REKLAMA
Najlepsze Domy
Ocieplenie domu styropianem. Czy to się opłaca?

Ocieplenie domu styropianem. Czy to się opłaca?

Styropian to obecnie najczęściej wybierany materiał do ocieplenia budynków. Zapewnia nie tylko komfort użytkowania domu, ale także niskie koszty ogrzewania. O zaletach styropianu rozmawiają Wojciech Szczepański, architekt z Pracowni Projektowej Archipelag oraz Krzysztof Krzemień – dyrektor techniczny ds. produktów w firmie Termo Organika.

Właściwe docieplenie budynku pozwala znacznie ograniczyć straty energii w domu i sprawia, że jest on ciepły i ekonomiczny w utrzymaniu. Styropian charakteryzuje się znakomitymi właściwościami termoizolacyjnymi, dlatego też jest chętnie stosowany w budownictwie.

Najważniejszym parametrem styropianu jest jego współczynnik przewodzenia ciepła, czyli λ (lambda). Współczynnik przewodności cieplnej lambda styropianu wynosi od 0,031 do 0,044 W/(m•K). Im mniejsza (niższa) lambda, tym lepszy (cieplejszy) styropian. Dlatego styropian o niskiej lambdzie i stosunkowo niedużej grubości może lepiej izolować budynek niż grubszy styropian o wysokiej lambdzie. Przy zakupie nie należy kierować się więc samą grubością izolatora. 20 cm warstwa styropianu o współczynniku lambda 0,044 ma mniejszą izolacyjność niż np. 15 cm o współczynniku lambda 0,031. Warto wybierać styropiany o niższym (lepszym) współczynniku ciepła, ponieważ ocieplenie robione jest na długie lata i powinno efektywnie chronić budynek przed wychłodzeniem – wyjaśnia Krzysztof Krzemień, dyrektor techniczny ds. produktów w firmie Termo Organika.

Warto pamiętać, że styropian nie powoduje gromadzenia się wilgoci w ścianach, ma dobre parametry mechaniczne, jest trwały, nietoksyczny, a  także lekki i łatwy w obróbce. Ponadto jest odporny na działanie grzybów i pleśni  i wyróżnia się niskim współczynnikiem przepuszczalności pary wodnej, jest natomiast wrażliwy na wysokie temperatury i niektóre rozpuszczalniki organiczne – dodaje Wojciech Szczepański, architekt z Pracowni Projektowej Archipelag.

Gdzie najlepiej zastosować styropian?

Najczęściej ocieplamy styropianem ściany zewnętrzne, fundamenty, podłogi i stropy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, żeby styropianem ocieplić poddasze.

Podstawowe wyroby ze styropianu używane w budownictwie to płyty do ocieplenia ścian zewnętrznych, fundamentów, stropów i podłóg oraz dachów stromych. Standardowe wymiary płyt styropianowych to długość 100 cm, szerokość 50 cm, a grubość w zależności od zapotrzebowania wynosi  od 1 cm aż do 120 cm. Produkowane płyty mogą mieć krawędzie płaskie, ale istnieją też frezowane na tzw. zakładkę lub felc. Przed przystąpieniem do prac ociepleniowych budynku, należy zapoznać się z zaleceniami producentów, których materiał zamierzamy wykorzystać. Informacje są zazwyczaj podane w formie wytycznych, instrukcji czy też zamieszczone w kartach technicznych produktów – podpowiada ekspert z firmy Termo Organika.

Przeczytaj także: Poznaj kluczowe terminy określające jakość blachodachówki

Wszystko zależy od specyfiki budynku. Aby osiągnąć najlepsze parametry cieplne, już na etapie projektowania należy wykonać stosowne obliczenia, dobierając optymalne grubości i rodzaj ocieplenia. Jeśli w projekcie nie ma konkretnych wytycznych, co do rodzaju materiału izolacyjnego, trzymamy się ogólnych zasad budowlanych. Wiadomo, że styropian jest jednym z najlepszych materiałów przy ocieplaniu balkonów, tarasów i piwnic, ale ma tak naprawdę szerokie zastosowanie użytkowe. Najczęściej ostateczny wybór zależy od inwestora – jego możliwości finansowych i indywidualnych preferencji – zauważa architekt z Pracowni Projektowej Archipelag.

  • Uzi,

    Najlepszym materiałem do ocieplenia domu jest styropian, ale zawsze należy sprawdzać, czy styropian nie widnieje na czarnej liście GUNB. Kontrole są przeprowadzane na bieżąco i niestety wśród producentów nie spełniających norm jakościowych jest bardzo wielu producentów styropianów.
  • Uzi,

    Najlepszym materiałem do ocieplenia domu jest styropian, ale zawsze należy sprawdzać, czy styropian nie widnieje na czarnej liście GUNB. Kontrole są przeprowadzane na bieżąco i niestety wśród producentów nie spełniających norm jakościowych jest bardzo wielu producentów styropianów.