×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Mozaika na indywidualne zamówienie – mistrzowska praca glazurnika

Mozaika na indywidualne zamówienie – mistrzowska praca glazurnika

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 02 lut 2015 08:51
Zaktualizowano: 02 lut 2015 10:37

Stworzenie wymarzonego wzoru z mozaiki ceramicznej na podłodze, ścianie czy suficie jest połączeniem kunsztu i artystycznej wyobraźni. Przygotowanie mozaiki na indywidualne zamówienie jest pracochłonne i wymaga ogromnej precyzji.

W prezentowanym wnętrzu mozaika stanowi centralnie położony element dekoracyjny holu. Wzór w całości został wykonany ręcznie. Pozostałą część posadzki wykończono okładziną gresową i elementami z kamiennych otoczaków na obrzeżach pomieszczenia .

Opracowanie wzoru i dobór materiału
Pierwszym etapem prac było zaprojektowanie wzoru mozaiki. Prezentowany projekt powstał w oparciu o pomysł klienta. Na podstawie zdjęć istniejącego pomieszczenia wysłanych e-mailem przez inwestora przygotowaliśmy precyzyjny projekt, zgodnie z którym układaliśmy później wszystkie elementy - mówi wykonawca, Robert Zembrowski z firmy RENE Usługi Remontowo-Budowlane.

Zaproponowana przez klienta kolorystyka wymagała dokładnego doboru materiału, z którego później wycinano poszczególne części. Zastosowano tu płytki gresowe polerowane, mrozo- i wodoodporne, które są materiałem trwalszym niż niejeden kamień naturalny.

O wyborze materiału mówi też Robert Zembrowski: Gres polerowany jest materiałem bardzo wytrzymałym i daje piękny efekt wizualny - odbija i załamuje światło, powoduje, że podłoga się mieni, wzór w swoisty sposób „ożywa”. Inną zaletą tego materiału jest łatwość precyzyjnego cięcia, co przy tak niewielkich wymiarach 10x10 mm ma ogromne znaczenie. Podczas cięcia i szlifowania materiału nie zostają na rantach (brzegach) białe plamki, które powstają podczas pracy z innymi płytkami ceramicznymi, które nie są barwione w całości, a tylko w warstwie wierzchniej. Dobieraliśmy płytki gresowe pod kątem grubości i koloru, dlatego użyliśmy materiałów pochodzących od różnych producentów, o potrzebnych nam odcieniach.

Precyzyjne cięcie
Jednym z bardziej pracochłonnych etapów prac podczas tworzenia mozaikowego wzoru jest cięcie i obróbka materiału. W tym przypadku nad wycinaniem, łamaniem i szlifowaniem elementów przez okres tygodnia od rana do wieczora pracowały dwie osoby. Mozaikę wykonano z wyciętych ręcznie kosteczek (tesser) o wymiarach 10x10 mm. Tło stanowiły potłuczone w nieregularne kształty płytki gresowe, ułożone w taki sposób, by przy zachowaniu równych szczelin powstał obraz popękanej powierzchni (tzw. efekt spękaliny).

Zobacz także: Płytki ceramiczne - które wybrać?

Do skomponowania całości wzoru o średnicy 150 cm posłużyło blisko 15 tysięcy pojedynczych elementów. O poszczególnych etapach prac związanych z wycinaniem i obróbką opowiada Robert Zembrowski: Maszyny, które wykorzystaliśmy do wykonania mozaiki w tym przypadku to: ręczna maszyna do cięcia płytek i szlifierka. Następnym etapem było szlifowanie rantów ciętych (brzegów powstałych po przycięciu płytki) i elementów łamanych, by zapobiec kaleczeniu się o nie podczas użytkowania i niszczeniu sprzętów użytych do późniejszej pielęgnacji podłogi (ranty elementów ciętych i łamanych z płytek gresowych są bardzo ostre). Bardzo istotne w wypadku tak drobnych kostek, jakie zostały tu zastosowane do ułożenia mozaiki jest to, aby powierzchnia podłoża i spodu poszczególnych elementów była jak najrówniejsza. W niektórych przypadkach równano spody użytych płytek poprzez szlifowanie lub wyrównanie klejem. Zabieg ten był konieczny, ponieważ w przeciwnym wypadku powierzchnia mozaiki byłaby krzywa i poszczególne elementy zapadałyby się w zaprawę klejową.

