×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Rynny - jak wybrać?

Rynny - jak wybrać?

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 24 lut 2015 09:19
Zaktualizowano: 24 lut 2015 09:27

Podstawowym zadaniem sytemu rynnowego jest odbiór wody z połaci dachu i zabezpieczenie przed zalewaniem i niszczeniem elewacji domu. Jedną z kluczowych spraw jest zaprojektowanie i wyliczenie tzw. efektywnej powierzchni dachu.

O niezbędnych obliczeniach mówi Witold Zawadzki, szef produktu Profil firmy Gamrat

Szef Produktu - Witold Zawadzki.jpg
Szef Produktu - Witold Zawadzki.jpg

Wybierając system rynnowy należy upewnić się, czy rynny i rury spustowe odbiorą wodę z powierzchni dachowej naszego budynku. Dzięki prawidłowemu doborowi orynnowania, unikniemy niebezpieczeństwa związanego z zalewaniem elewacji wodą deszczową, przelewającą się ze zbyt małych rynien w czasie intensywnych opadów deszczu.
W tym celu należy obliczyć tzw. efektywną powierzchnię dachu, którą system rynnowy ma odwodnić. Przy obliczaniu efektywnej powierzchni dachowej należy posłużyć się następującym wzorem:

S=(B + 0,5C) + L

Domek wzor.jpg
Domek wzor.jpg

Po obliczeniu powierzchni efektywnej dobieramy system rynnowy, korzystając z poniższej tabeli:

 

Clipboard01.jpg
Clipboard01.jpg

Tabela podaje maksymalne powierzchnie odwadniane przez poszczególne systemy rynnowe Gamrat (w zależności od rozmiaru rynny oraz rury spustowej) w m2 efektywnej powierzchni dachu w odniesieniu do jednej rury spustowej. Wydajności poszczególnych systemów zależą też od usytuowania rury w ciągu rynnowym.

Dobierając system należy też brać pod uwagę możliwość przechwytywania wody przez rynnę – zależy ona głównie od rodzaju pokrycia dachowego i spadku dachu. System 75 mm nie nadaje się do odwodnienia większych, stromych połaci dachowych, natomiast duża rynna 150 mm nie będzie prezentowała się dobrze na małym domu jednorodzinnym. Najbardziej popularnym systemem montowanym na domach jednorodzinnych jest system 125 z rurą spustową 110 lub 90 mm.

Ważne jest, że systemy rynnowe z tworzyw sztucznych nie wchodzą w szkodliwe reakcje chemiczne z żadnymi materiałami stosowanymi na pokrycia dachowe – są więc rozwiązaniem uniwersalnym. Pod tym względem wskazana jest ostrożność, ponieważ nie wszystkie metale stosowane do produkcji pokryć dachowych i systemów rynnowych się tolerują. Między niektórymi mogą zachodzić reakcje chemiczne skutkujące uszkodzeniem wyrobów (tak zwana korozja kontaktowa).

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także