Najlepsze Domy
Montaż rolet wewnętrznych

Montaż rolet wewnętrznych

Zadaniem osłon okiennych jest przede wszystkim ochrona przed zbyt intensywnym światłem, docierającym do wnętrz podczas letnich upałów. Dzięki nim możemy regulować jego natężenie i tym samym zapobiegać zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczeń. To jeden z czynników gwarantujących odczuwanie komfortu termicznego wewnątrz obiektów. Na rynku znajdziemy wiele rodzajów, które łatwo dopasujemy do stylu, w jakim jest urządzone mieszkanie: od klasycznych – w kasecie lub bez, zwijanych, plisowanych, rzymskich i ostatnio bardzo popularnych rolet typu noc/dzień. Podpowiadamy, jak w kilku krokach poprawnie zamontować rolety wewnętrzne, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem i funkcjonalnością.

Rolety są efektowną ozdobą mieszkań i praktyczną alternatywą dla tradycyjnych zasłonek i firan, tak uwielbianych przez nasze babcie i mamy. Nie tylko dekorują wnętrze, ale też chronią przed słońcem oraz ciekawymi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Po wyborze odpowiedniego modelu dopasowanego do aranżacji przychodzi czas na montaż. 

Jak zamontować roletę na ścianie?

Najbardziej bezpiecznym sposobem zamocowania rolety jest montaż w ścianie. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku dużych powierzchni i wnęk okiennych. Dzięki tej metodzie zyskamy gwarancję, że roleta będzie pewnie przytwierdzona do podłoża i nie spadnie w najmniej oczekiwanym momencie, robiąc krzywdę domownikom.

Czytaj także: Nowoczesne okna. Poznaj dobre rozwiązania.

Aby zamontować klasyczną roletę z kasetą, trzeba przygotować zestaw potrzebnych narzędzi, takich jak poziomica, linijka lub miarka, ołówek, wiertarka, wkrętak ręczny oraz kołki i śruby. Roletę możemy mocować na dwa sposoby: wewnątrz lub na zewnątrz wnęki okiennej. W pierwszym przypadku roleta powinna być szersza od ościeżnicy okiennej o ok. 4 cm. Jeśli podejmiemy decyzję o montażu na zewnątrz, szerokość rolety powinna być większa o ok. 20 cm od szerokości okna. W pierwszym kroku musimy zaplanować rozmieszczenie rolety na ścianie. W tym celu używamy poziomicy, miarki i ołówka. Odmierzamy równe odległości rolety od obydwu krawędzi okna lub wnęki okiennej i zaznaczamy punkty montażu dołączonych do zestawu uchwytów. W tym miejscu warto przyłożyć roletę do narysowanych punktów, żeby sprawdzić, czy po rozłożeniu nie będzie ona przeszkadzała w otwieraniu okna.

Kolejną czynnością jest wywiercenie otworów w wyznaczonych miejscach, w które należy włożyć dopasowane mocowanie. Aby kupić odpowiednie, trzeba wiedzieć, z jakim rodzajem ściany mamy do czynienia, tak aby w konsekwencji jej nie uszkodzić. W przypadku podłoża mieszanego lub w sytuacji, kiedy nie jesteśmy pewni, co kryje się za warstwą tynku, sprawdzą się kołki uniwersalne.

Montaż rolety w ścianie może być znacznie łatwiejszy i bardziej bezpieczny, jeśli użyjemy specjalistycznych kołków. Jeśli nie wiemy, z czego została wykonana ściana, warto zaopatrzyć się w uniwersalne dyble, które znajdują szerokie zastosowanie we wszystkich podłożach budowlanych. Dobrym przykładem jest Duopower z oferty fischer Polska, składający się z dwóch różnych komponentów, co wpływa na ich różnorodne właściwości: rozpieranie, składanie i zapętlanie. Umożliwia to stosowanie kołka w dodatkowych podłożach i uzyskiwanie w nich najwyższych nośności. Duopower można stosować zarówno z wkrętami do drewna, wkrętami do płyt wiórowych, a także ze śrubami dwugwintowymi. Aby dobrze oszacować ich długość, należy dodać do siebie długość wybranego kołka, grubość mocowanego elementu oraz średnicę wkręta. Dzięki stosunkowo niewielkiej długości kołka Duopower domowe prace montażowe przebiegają szybciej i to bez konieczności głębokiego wiercenia – mówi Kamil Burkacki, dyrektor ds. technicznych fischer Polska.

Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!