×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Multifunkcyjne okna dachowe. Przegląd nowoczesnych rozwiązań

Multifunkcyjne okna dachowe. Przegląd nowoczesnych rozwiązań

Autor: Maria Kubala
Dodano: 07 paź 2014 12:47

Obrotowe, uchylne-wysokoosiowe, zdalnie sterowane, panoramiczne, kolankowe, poliuretanowe czy oddymiające – to tylko niektóre przykłady nowoczesnych rozwiązań stosowanych obecnie w oknach dachowych. Wszystkie te innowacje mają na celu przede wszystkim zwiększenie komfortu ich użytkowania.

W projektach domów spotykane są obecnie bardzo różne typy dachów, z tego też względu najnowsze propozycje producentów okien połaciowych mają przede wszystkim na celu stworzenie rozwiązań praktycznych i funkcjonalnych, dostosowanych do różnorodnych warunków mieszkaniowych i potrzeb. W ofercie producentów znajdziemy okna, które w różnym stopniu doświetlą poddasze – wśród najnowszych rozwiązań są okna panoramiczne, okna modułowe, z których można tworzyć mniejsze lub większe zestawy, łącząc je przy pomocy specjalnych kołnierzy zespalających lub takie, które pełnią jednocześnie funkcję „drzwi” balkonowych, zapewniając wygodę użytkowania tarasu czy balkonu. Coraz popularniejsze są także rozwiązania, w których okna stanowią fragment systemu inteligentnego domu, piloty i panele sterowania umożliwiają ich zdalną obsługę, a wbudowane czujniki, sprawiają, że same się zamykają, gdy np. pada deszcz lub wieje silny wiatr. Większy komfort mieszkania stworzą z kolei takie rozwiązania, jak zwiększona odporność na warunki atmosferyczne, tłumienie niepotrzebnych hałasów z zewnątrz, wyposażenie w dodatkowe nawiewniki umożliwiające wymianę powietrza, czy też użycie odpowiednich powłok ułatwiających codzienną pielęgnację lub zapewniających ich niską emisyjność. Bezpieczeństwo użytkownikom zapewnią okna oddymiające, które w przypadku pożaru automatycznie otwierają się, tworząc rodzaj dodatkowego otworu w funkcji komina, a także produkty wyposażone w niezwykle trwałe, antywłamaniowe szyby.

Naszpikowane nowoczesnymi technologiami okna połaciowe obok funkcjonalnej pełnią także rolę dekoracyjną. Różnorodne modele, rodzaje wykończenia oraz uzupełnienia w postaci rolet, markiz i żaluzji pozwalają swobodnie kształtować przestrzeń poddasza, dopasowując okna do stylu urządzenia pomieszczeń oraz fasady budynku, a także pełnią rolę osłony przed nadmiernym nagrzaniem ostatniej kondygnacji domu.

 Otwarte na świat

W nowoczesnych oknach dachowych mamy możliwość wyboru różnego sposobu ich otwierania, co ma przede wszystkim zapewnić nam wygodę ich użytkowania i dopasowanie do architektury pomieszczeń. Najpopularniejsze z nich to takie, które otwierają się poprzez obrót skrzydła wokół osi poziomej, czyli obrotowe. Z kolei w oknach uchylnych oś znajduje się w górnej krawędzi ramy, a dzięki siłownikom umieszczony z boku okno nie opada, a zatrzymuje się w określonej pozycji. Coraz częściej oferowane są też okna o bardziej skomplikowanej konstrukcji, łączącej zalety dwóch sposobów otwierania: uchylno-obrotowe, uchylno-przesuwne (określane także jako rozwierane) czy nawet uchylno-wysokoosiowe. Nowym rozwiązaniem są okna wysokoosiowe, których oś umieszczona jest w 3/4 wysokości skrzydła. Podnosi się ponad połać dachu i nie wchodzi do pomieszczenia. Modele wysokoosiowe najlepiej spełniają swoją rolę w przypadku dachów o nachyleniu 20-65°. W ofercie producentów znajdziemy też okna połaciowe nieotwieralne (świetliki) albo kolankowe dodatkowo doświetlające poddasze i zwiększające pole widzenia, które łączy się z oknami dachowymi o dowolnej konstrukcji.

