×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ogrzewanie sufitowe - jedna z opcji

Ogrzewanie sufitowe - jedna z opcji

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 21 kwi 2016 14:46
Zaktualizowano: 23 kwi 2016 09:32

System ogrzewania sufitowego jest jednym z wariantów ogrzewania płaszczyznowego. Może tworzyć samodzielny system grzewczy lub stanowić uzupełnienie ogrzewania podłogowego lub ściennego. Nowoczesne rozwiązania technologiczne umożliwiają zamontowanie takiego systemu nawet pod sufitem podwieszanym.

System ogrzewania sufitowego jest jednym z wariantów ogrzewania płaszczyznowego. Może tworzyć samodzielny system grzewczy lub stanowić uzupełnienie ogrzewania podłogowego lub ściennego. Nowoczesne rozwiązania technologiczne umożliwiają zamontowanie takiego systemu nawet pod sufitem podwieszanym.

Ogrzewanie sufitowe, podobnie jak podłogowe i ścienne, należy do dyskretnego (niewidocznego) ogrzewania płaszczyznowego. Jego główną cechą jest oddawanie ciepła przez promieniowanie. Taki rodzaj przekazywania energii sprawia, że możliwe jest równomierne nagrzanie pomieszczenia, w którym zainstalowano ogrzewanie sufitowe.

Wiele osób uważa, że umieszczenie ogrzewania w suficie jest nielogiczne. Okazuje się jednak, że niekorzystny rozkład temperatury występuje w sytuacji, gdy mówimy o ogrzewaniu konwekcyjnym. Wówczas faktycznie temperatura rozkłada się niekorzystnie, np. pod sufitem jest 26ºC, przy około 20ºC.

W przypadku ogrzewania sufitowego (płaszczyznowego, niekonwekcyjnego) powierzchnia sufitu rozgrzana jest do temperatury około 35ºC. Ciepło z sufitu promieniuje w dół i, oprócz niewielkiej przestrzeni tuż pod sufitem, rozkłada się równomiernie. Co ciekawe, podłoga przy takim rodzaju ogrzewania potrafi być bardzo ciepła – porównywalnie z ogrzewaniem podłogowym.
Wśród zalet ogrzewania sufitowego wymienia się dużą powierzchnię grzewczą. Ograniczeniem są w tym przypadku jedynie lampy czy żyrandole. Poza tym całą powierzchnię można wykorzystać do rozłożenia elementów systemu grzewczego.

Należy jednak pamiętać, że nie każde rozwiązanie sprawdzi się na suficie. Tradycyjne ogrzewanie wodne, z dość grubymi rurkami, może okazać się zbyt ciężkie. Dlatego producenci systemów grzewczych poszukują lekkich rozwiązań (także wodnych), przy których ciężar nie jest ograniczeniem. Warto pamiętać, że zaletą wodnych systemów grzewczych jest możliwość chłodzenia pomieszczeń w lecie.

Jednym z powodów zainteresowania ogrzewaniem sufitowym były pewne ograniczenia, które wiążą się z ogrzewaniem podłogowym – znanym od bardzo dawna. Dopuszczalna maksymalna temperatura powierzchni podłogi (przy ogrzewaniu podłogowym) wynosi około 30ºC. Związane jest to z bezpośrednim kontaktem użytkowników z powierzchnią grzejną. Tym samym ograniczona jest emisja ciepła. W przypadku ogrzewania sufitowego lub ściennego, gdzie nie ma bezpośredniego kontaktu ludzi z powierzchnią grzewczą możliwe jest osiągnięcie wyższej temperatury i mocy grzewczej – co w niektórych przypadkach jest niezbędne.

Ponadto ogrzewanie sufitowe umożliwia dowolną aranżację wnętrz. W przypadku ogrzewania podłogowego wszelkiego rodzaju wykładziny czy dywany działają niekorzystnie na system grzewczy, a meble powinny stać na nogach, by nie zakrywać powierzchni grzejnej. Problem ten dotyczy zwłaszcza takich pomieszczeń, jak gabinet – z dużą ilością mebli czy sypialnia – z dużym łóżkiem i niewielką powierzchnią podłogi. Ogrzewanie sufitowe dobrze sprawdza się także na skosach – np. na poddaszach, gdzie często nie ma możliwości zastosowania innego, wystarczającego, systemu grzewczego.

Ogrzewanie sufitowe, jak każde niekonwekcyjne ogrzewanie, ze względu na brak cyrkulacji i unoszenia kurzu, jest uznawane za zdrowe, komfortowe i zalecane alergikom.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także