×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dachu - porady eksperta

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru dachu - porady eksperta

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 19 sty 2015 09:37
Zaktualizowano: 20 sty 2015 09:50

Na etapie wyboru projektu, w momencie kiedy nie jesteśmy niczym ograniczeni – projekt pokrycia dachowego można zmieniać, nie narażając się na dodatkowe koszty. Zawsze jednak musimy mieć na uwadze, zarówno koszt i trwałość danego rozwiązania, jak również miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP).

Na temat praktycznych aspektów wyboru dachu rozmawialiśmy z Ireneuszem Siczkiem, blacharzem-dekarzem posiadającym wieloletnie doświadczenie. 

Na jakim etapie budowy domu powinnyśmy wybrać rodzaj pokrycia dachowego? Dlaczego?

„Nie oszczędza się na dachu i fundamencie” – coraz częściej można usłyszeć to od inwestorów świadomie wybierających trwałe rozwiązania. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż dach i fundament są tymi elementami budynku, których naprawa czy wymiana jest najbardziej kosztowna.

Już na etapie wyboru projektu powinniśmy zwrócić uwagę na aspekty „emocjonalne” i „racjonalne” naszych decyzji, gdyż od tego będzie zależeć nasze zadowolenie jako Inwestora. Cena, jaką zapłacimy wykonawcy, jak i koszty całej inwestycji – od momentu jej postawienia, poprzez coroczne koszty utrzymania – jak i jej wartość po upływie kilkudziesięciu lat (np. po spłaceniu kredytu) to aspekty, na które trzeba zwrócić uwagę już podczas wyboru projektu. Najniższe koszty zawsze uzyskamy decydując się na trwałe i naturalne materiały – zwłaszcza na dachu.

Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Główne elementy to:

  • Kształt dachu
    Proste dwuspadowe dachy z małą ilością przebić (np. jako okna dachowe czy kominy) będą tańsze od dachów z wieżyczkami i połamanymi połaciami dachu. Tańsze, nie tylko pod względem ilości drewna potrzebnej na wykonanie konstrukcji, ale przede wszystkim na koszty robocizny związane z dokładnym zabezpieczeniem tych przebić dla każdej z warstw (folia, ocieplenie, szczelina wentylacyjna oraz samo poszycie).

  • Ciężar więźby dachowej
    Ciężar dachu wylicza się odpowiednio do rodzaju poszycia oraz strefy klimatycznej, uwzględniającej ilość opadów śnieżnych w danej strefie. Więźba zaprojektowana pod pokrycia ciężkie (np. dachówki) sprosta obciążeniom najsurowszych zim dając poczucie bezpieczeństwa przez kolejne lata. Różnice wynikające z ceny konstrukcji lekkiej od konstrukcji ciężkiej zawsze warto przedyskutować przede wszystkim z doświadczonym cieślą (nie tylko konstruktorem czy dekarzem) i ostatecznie przełożyć na swoje bezpieczeństwo.

  • Pełne deskowanie
    Jest to zawsze dobry wybór, gdyż dodatkowo usztywnia całą konstrukcję dachu oraz zabezpiecza dach przed bębnieniem – częstym mankamentem, na który skarżą się właściciele dachów wykonywanych z blachodachówki.
    Pełne deskowanie ze szczeliną wentylacyjną pod spodem może być wykonane z desek lub z płyty OSB. Czołowi producenci poryć dachowych mają wyraźne zalecenia konstrukcyjne związane z wielkością i rodzajem podłoża pod poszczególne rodzaje poszycia. Dodatkowy koszt wykonania pełnego deskowania jest nieznaczny w porównaniu z konstrukcją bez niego, ale z pewnością kompensuje ten wydatek na całej przestrzeni funkcjonowania dachu.

Rodzaj pokrycia
Jeśli mamy wybrany kształt dachu i konstrukcję przedyskutowaną z doświadczonym cieślą, warto zobaczyć, co mamy w okolicy. Budynek w lesie jest bowiem bardziej narażony na porastanie i konieczność czyszczenia rynien od budynku usytuowanego w polu czy w strefie zurbanizowanej. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się pokrycia z dachówki czy blachy na rąbek stojący, niż pokrycia z gontu bitumicznego czy blachodachówki z posypką.

Inwestorzy w pierwszej chwili zwracają uwagę na estetykę, jak Pan, jako doświadczony dekarz, odniesie się do tego aspektu?

Zdaję sobie sprawę, że klient na etapie wyboru pokrycia nie widzi wielu istotnych elementów, które kryją się pod wierzchnim poszyciem dachu. Warto jednak kupując „dach z obrazka” poświecić więcej czasu na przedyskutowanie kryteriów „emocjonalnych” pokrycia: ładne, brzydkie czy pasuje – z „racjonalnymi”: ile kosztuje teraz, jakie będą koszty eksploatacji oraz przy ewentualnej odsprzedaży nieruchomości), później jedno i drugie przez pryzmat wykonawcy, który ma podołać tym kryteriom, a na koniec dojść do kompromisu między jednym i drugim „by było ładnie”.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także