 Zasady stosowania

Popularność rozwiązania, jakim są okna połaciowe wynika z faktu, że można je montować niemal na wszystkich rodzajach dachów – o spadkach od 5 do 90°. Rozmiar okna dachowego rekomenduje nam zazwyczaj architekt w projekcie domu. Stosunek powierzchni szyb okien dachowych do powierzchni podłogi powinien wynosić nie mniej niż 1/10. Tego typu okna doświetlają poddasze skutecznie i efektywnie. Warto pamiętać, że są one w stanie dostarczyć od 20% do 50% więcej światła niż tej samej wielkości przeszklenia w oknach pionowych. Do prawidłowego oświetlenia pomieszczeń na poddaszu stosuje się przynajmniej dwa okna połaciowe (częściej projektowane są trzy, a nawet cztery). Kilka mniejszych okien sprawdzi się w tym przypadku lepiej, niż jedno większe. Na wysokości od 58 do 115 cm nad posadzką powinna znajdować się dolna krawędź okna dachowego, natomiast górna na wysokości od 185 do 205 cm. Pozwoli to na swobodne przechodzenie pod oknem oraz wygodne jego użytkowanie. Warto także stosować się do zasady: im mniejszy jest kąt nachylenia dachu, tym okno powinno być dłuższe. W przypadku stromych dachów lepsze doświetlenie zapewni nam krótsze okno.

Okna dopasowane do naszych potrzeb

arch. Monika Kupska-Kupis, Velux Polska

Przy wyborze okien dachowych warto zwrócić uwagę na sposób otwierania, najpopularniejsze okna otwierają się obrotowo. Natomiast okna uchylno-obrotowe są nieco droższe, ale mają dodatkową zaletę tj. umożliwiają swobodne wyglądanie z poddasza. Okna różnią się między sobą zastosowanymi pakietami szybowymi o różnych funkcjach. Najczęściej stosowane są pakiety energooszczędne, ale coraz popularniejszą na rynku są szyby bezpieczne – gdzie szkło jest klejone z warstwą folii i w przypadku uszkodzenia pozostanie w ramie i nie stworzy zagrożenia dla naszych dzieci. Dodatkowo zewnętrzna szyba pokryta jest powłoką łatwozmywalną, która ułatwia utrzymanie okna w czystości. Ze względu na konstrukcję takie szyby lepiej izolują dźwięki, więc jeśli zależy nam na bezpieczeństwie i nasz dom stoi przy ruchliwej ulicy – warto dopłacić, bowiem różnica w cenie nie jest duża. Zwróćmy uwagę również na sposób wentylacji w naszych oknach połaciowych – im wentylacja jest wydajniejsza tym lepiej. Nawet przy zamkniętym oknie można przewietrzyć pomieszczenie, a wbudowany filtr powietrza zatrzyma kurz i owady. Do kuchni lub łazienki warto wybrać okno odporne na wilgoć – drewniano-poliuertanowe, występuje ono w wersji obrotowej lub uchylno-obrotowej. Jednym z bardzo ważnych parametrów przy doborze okien jest współczynnik izolacyjności cieplnej – mówi nam o tym jak ciepłe jest okno. Oczywiście im jest ono cieplejsze tym lepiej, jednak standardem wśród okien połaciowych jest współczynnik równy Uo = 1,4 W/(m2K). Od północy warto zainwestować w okna o niższym współczynniku, gdyż tam straty ciepła zimą są największe, tam warto zainwestować w okna o niższych współczynnikach wyposażone w szyby dwu- lub trzykomorowe. Z punktu widzenia oszczędności energii ważne jest usytuowanie okien, większe przeszklenia powinny być zlokalizowane od południa. 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także