyduje o zimno białej lub dziennej. Jaką barwę wybierać? Wszystko zależy od naszych preferencji, ale też przeznaczenia światła. Nie jest prawdą, że dobrze oświetlone wnętrze to takie, w którym jest dużo ciepłego światła. Nie potrzebujemy go też o takim samym natężeniu i temperaturze barwowej o każdej porze dnia i do każdej czynności. Gdy jesteśmy w pracy, do działania pobudzi nas światło chłodne (5000-6500 K), a podczas odpoczynku w domu zrelaksuje nas i wyciszy światło ciepłe (2700-2900 K).

Kinkiet czy żyrandol?

Górne źródła światła przydają się praktycznie w każdym wnętrzu, a większość mężczyzn nie lubi zbyt długo zastanawiać się nad ich wyglądem. Proste plafony lub minimalistyczne, dyskretnie wyglądające oprawy mogą pasować do każdego stylu wnętrzarskiego, bo nie rzucają się w oczy. Zasada „im prościej, tym lepiej”, którą najczęściej preferują mężczyźni, oczywiście może się w tym wypadku znakomicie sprawdzić. Warto jednak pamiętać o tym, że im precyzyjniej dobierzemy oświetlenie do funkcji, jaką ma pełnić we wnętrzu, tym lepiej. Odpowiednie zastosowanie różnego rodzaju lamp, kinkietów czy opraw wpłynie na nasz komfort, a jednocześnie sprawi, że mieszkanie będzie przytulne i ciekawe. Na co wiec zwrócić uwagę?

To zależy od pomieszczenia. W kuchni bądź jadalni nad stołem najlepiej sprawdzi się długa wisząca lampa, która podczas posiłków oświetli spożywane dania. Nad kanapą, w miejscu, którym wypoczywamy, doskonałym pomysłem może być ładnie rozpraszający światło kinkiet. Miłośnicy książek mogą pomyśleć o odpowiednim oświetleniu miejsca, w którym będą oddawać się ulubionej lekturze. W kąciku czytelniczym idealna będzie więc wysoka lampa oświetlająca fotel. Miejsce pracy, którym zwykle jest biurko, najlepiej rozświetli lampka stołowa, a w sypialni, na stoliku obok łóżka lampka nocna lub kinkiet umieszczony niewysoko – tuż obok wezgłowia.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!