REKLAMA
Najlepsze Domy
Okna w architekturze i aranżacji wnętrz domów

Okna w architekturze i aranżacji wnętrz domów

Okna są istotnym elementem kształtującym stylistykę wnętrz i elewacji budynku. Umiejętnie dobrane wyeksponują charakter aranżacji i sprawią, że dom nabierze wyjątkowego wyrazu. Same w sobie stanowią również ciekawą część designu.

Każdy styl ma charakterystyczne dla siebie cechy. Warto o tym pamiętać przy wyborze okien, kiedy budujemy dom lub zmieniamy wystrój pomieszczeń. Na estetykę wnętrz i budynku ma wpływ zarówno kolor i forma ram, jak również kształt i rozmiar przeszkleń.
 
Dobór koloru

Wyznacznikiem nowoczesnych wnętrz jest minimalizm. Widoczny jest on nie tylko w ascetycznej formie mebli i ograniczonej ilości dekoracji, ale również w stonowanej kolorystyce.

Barwy dominujące w nowoczesnych stylizacjach to biel, beże i szarości. Z takimi  aranżacjami idealnie komponują się ramy w kolorach jasnego drewna. Dodają one wnętrzom lekkości i tworzą wrażenie jasnej, otwartej przestrzeni. Często dla ożywienia wystroju pomieszczeń stosuje się pojedyncze, mocne akcenty kolorystyczne, które doskonale prezentują się na monochromatycznym tle.

Efektownym elementem dekoracyjnym mogą być wyraziste profile okienne, np. antracytowe, ciemnoszare lub granatowe. Ramy w tych odcieniach dobrze komponują się też z utrzymanymi w chłodnej tonacji nowoczesnymi elewacjami.

W domach tradycyjnych zazwyczaj stosuje się ramy w kolorach średniego i ciemnego brązu.  Takie wybarwienie drewna tworzy we wnętrzach ciepłą i przytulną atmosferę. Brązowe okna doskonale kontrastują również z elewacją, która w klasycznym budownictwie bywa beżowa, biała lub jasnożółta. 

Współczesne technologie produkcji stwarzają ogromne możliwości personalizacji wyglądu okien. Drewniane profile można wykonać niemal w każdym kolorze. W celu uzyskania jednolitej barwy, tak popularnej w nowoczesnych aranżacjach wnętrz, stosuje się lakiery kryjące. Do wyboru jest cała paleta kolorów RAL składająca się aż z kilkuset odcieni. Drewno można również pokryć lakierami transparentnymi, dzięki czemu zachowa naturalny wygląd z widocznym rysunkiem usłojenia. Co więcej, w przypadku okien drewnianych i drewniano-aluminiowych istnieje możliwość uzyskania innego koloru od strony zewnętrznej, a innego od wewnątrz. Pozwala to na odpowiednie dobranie stolarki okiennej zarówno do wystroju poszczególnych pomieszczeń, jak i elewacji budynku – mówi Radosław Dąbrowski, dyrektor Serwisu i Obsługi Producentów Domów Inwido Polska / Sokółka Okna i Drzwi. 

Stylistyka profili

Do nowoczesnych domów idealnie pasują okna, w których zastosowano ramy o prostych, wyraźnie zarysowanych krawędziach oraz gładkiej, pozbawionej zdobień powierzchni. We wnętrzach komponują się one z minimalistycznym wystrojem i purystyczną formą mebli. Od strony zewnętrznej stanowią dopełnienie geometrycznej bryły budynku. 

Nowoczesny wygląd elewacji podkreślają zwłaszcza okna drewniane, w których od zewnątrz zamontowano nakładki aluminiowe przykrywające jednocześnie skrzydło i ramę.

Daje to efekt zlicowania ze ścianą, charakterystyczny dla konstrukcji fasadowych. Takie rozwiązanie  zastosowano m.in. w oknach drewniano-aluminiowych z linii Puro marki Sokółka Okna i Drzwi.

Aluminiowa osłona pełni jednocześnie funkcję ochronną. Zabezpiecza ona drewno przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, dzięki czemu nie ma potrzeby okresowego odnawiania zewnętrznej powłoki lakierniczej.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!