×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Ochrona przed smogiem. Ekspert radzi

Ochrona przed smogiem. Ekspert radzi

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 26 lut 2019 08:00

O tym, jak ochronić się przed negatywnymi skutkami smogu, opowiada Dominik Konieczny, ekspert z firmy Brookvent.

Trwająca od kilku lat dyskusja na temat katastrofalnego w skutkach stanu polskiego powietrza sprawiła, że coraz częściej poszukujemy rozwiązań, które mają pomóc nam w walce ze smogiem. Dokuczliwy, nie tylko w okresie zimowym, smog daje nam się we znaki dusząc i drażniąc nasz układ oddechowy. Gdy poziom stężenia szkodliwych substancji przekracza przyjęte normy, smog zaczyna być zauważalny – na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od mgły. 

Długotrwałe przebywanie w zanieczyszczonym smogiem środowisku ma negatywny wpływ nie tylko na nasz układ oddechowy, ale również obciąża układ nerwowy oraz krążenia. Smog przyczynia się do rozwoju wielu chorób, między innymi alergii, astmy, duszności, a nawet nowotworów. W walce ze smogiem mają pomóc coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji pyłów, tlenku węgla czy tlenku azotu.

Do intensywnie walczących organizacji non-profit dołączają coraz częściej samorządy, których działania mają na celu zwiększenie świadomości obywatelskiej oraz wzmocnienie działań na szczeblu lokalnym. Warto jednak pamiętać, że na efekty tych działań przyjdzie nam jeszcze poczekać nawet kilka lat. Zanim jednak wszyscy będziemy cieszyć się czystym powietrzem, warto skorzystać z rozwiązań doraźnych, które pomogą nam oddychać powietrzem lepszej jakości w domu - mówi Dominik Konieczny. 

Na rynku pojawia się coraz więcej maseczek, które chronią nas przed smogiem na zewnątrz. Jednak to samo powietrze znajduje się także w naszych domach. Jak zatem uchronić siebie i rodzinę we własnych czterech kątach?

Bezpieczne oddychanie

Każdego dnia w pomieszczeniach spędzamy między 60 a 90% czasu. Z tego powodu należy zadbać o właściwą jakość wentylowanego powietrza. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie Dział Badawczo Rozwojowy firmy Brookvent opracował innowacyjne rozwiązanie, jakim jest NovaAir - filtr antysmogowy i antyalergenowy, który współpracuje z większością dostępnych na rynku nawiewników okiennych. Filtr chroni przed dostającym się z zewnątrz smogiem, a także przed pyłkami, kurzem, spalinami, grzybami oraz bakteriami. Zapewnia on również ochronę przez owadami, dzięki czemu nie ma konieczności stosowania moskitier okiennych. Skuteczność filtra wynika z zastosowania membrany z nanowłókna. Membrana zatrzymuje stałe i ciekłe cząsteczki, dzięki czemu stanowi najlepszą ochronę przed zanieczyszczeniami powietrza, infekcjami i alergiami, do naszych pomieszczeń dostaje się przefiltrowane, czyste powietrze - wyjaśnia ekspert.

Dla zdrowia bliskich

Powietrze, którym oddychamy ma ogromny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także samopoczucie. Dzięki czystemu powietrzu jesteśmy bardziej wypoczęci, skupieni oraz chętni do działania.

Informacje o stanie jakości powietrza powinny interesować wszystkich, jednak informacje o stężeniu smogu w szczególności powinny śledzić osoby starsze, kobiety w ciąży, a także osoby borykające się z chorobami układu krążenia oraz układu oddechowego, w tym astmatycy i alergicy. Tym grupom ryzyka odradza się przebywanie na zewnątrz, gdy poziom szkodliwych substancji w powietrzu przekracza dopuszczalne normy. Należy jednak pamiętać, że samo niewychodzenie z domu czy szczelne zamknięcie okien nie jest rozwiązaniem - mówi Dominik Konieczny. 

W trosce o środowisko

Filtr NovaAir to rozwiązanie na lata – nie trzeba niczego wymieniać, wystarczy go regularnie czyścić. W sezonie smogowym zaleca się sprawdzić stan filtra przynajmniej raz w tygodniu i jeśli jest brudny umyć pod bieżącą wodą. Jego konstrukcja umożliwia wysuwanie filtra z ramki montażowej, dzięki czemu jego konserwacja nie wymaga demontażu nawiewnika. Właściwe użytkowanie filtra pozwoli nam cieszyć się czystym powietrzem w domu przez wiele lat.

Czytaj także: Wnętrze przyjazne alergikom. 

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także