Najlepsze Domy
Ogrzewaj mądrze - skorzystaj z dofinansowania

Ogrzewaj mądrze - skorzystaj z dofinansowania

19 września ruszył rządowy program „Czyste Powietrze”. Fot. CentroClima
19 września ruszył rządowy program „Czyste Powietrze”. Fot. CentroClima
Z niechęcią patrzymy na rosnące rachunki za energię, a alarmy smogowe w całej Polsce nie dają zapomnieć o przekroczonych normach zawartości pyłów, spalin i zanieczyszczeń. Kolejny sezon walki z problemem to szansa na znalezienie skutecznego rozwiązania – możemy nie tylko zmodernizować nasz dom, ale i zastanowić się nad wyborem najkorzystniejszego sposobu ogrzewania.

W nadchodzących latach, od 2018 do 2029 roku, w ramach programu „Czyste powietrze” rząd przekaże ponad 103 mld zł na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła. Według wstępnych szacunków z programu może skorzystać ponad 3 mln gospodarstw domowych.

Program „Czyste powietrze” – kto może liczyć na dofinansowanie?

„Jak Polacy radzą sobie ze smogiem?” – to pytanie, które w marcu 2018 roku na terenie całej Polski zadali badacze Centrum Badania Opinii Społecznej. Wyniki nie napawają optymizmem, bo, jak wynika z raportu, jesteśmy jednym z państw, które w Europie radzi sobie najgorzej. Polskie miasta znajdują się w czołówce najbardziej zanieczyszczonych, a odpowiadają za to w głównej mierze niskoemisyjne gospodarstwa domowe.

Co ciekawe, 44% badanych uważa, że smog jest poważnym problemem, ale aż 59% deklaruje, że do ogrzewania domów wykorzystuje przestarzałe piece i kotły węglowe. Jak poradzić sobie z problemem?

19 września ruszył rządowy program „Czyste Powietrze” – składając wniosek, możemy liczyć na dofinansowanie wymiany dotychczasowej instalacji grzewczej czy termomodernizacji, w tym m.in. docieplenia przegród budynku, montaż lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, instalację odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych lub instalacji fotowoltaicznej) oraz wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Od 4 września równolegle na terenie gmin w całej Polsce rozpoczął się cykl spotkań edukacyjnych, na których można dowiedzieć się, jak ubiegać się o dofinansowanie termomodernizacji budynku, wziąć udział w warsztatach ekologicznych oraz skonsultować z ekspertami najlepsze rozwiązanie dla naszego domu.

Od czego zacząć termomodernizację?

Termomodernizacja może obejmować cały dom lub tylko kilka elementów, w zależności od naszych potrzeb i możliwości finansowych. Dzięki jej przeprowadzeniu wzrasta efektywność energetyczna budynków, a także warunki jego użytkowania – po tzw. głębokiej termomodernizacji pozbywamy się problemów zimnych ścian czy podłóg. Specyfika prac remontowych wymaga doświadczonej ekipy, która do realizacji podejdzie w kompleksowy sposób, biorąc pod uwagę potrzeby nie tylko domowników, ale i stan techniczny budynku.

Jak podkreśla Jarosław Hrehorowicz, dyrektor ds. technicznych CentroClima, określenie mocnych i słabych stron inwestycji to jeden z kluczowych etapów modernizacji.

Gdy rozpoczynamy nową realizację zawsze precyzujemy potrzeby budynku i analizujemy wyniki audytu energetycznego. Obejmuje on wszystkie elementy, które mogą przyczynić się do kosztownej dla właścicieli budynku utraty tak energii cieplnej, jak i elektrycznej. Najczęściej spotykamy się z nieszczelną stolarką okien i drzwi, niedokładnie wykończonymi ścianami, dachami i stropami, czy naprędce wykonanymi instalacjami wentylacji, klimatyzacji lub systemów ciepłej wody użytkowej. Właśnie tam tworzą się tzw. mostki cieplne, przez które wychładzają się nasze domy. Wiedząc, z jakim problemem jako projektanci i instalatorzy mamy do czynienia, możemy kompleksowo podejść do każdego typu inwestycji – począwszy od nowego budownictwa, aż do wielopokoleniowych budynków mieszkalnych, gdzie konstrukcja często nadszarpnięta jest zębem czasu. Tylko wtedy mamy pewność, że zaproponowany przez nas projekt instalacji grzewczej lub modernizacja istniejącej, będzie efektywny, a jednocześnie ograniczy emisję szkodliwych gazów i pyłów.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!