×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ogrzewanie w wersji "smart"

Ogrzewanie w wersji "smart"

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 12 lis 2019 20:00

Nasze zapotrzebowanie na ciepło zmienia się nie tylko wraz z pogodą za oknem. W ciągu dnia różne strefy naszego domu nie są przez nas używane. Inteligentne sterowniki pomogą nam optymalnie wykorzystać zasoby wyprodukowanej energii, a tym samym obniżyć rachunki za ogrzewanie.

Popularna podłogówka to jeden z najczęściej spotykanych systemów grzewczych w nowym budownictwie. Poza wygodą i minimalistycznym designem umożliwia indywidualne zarządzanie komfortem cieplnym we wnętrzu. Inteligentny dom nie tylko nagrzeje się sam, ale też dopasuje temperaturę do rytmu naszego dnia i przyzwyczajeń mieszkańców. Wystarczy jedynie dostęp do Internetu i sprawny system sterowania ogrzewaniem. Jednym z systemów dedykowanych tzw. inteligentnemu domowi jest Smatrix Pulse.

Nowoczesna aplikacja wie, kiedy kładziesz się spać i…

… o której wracasz do domu. Inteligentny system, działający w chmurze Uponor, składa się z kilku czujników, modułów i sterowników. Umożliwia nie tylko wybranie indywidualnych preferencji, co do warunków panujących w kuchni, salonie czy dziecięcym pokoju, ale z czasem zapamiętuje wszystkie ustawienia i je przetwarza. Dzięki temu Smatrix Pulse to nie tylko rozwiązanie, którym można dowolnie sterować. To także samouczący się system, który z czasem zaczyna myśleć za nas.

Można powiedzieć, że Smatrix każdego dnia uczy się naszych przyzwyczajeń, a kiedy już zgromadzi odpowiednią ilość danych, sam jest w stanie zarządzać temperaturą w całym mieszkaniu czy domu. Dzięki temu tuż przed naszym powrotem z pracy nagrzeje kuchnię i salon do zwykle wybieranej temperatury, a kiedy wszyscy lokatorzy rano wstaną, obniży ją w części sypialnej, nieużywanej przecież aż do wieczora. Taka elastyczność pozwala nam odpowiedzialniej i efektywniej konsumować energię. Gdy jesteśmy w podróży lub wyjeżdżamy na wakacje i zmieniamy standardowy rozkład tygodnia, możemy znów przejąć pełną kontrolę nad systemem i przełączyć ogrzewanie w tryb “Wakacje” lub “Eco” – wyjaśnia Sylwia Pałasz-Talarek z firmy Uponor.

Wbudowana w system autoregulacja stale monitoruje temperaturę i koryguje każdy obieg grzewczy, reagując nawet na zmiany strukturalne, jak nowe wykładziny podłogowe. Innowacyjne rozwiązanie automatycznie dostosowuje się też do zmieniających się warunków na zewnątrz i uwzględniając informacje o prognozie pogody.

Stwórz taką strefę komfortu, jaką lubisz najbardziej

Efektywność energetyczna w przypadku inteligentnych systemów zarządzających polega na precyzyjnej autoregulacji i inteligentnym funkcjom analitycznym. Dzięki łatwej kontroli możemy sterować temperaturą zarówno w domu, jak i poza nim. Smatrix Pulse umożliwia sterowanie za pomocą smartfona lub tabletu. Współpracuje z Google Voice Assistance i Amazon Alexa Voice Control.

Aplikacja jest w pełni bezpieczna dzięki najnowszej technologii szyfrowania i opcjom osobistych ustawień w chmurze i może być montowana do już istniejących instalacji. Łatwo integruje się z innymi rozwiązaniami smart home, jak sterowanie klimatyzacją, systemem rolet czy oświetlenia.

Za pomocą jednego sterownika Uponor Smatrix Pulse można zarządzać temperaturą w aż 6 pomieszczeniach oraz dostosowywać ją do indywidualnych potrzeb. Termostat zamontowany w każdym z pokoi dokonuje pomiarów rzeczywistej temperatury, a następnie wysyła wiadomość do sterownika, który w odpowiedni sposób reaguje na zmiany, dostosowując temperaturę do obecnej sytuacji. Jest to szczególną zaletą, kiedy w domu mieszkają dzieci. Dzięki temu temperatura w ich pokojach może być o 2°C wyższa niż u rodziców. Ponadto stała kontrola nad warunkami zewnętrznymi sprawia, że Smatrix Pulse automatycznie dostosowuje swoje działanie. Kiedy w nocy temperatura na zewnątrz drastycznie spada, system zwiększa intensywność pracy, utrzymując zaprogramowaną wartość, po to, żeby w ciągu dnia ją obniżyć i przejść w tryb ECO – tłumaczy Sylwia Pałasz-Talarek.

Sama instalacja jest bardzo prosta i możemy podjąć się jej wykonania samodzielnie. Przez cały proces z użytkownikiem współpracuje interaktywny kreator instalacji oraz wideo samouczki. Jeśli będzie kłopot z dostępem do Internetu, aplikacja połączy się bezpośrednio z modułem komunikacyjnym, tworząc lokalną sieć Wi-Fi w trybie offline. Co więcej, firma wprowadziła też udogodnienie i dla użytkowników, i dla instalatorów. Poprzez udostępnienie zaufanemu profesjonaliście swojej aplikacji, będzie on mógł dokonać regulacji i skonfigurować system z każdego miejsca na świecie.

Źródło: Upnor.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także