Najlepsze Domy
Ocieplenie domu. Na co zwrócić uwagę?

Ocieplenie domu. Na co zwrócić uwagę?

CAPAROL_FOTO_Jak skutecznie ocieplic dom.jpg
CAPAROL_FOTO_Jak skutecznie ocieplic dom.jpg
O tym, jaki system ocieplenia wybrać, najczęściej decyduje specyfika i lokalizacja budynku, jego przeznaczenie, preferencje inwestora lub właściciela oraz wymogi techniczne. Należy wybrać materiały do ocieplenia od jednego producenta. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę, aby skutecznie ocieplić budynek.

Ocieplenie budynku jednocześnie podnosi komfort życia mieszkańców oraz zmniejsza rachunki za ogrzewanie. O czym jednak trzeba pamiętać, aby mieć pewność, że wybraliśmy system ociepleń, który będzie spełniał swoją funkcję przez wiele lat? Co sprawdzi się lepiej – ocieplenie wewnętrzne czy zewnętrzne? Jako materiał izolacyjny powinniśmy wybrać styropian czy wełnę? Co sprawi, że elewacja będzie atrakcyjna?

Ocieplenie wewnętrzne czy zewnętrzne?

Elewację budynku można ocieplić na dwa sposoby – dzięki ociepleniu wewnętrznemu albo zewnętrznemu. Pierwsza opcja jest mniej popularna w Polsce i wykonuje się ją najczęściej w sytuacji, kiedy niemożliwe jest ocieplenie zewnętrze. Dotyczy to budynków podlegających ochronie konserwatorskiej lub mieszkań w obiekcie, który w całości nie będzie podlegał modernizacji.
Ocieplenie zewnętrzne jest prostsze i nie zmniejsza wielkości pomieszczeń mieszkalnych. Co więcej, fasadowe ocieplenie zapewnia lepszą termoizolacyjność i trwałość, a dodatkowo zwiększa atrakcyjność elewacji.

Ocieplenie zewnętrzne – jak przygotować podłoże?

Przed rozpoczęciem termomodernizacji budynku należy sprawdzić stan techniczny dotychczasowej elewacji – jakość podłoża ma ogromne znaczenie dla trwałości systemu ociepleń. Przede wszystkim warto zadbać o sprawdzenie nośności podłoża oraz wykonać próbę przyczepności. Przed przystąpieniem do klejenia płyt termoizolacyjnych należy:

• osuszyć ściany – jeśli wilgotność ściany jest spowodowana np. nieszczelną hydroizolacją fundamentów, trzeba najpierw pozbyć się usterki, a następnie osuszyć elewację;

• oczyścić elewację – pył, brud czy plamy np. z tłuszczu osłabiają przyczepność kleju;

• wyrównać podłoże – maksymalna grubość kleju to 1,0 cm, dlatego większe nierówności warto wcześniej zniwelować np. przez nałożenie mineralnej masy szpachlowej lub tynku cementowo-wapiennego;

• zagruntować ściany – w przypadku podłoży pylących, osypujących się lub nadmiernie nasiąkliwych należy zastosować odpowiedni preparat gruntujący, dzięki temu chłonność podłoża zostanie dodatkowo wyrównana i w mniejszym stopniu będzie pochłaniać wilgoć.
Po tych czynnościach można przejść do wykonania robót ociepleniowych.

Z czego składa się system ociepleń?

Najpopularniejszym rodzajem ocieplenia jest zespolony system izolacji cieplnej z cienkowarstwową wyprawą tynkarska wykonany metodą bezspoinową – znany jako system ETICS. Polega on na nałożeniu poszczególnych elementów systemu ocieplenia w odpowiedniej kolejności. Najpierw za pomocą zaprawy klejowej jest przyklejany materiał izolacyjny (najczęściej wełna mineralna lub styropian). Kolejna jest warstwa zbrojeniowa, czyli wzmocnienie płyty termoizolacyjnej poprzez zatopienie siatki z włókna szklanego w masie klejowo-szpachlowej. Na koniec nakłada się środek gruntujący i tynk nawierzchniowy.

Dzięki tym elementom skutecznie przeprowadzisz optymalizację energetyczną budynku i w efekcie zmniejszysz koszt jego ogrzewania. Co więcej, system ETICS pozwala na zamontowanie nowego ocieplenia bez konieczności demontażu poprzedniego – należy tylko ocenić stan techniczny elewacji.

Styropian czy wełna mineralna?

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!