×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Ochrona fundamentu. Jak wykonać hydroizolację?

Ochrona fundamentu. Jak wykonać hydroizolację?

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 03 lis 2015 10:57
Zaktualizowano: 04 lis 2015 08:21

Do prawidłowego zaprojektowania hydroizolacji fundamentów niezbędne jest dokonanie analizy warunków gruntowych, wodnych, ukształtowania terenu, warunków klimatycznych, sposobu użytkowania budynku. W przypadku domów podpiwniczonych należałoby także zweryfikować wymagania stawiane pomieszczeniom wewnątrz budynku.

Do prawidłowego zaprojektowania hydroizolacji fundamentów niezbędne jest dokonanie analizy warunków gruntowych, wodnych, ukształtowania terenu, warunków klimatycznych, sposobu użytkowania budynku. W przypadku domów podpiwniczonych należałoby także zweryfikować wymagania stawiane pomieszczeniom wewnątrz budynku.

Hydroizolacje, w zależności od warunków gruntowo-wodnych, na ogół dzieli się na: przeciwwilgociowe (zwane niekiedy izolacją typu lekkiego), przeciwwodne izolacje typu średniego (jeśli mamy do czynienia z działaniem wody bezciśnieniowej) oraz przeciwwodne izolacje ciężkie (w wypadku oddziaływania na fundament wody pod ciśnieniem). Podczas doboru materiałów trzeba kierować się także agresywnością środowiska (np. duże stężenie kwasów humusowych w gruncie) i trwałością projektowanej izolacji.

Projekt izolacji

Prawidłowe projektowanie hydroizolacji musi być poprzedzone dokładną analizą obciążenia wodą. Elementy budowli stykające się z gruntem zawsze są narażone na działanie wilgoci. Może to być wilgoć, która nie wywiera parcia hydrostatycznego oraz wilgoć wywierająca takie parcie.

Zobacz także: Fundament. Dobór materiałów i wykonanie ocieplenia

W pierwszym przypadku jest to woda podciągana kapilarnie przez grunt lub też woda opadowa, która bez większych oporów przenika przez grunt mało spoisty. Wymagany jest tu współczynnik przepuszczalności wody min 0,01 cm/s. Brak istotnego parcia hydrostatycznego można osiągnąć również przy gruntach spoistych, jednak pod warunkiem stosowania pionowych warstw odsączających, które kierują wodę do poprawnie działającego drenażu. W innych przypadkach mamy do czynienia z parciem hydrostatycznym, które zależy od wysokości słupa wody gruntowej.

Na rynku chemii budowlanej oferowane jest szerokie spektrum produktów do hydroizolacji fundamentów. Warto zaznaczyć, że specjaliści wykluczają możliwość zastosowania do hydroizolacji fundamentu folii PVC (jest to błędnie stosowane rozwiązanie z racji najniższych kosztów).

Kierując się rodzajem i stopniem obciążenia wodą możemy zastosować: materiały bitumiczne (roztwory, masy, emulsje, lepiki asfaltowe, polimerowo-bitumiczne masy uszczelniające, papy), produkty na bazie mineralnej (betonity, mikrozaprawy) lub specjalnie dedykowane do uszczelnienia fundamentów membrany.

Masy bitumiczne

Najczęściej polecane, i zarazem uchodzące za najtrwalsze, są modyfikowane tworzywem sztucznym masy bitumiczne (nazywane również masami KMB). Najczęściej są to produkty 2-komponentowe. Tworzą one grubowarstwowe hydroizolacje, które dobrze chronią fundamenty przed działaniem wody opadowej i gruntowej.

 Do najważniejszych ich zalet zaliczyć można: 

- możliwość układania na wilgotnych podłożach,
- zdolność do przenoszenia rys i pęknięć (nawet do 5 mm),
- odporność na deszcz (w krótkim czasie),
- brak możliwości podsiąkania wody (z uwagi na pełne połączenie się z podłożem), skuteczne i nieskomplikowane łączenie izolacji detali, np. przejść rurowych z izolacją powierzchniową,
- brak konieczności wykonywania tynków na elementach drobnowymiarowych (cegła),
- ciągłość, tzn. brak występowania połączeń.

Błędy wykonawcze

Warto też zawczasu wyeliminować najbardziej popularne błędy popełniane podczas doboru i zastosowania materiałów do izolacji fundamentów. Najczęściej powierzchnię fundamentów i ścian przemalowuje się dwukrotnie tanią masą bitumiczną, a co najgorsze nanosi się warstwy mineralne na powierzchnie przemalowane powłoką bitumiczną, co nie gwarantuje trwałej przyczepności, np. przyklejanej na zaprawę cementową izolacji termicznej.

Kolejnym, często popełnianym błędem jest wykonywanie powłoki izolacyjnej na uprzednio przyklejonej izolacji termicznej zamiast bezpośrednio na powierzchni ścian i fundamentów. Mylnym jest też twierdzenie, że przyklejenie izolacji termicznej za pomocą masy bitumicznej gwarantuje również całopowierzchniową hydroizolację ścian i fundamentów.

Wykonywanie warstwy izolacji grubowarstwowej powinno wykonywać się zawsze w dwóch etapach i powinno być niezależnym i oddzielnym etapem od przyklejania izolacji termicznej.

Kluczowe jest również zastosowanie całego systemu produktów do hydroizolacji z uwzględnieniem rodzaju podłoża, uszczelnienia dylatacji, uszczelnienia przejść rurowych, połączenia hydroizolacji ściany fundamentowej z izolacją poziomą i strefą cokołową budynku. Konieczne jest też sprawdzenie, czy wybrany system hydroizolacji jest kompatybilny z wybranym materiałem termoizolacyjnym.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także