REKLAMA
Najlepsze Domy
Nadchodzi zima, wraca smog! Co może go powstrzymać?

Nadchodzi zima, wraca smog! Co może go powstrzymać?

Chłodny początek jesieni przyspieszył rozpoczęcie sezonu grzewczego. To może sprawić, że problem smogu powróci w tym roku z jeszcze większą siłą. Spalanie węgla w celach grzewczych bezpośrednio przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza. Jednak winowajców jest więcej.

Problem smogu w Polsce jest tym większy, że podczas ogrzewania domów jednorodzinnych dochodzi do olbrzymich strat. Nawet do 50% ciepła ucieka z budynku – ok. 30% ciepła ucieka przez dach, a ok. 20% przez ściany. Przyczyną jest niewłaściwa szczelność, występowanie mostków termicznych oraz brak lub nieodpowiednia izolacja termiczna.

Można temu zapobiec dbając o poprawną izolację na etapie budowy domu lub, w przypadku starszych budynków, przeprowadzając termomodernizację. Jest to kompleksowe rozwiązanie, które zwykle obejmuje kilka elementów, m.in. ocieplenie wszystkich zewnętrznych przegród budynku.

W obu przypadkach niezwykle ważny jest wybór materiału izolacyjnego. Głównym kryterium wyboru powinien współczynnik przewodzenia ciepła określany grecką literą λ. Na każdym opakowaniu znajdziemy tę informację. Im mniejszy, tym lepiej materiał ociepla.

Do każdej z aplikacji dostępne są specjalne produkty, które w konkretnym zastosowaniu sprawdzą się najlepiej. Przykładowo: na dach płaski wybierzemy np. wełnę mineralną skalną, charakteryzującą się wytrzymałością mechaniczną, a na dach skośny lekką i sprężystą wełnę mineralną szklaną (jak. Isover Super-Mata), która dobrze wypełnia przestrzeń i nie obciąża konstrukcji. Kolejną ważną cechą jest klasa reakcji na ogień. Wybierając bezpieczne materiały do naszego domu, zwracajmy uwagę na tę cechę i decydujmy się na materiały niepalne (w klasie reakcji na ogień A). Jeśli natomiast chodzi o grubości izolacji, stosujmy zasadę – dach 30-40 cm; ściana 20-30 cm; podłoga 20 cm – radzi Anna Gil, ekspert z Biura Doradztwa Technicznego Isover.

Poznaj 10 sposobów, dzięki którym zaoszczędzisz na ogrzewaniu.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!