×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Okna „pozyskujące” ciepło

Okna „pozyskujące” ciepło

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 10 kwi 2019 08:00

Okna to bardzo ważny element każdego domu. Jednak w budownictwie energooszczędnym zyskują jeszcze większe znaczenie. Odpowiednio dobrane i rozmieszczone okna potrafią bowiem „pozyskiwać” energię cieplną i zatrzymać ją we wnętrzu.

Jedną z najistotniejszych cech okien fasadowych jest ich współczynnik przenikania ciepła U. Według obecnych norm prawnych wartość współczynnika U nie może przekroczyć 1,10 W/m²K. W 2021 roku wartość ta ma osiągnąć 0,90 W/m²K. Jednak już teraz wielu producentów oferuje okna energooszczędne, a nawet pasywne, dla których współczynnik U wynosi 0,80 W/m²K i mniej. 

Na energooszczędność kompletnego rozwiązania wpływ ma bowiem zarówno szklenie, jak i rama okna, a nawet sposób montażu. Okna panoramiczne powinny składać się z pakietów 3- lub 4-szybowych, z dwukomorowymi szybami niskoemisyjnymi, z przestrzeniami międzyszybowymi wypełnionymi najlepiej gazem szlachetnym, np. argonem. Dwie komory i argon skutecznie chronią przed ucieczkami ciepła, a niskoemisyjna powłoka odbija promieniowanie cieplne emitowane przez sprzęty domowe, zatrzymując je w pomieszczeniu, jednocześnie przepuszczając promienie słoneczne, wpadające z zewnątrz.

Więcej o zasadach energooszczędnego budownictwa będziemy mówić w trakcie 4Buildings. Wydarzenie odbędzie się w dniach 15 - 17 listopada 2019 roku w Katowicach. Zapraszamy.

Rozmieszczenie przeszkleń

Lokalizacja okien, zwłaszcza tych o znacznych rozmiarach, bezpośrednio wpływa na komfort domowników oraz na bilans energetyczny budynku. Pomieszczenia dzienne, jak kuchnia czy salon potrzebują dużych przeszkleń bardziej niż np. sypialnia, w której mogą one zakłócać rytm dnia i potrzebną mieszkańcom intymność. 

Co więcej, montując panoramiczne okna od strony południowej pozyskamy więcej ciepła z promieni słonecznych – jest to nadrzędna zasada projektowania pasywnego. Z kolei od strony północnej powinniśmy ograniczyć przeszklenia – tam bowiem nasłonecznienie jest mniejsze, a możemy natknąć się na uciążliwe zimne wiatry.

Czytaj także: Ekologiczne ogrzewanie z powietrzną pompą ciepła. 

W budynkach pasywnych najlepiej przyporządkować pomieszczenia do odpowiednich stref temperaturowych. Od strony południowej, w której promienie słoneczne docierają najdłużej, powinny znaleźć się pomieszczenia dzienne, w których spędzamy najwięcej czasu i w których niezbędna jest względnie wysoka temperatura. Zwykle ulokowany jest tu salon bądź gabinet, dlatego warto rozważyć zamontowanie dużych okien, które dadzą zarówno więcej światła, jak i ciepła. Docenimy to szczególnie zimą.

Aby ochronić się przed nadmiarem słońca w upalne dni warto pomyśleć o odpowiednich przesłonach – roletach, markizach, żaluzjach, bądź innych nie-stałych przesłonach, które zapewnią nam odrobinę przyjemnego cienia.

Dobrze ulokowane okna powinny też sprzyjać komfortowi naszego wypoczynku: dlatego w sypialni powinny wychodzić na stronę wschodnią. Dzięki temu poranne promienie wpadające do tego wnętrza pozwolą nam obudzić się w pogodnym nastroju, a w godzinach przedpołudniowych natężenie zmaleje już na tyle, że warunki będą sprzyjające relaksowi. Tu trzeba też pomyśleć o oknach z szybami, które będą wyciszać dźwięki z zewnątrz. To samo dotyczy na przykład pokoi dziecięcych – te powinny być odpowiednio wyciszone i najlepiej posiadać okna skierowane na południowy zachód. Wtedy będą dobrze doświetlone, a promienie słoneczne nie będą budzić dzieci wczesnym rankiem.

Od północy lub wschodu można umieścić kuchnię, w której okna powinny zapewnić równomierne doświetlenie blatów. Dlatego też wskazane będzie zamontowanie okien niezbyt wysokich, ale o odpowiedniej szerokości. Północ to również odpowiednia strona na przedsionek i pomieszczenia gospodarcze. Przeszklenia w tej części domu nie muszą być zbyt duże, wystarczą tu już niewielkie okna o regularnej formie. Lokowanie pomieszczeń od strony północnej warunkuje się też tym, czy dane pomieszczenie jest w stanie samo siebie ogrzać (albo nie musi być zbyt mocno ogrzewane). Dlatego kuchnia, garderoba bądź łazienka właśnie na tę stronę powinny mieć wychodzące okna.

Jak mówi Rafał Buczek z firmy Awilux: Warto montować duże okna – szczególnie te o wysokiej przepuszczalności energii słonecznej, po stronie południowej, skąd dociera o wiele więcej promieni słonecznych. Po stronie północnej lepiej zupełnie zrezygnować z okien lub użyć tych o podwyższonej izolacji termicznej. Na tę wartość szczególnie należy zwracać uwagę.

Otoczenie domu

Aby zadbać o jak najlepsze zagospodarowanie ciepła należy zwrócić uwagę na otoczenie dookoła naszego budynku. Okna nie mogą być nadmiernie zacieniane przez stojące po sąsiedzku budynki. Wtedy nawet najlepsze technologię nie uchronią nas przed utratą ciepła. Nie można również lekceważyć położenia względem innych budynków, które mogą ograniczać dopływ promieni słonecznych, a tym samym naruszyć przenikalność ciepła.

www.4buildings.pl

 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także