Najlepsze Domy
Ochrona przed słońcem

Ochrona przed słońcem

Upalne dni kojarzą się z wolnym czasem, wakacyjnymi wojażami i opalaniem na plaży. Pogoda lubi jednak płatać nam figle, a więc także wrzesień i październik mogą przynieść jesienne upały. Parafrazując znane polskie przysłowie, można powiedzieć „jesień plecień bo przeplata, trochę zimy, trochę lata”. Jak zabezpieczyć się przed taką pogodą, kiedy już zakończy się urlop, a obowiązki w pracy i szkole nie pozwolą wyjechać za miasto?

Promienie słoneczne dają się we znaki nie tylko w czasie wakacji, ale coraz częściej także podczas wczesnojesiennych dni. Dzięki wysokiej temperaturze, nieodpowiednio zabezpieczone pomieszczenia mocno się nagrzewają. Trudno wydajnie wykonywać swoje zadania w szkolnej klasie czy biurze, gdy jest zbyt gorąco. Przebywanie w przegrzanych pomieszczeniach niekorzystnie wpływa na nastrój i przede wszystkim – tak potrzebną po urlopie i wakacjach – koncentrację. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie markiz okiennych, czyli nowoczesnych osłon zewnętrznych.

Gorąco nawet w jesienne dni

Okna bez osłon przepuszczają ciepło bezpośrednio do środka pomieszczenia, a zasłony wewnętrzne zamiast chronić wnętrze przed jego przyjmowaniem, pobierają promienie słoneczne, prowadząc do niechcianego przegrzania. Podobnie jest z klasycznymi roletami, które dodatkowo zbyt mocno zaciemniają pomieszczenie. Często stosowanym rozwiązaniem problemu zbyt wysokiej temperatury jest używanie klimatyzacji, która ma jednak wiele wad. Wymieszanie suchego i chłodnego powietrza wpływa niekorzystnie na śluzówki dróg oddechowych, skórę i oczy, co może doprowadzić do stanu zapalnego nosa, zatok, gardła i migdałków podniebiennych. Korzystanie z klimatyzatorów może ponadto powodować powstanie grzybów i pleśni w ochładzanym budynku. Dobrą metodą na obniżenie temperatury wnętrza – z troską o własne zdrowie – jest zamontowanie nowoczesnych osłon zewnętrznych.

Markizy do okien pionowych i dachowych obniżają temperaturę nawet o 10 stopni Celsjusza, w stosunku do tej na zewnątrz. Chronią pomieszczenia przed przegrzaniem do 8x skuteczniej niż zasłony wewnętrzne, które przyjmują aż do 37% promieni słonecznych – tłumaczy Janusz Komurkiewicz, członek zarządu firmy Fakro, producenta okien dachowych i akcesoriów do okien.

Zaciągnięta markiza chroni osoby przebywające wewnątrz budynku przed szkodliwym promieniowaniem UV, które ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie.

Zadbaj o dobry sen

Po powrocie z urlopu, wykonywanie obowiązków służbowych wydaje się trudniejsze – przyzwyczajony do innego rytmu dnia organizm musi z powrotem dostosować się do harmonogramu pracy. Jeśli do tego dochodzi stres, jesteśmy bardziej zmęczeni, a wieczorem trudniej nam zasnąć. Na kłopoty z zaśnięciem i bezsenność narzeka z resztą coraz więcej ludzi. Wynika to nie tylko z nieregularnych zmian w pracy, ale także braku komfortowego snu, ze względu na ekspozycję na światło. Kłopot dotyka przede wszystkim mieszkańców większych miast, gdzie światła uliczne zapalone są przez całą noc, a nieszczelne zasłony przepuszczają promienie świetlne do pokoju, przez co mogą pojawić się problemy z zaśnięciem. Tu również pomocne okażą się markizy okienne, chroniące przed niechcianym światłem i chłodzące sypialnię. Dzięki specjalnej siatce ochronnej, pełnią one też funkcję moskitiery, tworząc barierę przed owadami i insektami. Możemy więc uchylić okno, bez obawy przed skrzydlatymi szkodnikami, dręczącymi nas przy próbie uśnięcia.

Do szkoły, do pracy

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!