„Puzzle” na siatce
Jednym z ostatnich etapów prac nad mozaiką było precyzyjne rozmieszczenie poszczególnych elementów zgodnie ze wzorem.

Na najważniejsze punkty prac tego etapu zwraca uwagę Robert Zembrowski: Gdy elementy mozaiki były już gotowe rozpoczęliśmy żmudny i najbardziej czasochłonny proces klejenia do siatki – 14 dni od rana do wieczora przyklejały to dwie osoby. Poza tym uważaliśmy na równe rozmieszczenie spoin - w razie potrzeby pojedyncze elementy były dodatkowo docinane ręcznie za pomocą cążków. Mozaika w takiej formie była gotowym produktem i mogliśmy ją transportować (w tym przypadku 650 km) bez obawy o jej zniszczenie.

Zamocowanie i spoinowanie
Po przetransportowaniu gotowej pracy w miejsce docelowe, czyli do domu klienta na początku odpowiednio przygotowano podłoże. Jak podkreśla wykonawca: Musi być ono czyste, suche i stabilne (takie jak pod płytki). I co najistotniejsze, podłoże musi być idealnie równe. Mozaikę w tej realizacji przyklejono do uprzednio zagruntowanego i wyrównanego jastrychu za pomocą kleju do płytek. Zastosowana zaprawa była produktem elastycznym, mrozo- i wodoodpornym. Aby mozaikę wklejać równo, ze względu na bardzo małe wymiary elementów, stosuje się bardzo cienką warstwę zaprawy klejowej. „Na podłoże po wcześniejszym zagruntowaniu nakładaliśmy grzebieniem 0,5 cm warstwę kleju tak, by po założeniu mozaiki warstwa kleju nie wydostała się poza górny rant wklejanej mozaiki, czego skutkiem byłoby brak miejsca na fugę (na to musimy zwracać szczególną uwagę). Po wyschnięciu kleju mozaikę wyfugowaliśmy, tak jak normalne płytki. Użyliśmy tej samej zaprawy spoinującej, jakiej użyto do fugowania pozostałej części posadzki w holu (podobnie jak klej elastyczną, mrozo- i wodoodporną) - szczegółowo opowiada Robert Zembrowski. Najbardziej czasochłonne prace, związane z wycięciem i przyklejeniem wzoru na siatce wykonano w warsztacie firmy wykonawczej. Montaż w domu inwestora trwał w tym przypadku jedynie dwa dni. Klejenie pierwszego dnia zajęło 1,5 godziny i fugowanie drugiego dnia ok. 2 godzin. Wykonana na zamówienie praca stanowi niezwykle dekoracyjny i niepowtarzalny wzór.


INWESTYCJA
obiekt: dom mieszkalny na Mazurach
inwestor: osoba prywatna
wykonawca: RENE Usługi Remontowo-Budowlane Robert Zembrowski
czas trwania robót: dwa tygodnie wykonanie mozaiki + dwa dni montaż na podłożu

ZASTOSOWANE MATERIAŁY, MASZYNY I NARZĘDZIA
podłogowe płytki gresowe polerowane
klej elastyczny Mapei
spoina elastyczna Mapei
ręczna maszyna do cięcia płytek
szlifierki
młotek
cążki
zębata paca do montażu płytek
gumowa paca do fugowania

Artykuł powstał przy współpracy Roberta Zembrowskiego, właściciela firmy RENE Usługi Remontowo -Budowlane .

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także