Najlepsze Domy
Mozaika na indywidualne zamówienie – mistrzowska praca glazurnika

Mozaika na indywidualne zamówienie – mistrzowska praca glazurnika

Stworzenie wymarzonego wzoru z mozaiki ceramicznej na podłodze, ścianie czy suficie jest połączeniem kunsztu i artystycznej wyobraźni. Przygotowanie mozaiki na indywidualne zamówienie jest pracochłonne i wymaga ogromnej precyzji.

W prezentowanym wnętrzu mozaika stanowi centralnie położony element dekoracyjny holu. Wzór w całości został wykonany ręcznie. Pozostałą część posadzki wykończono okładziną gresową i elementami z kamiennych otoczaków na obrzeżach pomieszczenia .

Opracowanie wzoru i dobór materiału
Pierwszym etapem prac było zaprojektowanie wzoru mozaiki. Prezentowany projekt powstał w oparciu o pomysł klienta. Na podstawie zdjęć istniejącego pomieszczenia wysłanych e-mailem przez inwestora przygotowaliśmy precyzyjny projekt, zgodnie z którym układaliśmy później wszystkie elementy - mówi wykonawca, Robert Zembrowski z firmy RENE Usługi Remontowo-Budowlane.

Zaproponowana przez klienta kolorystyka wymagała dokładnego doboru materiału, z którego później wycinano poszczególne części. Zastosowano tu płytki gresowe polerowane, mrozo- i wodoodporne, które są materiałem trwalszym niż niejeden kamień naturalny.

O wyborze materiału mówi też Robert Zembrowski: Gres polerowany jest materiałem bardzo wytrzymałym i daje piękny efekt wizualny - odbija i załamuje światło, powoduje, że podłoga się mieni, wzór w swoisty sposób „ożywa”. Inną zaletą tego materiału jest łatwość precyzyjnego cięcia, co przy tak niewielkich wymiarach 10x10 mm ma ogromne znaczenie. Podczas cięcia i szlifowania materiału nie zostają na rantach (brzegach) białe plamki, które powstają podczas pracy z innymi płytkami ceramicznymi, które nie są barwione w całości, a tylko w warstwie wierzchniej. Dobieraliśmy płytki gresowe pod kątem grubości i koloru, dlatego użyliśmy materiałów pochodzących od różnych producentów, o potrzebnych nam odcieniach.

Precyzyjne cięcie
Jednym z bardziej pracochłonnych etapów prac podczas tworzenia mozaikowego wzoru jest cięcie i obróbka materiału. W tym przypadku nad wycinaniem, łamaniem i szlifowaniem elementów przez okres tygodnia od rana do wieczora pracowały dwie osoby. Mozaikę wykonano z wyciętych ręcznie kosteczek (tesser) o wymiarach 10x10 mm. Tło stanowiły potłuczone w nieregularne kształty płytki gresowe, ułożone w taki sposób, by przy zachowaniu równych szczelin powstał obraz popękanej powierzchni (tzw. efekt spękaliny).

Zobacz także: Płytki ceramiczne - które wybrać?

Do skomponowania całości wzoru o średnicy 150 cm posłużyło blisko 15 tysięcy pojedynczych elementów. O poszczególnych etapach prac związanych z wycinaniem i obróbką opowiada Robert Zembrowski: Maszyny, które wykorzystaliśmy do wykonania mozaiki w tym przypadku to: ręczna maszyna do cięcia płytek i szlifierka. Następnym etapem było szlifowanie rantów ciętych (brzegów powstałych po przycięciu płytki) i elementów łamanych, by zapobiec kaleczeniu się o nie podczas użytkowania i niszczeniu sprzętów użytych do późniejszej pielęgnacji podłogi (ranty elementów ciętych i łamanych z płytek gresowych są bardzo ostre). Bardzo istotne w wypadku tak drobnych kostek, jakie zostały tu zastosowane do ułożenia mozaiki jest to, aby powierzchnia podłoża i spodu poszczególnych elementów była jak najrówniejsza. W niektórych przypadkach równano spody użytych płytek poprzez szlifowanie lub wyrównanie klejem. Zabieg ten był konieczny, ponieważ w przeciwnym wypadku powierzchnia mozaiki byłaby krzywa i poszczególne elementy zapadałyby się w zaprawę klejową.

„Puzzle” na siatce
Jednym z ostatnich etapów prac nad mozaiką było precyzyjne rozmieszczenie poszczególnych elementów zgodnie ze wzorem.

  • 45y4,

    bez sensu, wystarczy po prostu zamowic ciecie woda czy cos