×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Olejowanie podłóg drewnianych

Olejowanie podłóg drewnianych

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 14 kwi 2015 08:26
Zaktualizowano: 14 kwi 2015 08:58

Ogromną popularnością na rynku cieszą się obecnie produkty do barwienia posadzek drewnianych. Przyczyn takiego stanu można upatrywać w tym, że niektórzy klienci chcą zmienić naturalny kolor drewna, bo przestał im się podobać, inni chcą ukryć niedoskonałości podłoża lub upodobnić tańszy gatunek drewna do droższego, najczęściej egzotycznego, a jeszcze inni chcą uwypuklić naturalną barwę drewna.

Ogromną popularnością na rynku cieszą się obecnie produkty do barwienia posadzek drewnianych. Przyczyn takiego stanu można upatrywać w tym, że niektórzy klienci chcą zmienić naturalny kolor drewna, bo przestał im się podobać, inni chcą ukryć niedoskonałości podłoża lub upodobnić tańszy gatunek drewna do droższego, najczęściej egzotycznego, a jeszcze inni chcą uwypuklić naturalną barwę drewna.

Zaletą drewnianych posadzek, jest możliwość nadania im nowego blasku bez konieczności całkowitej wymiany.

Producenci chemii do parkietów oferują szeroką gamę nowoczesnych, ekologicznych i bezpiecznych produktów do barwienia posadzek. Wśród nich coraz większą popularnością cieszą się oleje.

Zaletą nowoczesnych produktów barwiących, oprócz aspektu ekologicznego, jest brak problemów powstających podczas nakładania (różnego rodzaju przebarwienia), tak często spotykanych przy tradycyjnych bejcach.

Szeroka gama kolorów, jaką oferują producenci, otwiera nowe możliwości przed inwestorami i projektantami wnętrz. Dziś mogą oni niemal dowolnie kreować kolor posadzki. Od naturalnego, podkreślającego barwę drewna, przez biały, po ciemne, egzotyczne barwy. Każdy z nich cieszy się dużą popularnością i ciężko wskazać dominującą tendencję.

Dzięki tak bogatej ofercie produktów do barwienia drewna do łask wróciły polskie gatunki drzew, z dębem na czele. Coraz mniej klientów pyta o egzotyczne, zazwyczaj mniej stabilne, drewno.

Oprócz wielu możliwości barwienia drewna, nowe produkty pozwalają na osiąganie ciekawych efektów wizualnych. W prosty sposób możemy dziś uzyskać np. efekt wymiarowości podłogi. Wystarczy nałożyć dwie różnokolorowe warstwy oleju i dodatkową, wykończeniową, warstwę lakieru.

Innym bardzo popularnym efektem jest postarzanie drewna. Bardzo popularne są dziś nowe posadzki, które wyglądają na kilkudziesięcioletnie i nadają podłodze zabytkowego charakteru.

Olej czy lakier?
Na pytanie, jakie wykończenie posadzki drewnianej wybrać, olej czy lakier, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każda z metod ma swoich zwolenników. Każda też ma swoje plusy i minusy. Wiąże się to głównie z późniejszymi kosztami eksploatacji – konserwacją i pielęgnacją.

Wykończenie posadzki lakierem jest tańsze i łatwiejsze w utrzymaniu. Podłoga lakierowana jest od razu zabezpieczona i nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Z metody tej chętnie korzystają klienci indywidualni, których odstrasza skomplikowana konserwacja podłóg olejowanych. Wadą podłóg lakierowanych jest dość łatwa możliwość zarysowania powierzchni.

Olejowanie, zwłaszcza na początku użytkowania, wymaga większego nakładu pracy. Metoda ta uchodzi jednak za bardziej szlachetną i naturalną. Olej jako impregnat wchłania się do drewna i pozostawia jego pory otwarte. Z jednej strony pozwala to podłodze „oddychać”, z drugiej naraża ją na różnego rodzaju zabrudzenia i zalania. Stąd posadzkę taką należy częściej pielęgnować. Co ważne, trzeba to robić właściwymi środkami. Standardowa metoda pielęgnacji może doprowadzić do wypłukania oleju z drewna, co skutkuje brakiem zabezpieczenia.

Dla wielu klientów zaletą olejowania jest brak powłoki, która powstaje, gdy posadzkę lakierujemy. Dzięki temu uzyskuje się naturalny efekt, obecnie bardzo pożądany.

Przy wyborze metody, którą chcemy wykończyć posadzkę drewnianą ważne jest także jej przeznaczenie. Gdy mamy do czynienia z dużymi powierzchniami większość prac pielęgnacyjnych można wykonać z pomocą specjalistycznych maszyn. Wówczas konserwacja powierzchni olejowanych nie jest tak uciążliwa, a dzięki niej zyskujemy ładnie wyglądającą nawierzchnię, która zachowa swój wygląd przez długie lata. Gorzej, gdy prace takie musimy wykonywać ręcznie. Wtedy często klient wybiera lakierowanie, jako metodę mniej uciążliwą.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także