Najlepsze Domy
Mozaika na indywidualne zamówienie – mistrzowska praca glazurnika

Mozaika na indywidualne zamówienie – mistrzowska praca glazurnika

Stworzenie wymarzonego wzoru z mozaiki ceramicznej na podłodze, ścianie czy suficie jest połączeniem kunsztu i artystycznej wyobraźni. Przygotowanie mozaiki na indywidualne zamówienie jest pracochłonne i wymaga ogromnej precyzji.

Na najważniejsze punkty prac tego etapu zwraca uwagę Robert Zembrowski: Gdy elementy mozaiki były już gotowe rozpoczęliśmy żmudny i najbardziej czasochłonny proces klejenia do siatki – 14 dni od rana do wieczora przyklejały to dwie osoby. Poza tym uważaliśmy na równe rozmieszczenie spoin - w razie potrzeby pojedyncze elementy były dodatkowo docinane ręcznie za pomocą cążków. Mozaika w takiej formie była gotowym produktem i mogliśmy ją transportować (w tym przypadku 650 km) bez obawy o jej zniszczenie.

Zamocowanie i spoinowanie
Po przetransportowaniu gotowej pracy w miejsce docelowe, czyli do domu klienta na początku odpowiednio przygotowano podłoże. Jak podkreśla wykonawca: Musi być ono czyste, suche i stabilne (takie jak pod płytki). I co najistotniejsze, podłoże musi być idealnie równe. Mozaikę w tej realizacji przyklejono do uprzednio zagruntowanego i wyrównanego jastrychu za pomocą kleju do płytek. Zastosowana zaprawa była produktem elastycznym, mrozo- i wodoodpornym. Aby mozaikę wklejać równo, ze względu na bardzo małe wymiary elementów, stosuje się bardzo cienką warstwę zaprawy klejowej. „Na podłoże po wcześniejszym zagruntowaniu nakładaliśmy grzebieniem 0,5 cm warstwę kleju tak, by po założeniu mozaiki warstwa kleju nie wydostała się poza górny rant wklejanej mozaiki, czego skutkiem byłoby brak miejsca na fugę (na to musimy zwracać szczególną uwagę). Po wyschnięciu kleju mozaikę wyfugowaliśmy, tak jak normalne płytki. Użyliśmy tej samej zaprawy spoinującej, jakiej użyto do fugowania pozostałej części posadzki w holu (podobnie jak klej elastyczną, mrozo- i wodoodporną) - szczegółowo opowiada Robert Zembrowski. Najbardziej czasochłonne prace, związane z wycięciem i przyklejeniem wzoru na siatce wykonano w warsztacie firmy wykonawczej. Montaż w domu inwestora trwał w tym przypadku jedynie dwa dni. Klejenie pierwszego dnia zajęło 1,5 godziny i fugowanie drugiego dnia ok. 2 godzin. Wykonana na zamówienie praca stanowi niezwykle dekoracyjny i niepowtarzalny wzór.


INWESTYCJA
obiekt: dom mieszkalny na Mazurach
inwestor: osoba prywatna
wykonawca: RENE Usługi Remontowo-Budowlane Robert Zembrowski
czas trwania robót: dwa tygodnie wykonanie mozaiki + dwa dni montaż na podłożu

ZASTOSOWANE MATERIAŁY, MASZYNY I NARZĘDZIA
podłogowe płytki gresowe polerowane
klej elastyczny Mapei
spoina elastyczna Mapei
ręczna maszyna do cięcia płytek
szlifierki
młotek
cążki
zębata paca do montażu płytek
gumowa paca do fugowania

Artykuł powstał przy współpracy Roberta Zembrowskiego, właściciela firmy RENE Usługi Remontowo -Budowlane .

  • 45y4,

    bez sensu, wystarczy po prostu zamowic ciecie woda czy cos