×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ogrzewanie hybrydowe – co to takiego?

Ogrzewanie hybrydowe – co to takiego?

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 03 marz 2015 10:08
Zaktualizowano: 03 marz 2015 10:23

Słowo hybryda, w odniesieniu do ogrzewania domu, może mieć dwojakie znaczenie. Po pierwsze, odnosi się do kompaktowych urządzeń grzewczych, które łączą przynajmniej dwie różne aparatury. W drugim znaczeniu oznacza system grzewczy oparty o kilka urządzeń wytwarzających energię cieplną. Produkty i systemy hybrydowe zyskują coraz większą popularność głównie dlatego, że umożliwiają oszczędności i są przyjazne środowisku.

Słowo hybryda, w odniesieniu do ogrzewania domu, może mieć dwojakie znaczenie. Po pierwsze, odnosi się do kompaktowych urządzeń grzewczych, które łączą przynajmniej dwie różne aparatury. W drugim znaczeniu oznacza system grzewczy oparty o kilka urządzeń wytwarzających energię cieplną. Produkty i systemy hybrydowe zyskują coraz większą popularność głównie dlatego, że umożliwiają oszczędności i są przyjazne środowisku.

Jak pokazują statystyki, przedstawione w raporcie IOŚ, w Polsce 70% budynków ogrzewanych jest kotłami stałopalnymi, z których około 50% to urządzenia mające więcej niż dziesięć lat. Wynika z tego, że potencjał wymiany starych źródeł ciepła na nowe, bardziej ekonomiczne i ekologiczne jest ogromny. Coraz więcej inwestorów budujących nowe budynki lub modernizujący stare instalacje poszukuje rozwiązań systemowych, które zapewnią oszczędności i będą przyjazne środowisku. Stąd rosnąca popularność takich urządzeń, jak pompy ciepła czy kolektory słoneczne.

Czytaj także: Jakie korzyści daje instalacja pompy ciepła

Instalacje te, wykorzystujące odnawialne źródła energii, są nie tylko bardzo ekologiczne, ale także znacznie obniżają koszty, ponoszone na ogrzewanie budynków i ciepłej wody użytkowej. Coraz częściej spotkać można instalacje, w których kocioł stałopalny pozostaje w budynku jako źródło awaryjne lub uzupełniające pracę systemu grzewczego, w którym zastosowano nowe urządzenie, jak np. pompę ciepła czy kolektor słoneczny.

Za nowoczesne systemy hybrydowe uznaje się takie, które zapewniają korzystny efekt ekonomiczny i ekologiczny. W szczególności może być to system grzewczy z instalacją solarną do wspomagania ogrzewania dzięki zastosowaniu podgrzewacza uniwersalnego („zbiornik w zbiorniku”). Takie instalacje na rynku polskim dopiero zaczynają być szerzej stosowane, także dzięki funkcjonalności podgrzewacza uniwersalnego, który pozwala dogodnie połączyć w jednym systemie kilka źródeł ciepła, np. kocioł gazowy i stałopalny lub kominek z płaszczem wodnym – mówi Ireneusz Jeleń, specjalista ds. szkoleń i marketingu, Hewalex.

Jedność w różnorodności
Rodzaje i ilość urządzeń wchodzących w skład systemu hybrydowego ogrzewania domu zależą od możliwości zaopatrzenia w paliwo i potrzeb przyszłych użytkowników. Nie chodzi jednak o to, aby chaotycznie i bez sensu połączyć kilka urządzeń, a o to, by system działał efektywnie.

Istotą systemu hybrydowego (łączonego) jest integralność kilku różnych urządzeń. Polega ona na współdziałaniu i wspólnym, automatycznym, sterowaniu kilku źródeł ciepła. Np. w sytuacji, gdy pracuje kocioł, a istnieje możliwość pozyskania energii cieplnej z innego, bardziej ekonomicznego źródła system ma za zadanie przełączyć instalację na zasilanie z „tańszego” urządzenia, np. kolektora słonecznego. Kiedy kolektor przestaje pracować system wraca do pierwszego źródła, czyli kotła.

Urządzenia hybrydowe
Oprócz całych systemów grzewczych opartych o kilka źródeł ciepła, na rynku dostępne są także nowoczesne, kompaktowe urządzenia hybrydowe łączące w sobie kilka źródeł energii, najczęściej źródeł odnawialnych.

W przypadku urządzeń hybrydowych wykorzystywana jest zasada dwóch E, a więc Ekologii i Ekonomii. Ekologii dlatego, że pozyskuje się energię ze źródeł odnawialnych, a Ekonomii bo urządzenia hybrydowe są tańsze niż dwie oddzielne instalacje i zajmują mniej miejsca – wyjaśnia Magdalena Oskiera, kierownik działu marketingu, w firmie Immergas.

Jednym z przykładów urządzeń hybrydowych, korzystających z OZE jest moduł fotowoltaiczny połączony w jednym panelu z tradycyjnym kolektorem słonecznym.

Urządzenie takie zaspokaja potrzeby użytkowników, którzy chcą, wykorzystując energię odnawialną, produkować prąd elektryczny i podgrzewać c.w.u. - mówi Magdalena Oskiera.

Innym urządzeniem, który łączy w sobie dwa produkty jest hybrydowa pompa ciepła, czyli – pompa ciepła typu powietrze-woda z gazowym kotłem kondensacyjnym w jednym.

Mając dwa źródła ciepła możemy szeroko wykorzystać zalety takiego hybrydowego połączenia – pompa ciepła zapewnia wstępny podgrzew modulując temperaturą do jak najniższego parametru, żeby uzyskać jak najwyższe COP (współczynnik efektywności pompy). Kocioł gazowy dogrzewa jedynie do żądanej przez instalację temperatury. Przez to możemy obsłużyć instalację grzewczą dość wysoko zwymiarowaną temperaturowo, z czym nie radzą sobie w większości pompy ciepła dostępne na rynku – wyjaśnia Erwin Szczurek, systemy grzewcze Daikin.

Hybrydowa pompa ciepła daje również możliwość zaprogramowania cen nośników energii, gazu i prądu. Urządzenie automatycznie decyduje, z którego źródła i w jakim stopniu czerpać ciepło.

Hybrydowa pompa ciepła bardzo dobrze sprawdza się przy wymianie istniejących kotłów gazowych. Jest to rozwiązanie dużo tańsze niż gruntowa pompa ciepła a niewiele droższe niż powietrzna pompa. W porównaniu z powietrzną pompą hybrydowe urządzenie daje dużo większe możliwości i zapewnia szybszy zwrot kosztów inwestycji – mówi Erwin Szczurek.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także