×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Odpowiadamy czy Polaków stać na smart home

Odpowiadamy czy Polaków stać na smart home

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 01 gru 2016 16:54

Stać nas na inteligentne mieszkanie? Systemy smart home w podstawowej wersji kosztują już mniej więcej tyle, ile nowy telewizor ze średniej półki. Polacy mogą i chętnie unowocześniają swoje domy, a wielu kupuje już mieszkania z takim wyposażeniem w standardzie.

Inteligencja budynkowa przestała być domeną luksusowych apartamentowców i jest instalowana w mieszkaniach na nowych osiedlach w różnych miastach Polski. Sami wprowadziliśmy ją w naszej najnowszej inwestycji Jaśminowy Mokotów. Dla dewelopera to atrakcyjne wzbogacenie oferty, które jednocześnie jest stosunkowo niewielką i bardzo opłacalną inwestycją – mówi Łukasz Witek, menedżer projektu w Skanska Residential Development Poland.

Ile to kosztuje?

Jeszcze do niedawna dom, w którym urządzenia komunikują się między sobą, analizują sygnały z otoczenia i inicjują określone czynności (np. wyłączają ogrzewanie kiedy w domu jest ciepło, mierzą pobór prądu, rano uruchamiają ekspres do kawy lub rozpoznają intruza) wymagał skomplikowanej instalacji systemu, a sam zakup zespołu urządzeń generował koszty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych.

Dziś to prehistoria. Systemy smart home są bezprzewodowe, a ich instalacja ma więcej wspólnego z konfiguracją nowego oprogramowania w komputerze niż z remontem. Rozwój technologii IT sprawił, że inteligentne mieszkanie kosztuje w podstawowej wersji mniej więcej tyle, ile nowy telewizor średniej klasy – mówi Rafał Ciszewski, menedżer ds. obsługi klienta biznesowego i rynku deweloperskiego w firmie Fibaro, lidera produkcji systemu inteligentnego domu.

Bezprzewodowy system smart home można rozbudowywać, a jego podstawowa wersja (Stater Kit) składająca się z jednostki centralnej i kilku sensorów to niewiele ponad 2 tys. złotych. To pierwszy krok do stworzenia domu inteligentnego.

Inwestycję w pełną automatyzację mieszkania można rozłożyć w czasie, bowiem dodatkowe sensory i moduły można sukcesywnie dokupować i dołączać do systemu.  To zaleta zarówno dla mieszkańca, jak i dewelopera, dla których finansowanie inteligentnego mieszkania jest dziś prostsze niż kiedykolwiek przedtem.

Jeszcze do niedawna na systemy typu smart w inwestycjach mieszkaniowych decydowało się niewielu deweloperów. Wiązało się to z niewielkim zainteresowaniem klientów. Kiedy wchodziliśmy na polski rynek, smart home to nie było jeszcze coś powszechnego. Dostrzegliśmy jednak, że nadchodzą zmiany – mówi Łukasz Witek.

Ekspert podkreśla, że deweloperzy muszą na te potrzeby odpowiadać. Z drugiej strony to koszt, jaki chcą ponosić, by pozostać konkurencyjnymi na rynku, a także realizować inwestycje interesujące z perspektywy klienta.

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także