Najlepsze Domy
Nowoczesne podgrzewacze gazowe i elektryczne wody do domu

Nowoczesne podgrzewacze gazowe i elektryczne wody do domu

Ciepłą wodę w mieszkaniu lub w domu możemy mieć niezależnie od instalacji c.o. Rynek oferuje szeroki wachlarz możliwości. Bogaty wybór urządzeń pozwala dobrać rodzaj i model, który najlepiej będzie odpowiadać naszym potrzebom.

W domach jednorodzinnych coraz rzadziej montuje się dziś ogrzewacze wody niezależne od źródła centralnego ogrzewania. Cieszą się one popularnością w domkach letniskowych oraz w starszych kamienicach i domach, w których wiele lat temu zastosowano takie urządzenie, a obecnie niezbędna jest jego wymiana.4

Przepływowe ciepło

Ze względu na sposób przygotowania ciepłej wody wyróżnić można ogrzewacze przepływowe i pojemnościowe. Zasada działania tych pierwszych sprowadza się do grzania wody w momencie odkręcenia kranu, czyli wtedy, kiedy faktycznie jest potrzebna. Nagrzewnica wewnątrz ogrzewacza musi szybko i mocno podgrzać wodę.

W ten sposób ciepła woda nie marnuje się. Kiedy woda przestaje płynąć, podgrzewacz kończy grzanie i nie pobiera energii. Niestety, z tego samego powodu, gdy po jakimś czasie ponownie odkręcimy kran, popłynie z niego najpierw woda, która uległa wychłodzeniu w instalacji pomiędzy podgrzewaczem a punktem poboru.

Zaleca się więc, aby odległość między podgrzewaczem a punktem poboru była jak najmniejsza. Montaż ogrzewaczy przepływowych w pobliżu umywalki czy zlewozmywaka ułatwiają niewielkie gabaryty urządzenia. Temperaturę wody może też obniżać zbyt duży jej pobór. Dotyczy to zwłaszcza urządzeń wieloczerpalnych, tj. obsługujących kilka punktów poboru. W nowoczesnych ogrzewaczach przepływowych rozwiązano ten problem regulując temperaturę wody za pomocą elektronicznego układu. Umożliwia on precyzyjne ustawienie mocy oraz strumienia wody, co pozwala na oszczędne zarządzanie zużywaną energią.

Podgrzewacze pojemnościowe

Ogrzewacze pojemnościowe, ze względu na zintegrowany zbiornik, charakteryzują większe gabaryty. Cechą tego typu urządzeń jest przygotowywanie i magazynowanie ciepłej wody. Urządzenie pobiera energię niezbędną do podtrzymywania zadanej temperatury wody w zbiorniku (przeważnie w zakresie 40-75°C).

Oferowane na rynku modele posiadają zbiorniki o pojemności od kilkunastu (ogrzewacze bezciśnieniowe) do kilkudziesięciu, a nawet kilkuset litrów (ogrzewacze ciśnieniowe). Pojemność zasobnika bezpośrednio określa gabaryty podgrzewacza i wyznacza sposób montażu: wiszący w przypadku modeli z mniejszym zasobnikiem wody, stojący – przy zasobnikach o pojemności ok. 200 l.

Decydując się na ogrzewacz pojemnościowy, jego pojemność należy dobierać mając na uwadze maksymalny pobór wody przez domowników. I tak np. trzyosobowa rodzina w mieszkaniu z jedną łazienką powinna wybrać podgrzewacz o pojemności co najmniej 80 l. Natomiast, gdy mamy dwie niezależne łazienki, lepiej wybrać model o pojemności ponad 100 l.

Podgrzewacze pojemnościowe w porównaniu do przepływowych cechuje wyższy koszt instalacji i eksploatacji. Do ich zalet zaliczyć należy możliwość podgrzania wody dla całej rodziny, a także utrzymywanie temperatury w zbiorniku, dzięki czemu po odkręceniu kranu nie musimy czekać na ciepłą wodę. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że – inaczej niż przy podgrzewaczach przepływowych – ciepła woda popłynie nawet przy minimalnym wypływie.

Woda podgrzana elektryczne

Kierując się sposobem zasilania, ogrzewacze możemy podzielić na elektryczne i gazowe. Oba rodzaje występują w wersji przepływowej i pojemnościowej. Elektryczne ogrzewacze przepływowe mogą zaopatrywać w ciepłą wodę jeden lub kilka punktów poboru. Dla zapewnienia komfortu użytkowania kluczowe znaczenie ma dobór odpowiedniej mocy urządzenia. W przypadku podgrzewaczy przepływowych jednopunktowych o niewielkiej mocy (do 6 kW) wydajność urządzenia wynosi maks. 3 l wody podgrzanej do temperatury 40°C na minutę. Przyjmuje się, że do komfortowego korzystania z umywalki potrzeba ok. 5 l/min, z prysznica – 6 l/min, a do napełnienia wanny aż 10 l/min.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!