×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Mity na temat klimatyzacji

Mity na temat klimatyzacji

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 02 sie 2017 21:29

Wokół klimatyzacji i klimatyzatorów powstało wiele negatywnych mitów. Warto zatem je prześledzić i sprostować. Oto kilka z nich.

1. Klimatyzacja szkodzi zdrowiu

Klimatyzacja może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie tylko wtedy, gdy źle z niej korzystamy. Dbając o prawidłowe działania klimatyzatorów, powinniśmy po pierwsze, pamiętać o regularnym serwisowaniu urządzeń, a po drugie, właściwie ustawiać parametry klimatyzacji.

Dlaczego jest to tak istotne? Popularne układy typu split i multi split oczyszczają powietrze z pyłków, kurzu i innych drobnoustrojów, a podczas chłodzenia dodatkowo je osuszają. Dzięki temu hamują rozwój pleśni i innych bakterii, ale wszystkie te zanieczyszczenia osadzają się na wewnętrznych filtrach. W efekcie, zaniedbując czyszczenie instalacji, pozwalamy im z powrotem przedostawać się do pomieszczenia. Aby temu zapobiec, serwisowanie powinno odbywać się minimum 2 razy w roku.

Czytaj także: Który klimatyzator wybrać?

Z kolei częste infekcje gardła i przeziębianie się są najczęściej spowodowane nieprawidłowym usytuowaniem urządzenia, doborem temperatury nawiewu lub wielkości urządzenia w stosunku do pomieszczenia.

Strumień powietrza nie powinien być skierowany bezpośrednio na domowników ani przekraczać prędkości 0,25 m/s, żeby nie był odczuwalny jako przeciąg.Częstym błędem użytkowników klimatyzacji jest też zbyt intensywne schładzanie pomieszczeń – bezpieczna różnica pomiędzy temperaturą panującą na zewnątrz a w środku nie powinna przekraczać 7°C, a zakres temperatury w pomieszczeniu powinien wynosić między 20-26°C. Regularnie serwisowana i właściwie użytkowana klimatyzacja nie będzie więc szkodzić naszemu zdrowiu, przeciwnie – pomoże stworzyć zdrowy mikroklimat we wnętrzu naszego domu – wyjaśnia Dawid Kozyra z firmy CentroClima.

2. Klimatyzatory pracują za głośno

Klimatyzatory generują różny poziom hałasu. Najgłośniej pracują klimatyzatory kompaktowe – stacjonarne i przenośne. W klimatyzatorach typu split hałas w domu zostaje zredukowany, ponieważ „głośne” części urządzeń są montowane na zewnątrz budynku. Jeżeli zależy nam na ciszy, dwuurządzeniowe modele z agregatami zewnętrznymi będą dobrym wyborem. Wiele zależy także od ceny – z reguły im wyższa cena tym bardziej zaawansowane urządzenie, i zarazem głośność pracy będzie mniej odczuwalna. Klimatyzatory często posiadają kilka trybów pracy, dlatego wieczorem warto włączyć tryb nocny, który zapewni ciszę podczas snu.

3. Na montażu można zaoszczędzić

Kuszące niższe ceny urządzeń i usług montażowych niosą ze sobą ryzyko wadliwego działania całego systemu klimatyzacji w przyszłości. Ważne, aby dokonała go profesjonalna ekipa monterska. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że sprzęt zostanie właściwie dobrany i będzie działał poprawnie.

Dodatkowo producenci często zastrzegają, że aby gwarancja nie straciła ważności przed wyznaczonym terminem, montaż musi przeprowadzić profesjonalna ekipa posiadająca odpowiednie szkolenia i certyfikaty. Wyeliminowanie późniejszych usterek związanych z nieprawidłowym montażem może okazać się dla nas bardzo kosztowne.

4. Nie warto kupować przenośnego klimatyzatora

Rozróżniamy dwa podstawowe typy klimatyzatorów: stałe oraz przenośne. Te zamontowane na stałe charakteryzują się większą wydajnością oraz wygodą użytkowania, ale mają też swoje wady: są droższe i po zainstalowaniu nie możemy przenieść ich w inne miejsce. Klimatyzatory przenośne są tańsze, nie wymagają montażu ani instalacji dodatkowego urządzenia na elewacji budynku. Są więc dobrym, tymczasowym rozwiązaniem dla mniejszych pomieszczeń, które chcemy ochłodzić. Ich niewątpliwą zaletą jest przenośność – w ciągu dnia możemy ustawić klimatyzator w salonie, a na noc przenieść go do sypialni.

5. Klimatyzator psują estetykę wnętrza

Producenci klimatyzatorów, oczyszczaczy czy nawilżaczy powietrza już dawno zauważyli ten problem i opracowali nowe rozwiązania. Zamiast dużych, topornych „skrzynek” w rogu pokoju czy na ścianie możemy zamontować atrakcyjne wizualnie, designerskie urządzenia. Na rynku znajdziemy wiele wariantów kolorystycznych i kształtowych. Bez trudu dobierzemy więc model klimatyzatora do stylu naszego mieszkania.

6. Klimatyzację zamontujemy tylko w domu jednorodzinnym

Aby zamontować klimatyzację w bloku, potrzebujemy zgody od administracji, zarządcy budynku albo wspólnoty mieszkaniowej. We wniosku wystarczy najczęściej uwzględnić wymiary urządzenia, generowany poziom hałasu i dokładną lokalizację urządzenia. Zgodę powinniśmy otrzymać bez przeszkód.

Instalacja klimatyzacji w mieszkaniu jest jeszcze na tyle mało popularnym rozwiązaniem, że w większości przypadków nie ma po prostu ściśle określonych zasad, na podstawie których wydaje się zgodę lub odmowę. Najczęstszą przeszkodą w montażu klimatyzacji może być niedawno odnawiana elewacja budynku. Administratorzy czasami nie zgadzają się na montaż klimatyzacji, bojąc się jej uszkodzenia albo utraty gwarancji na elewację.

7. Klimatyzacja to rozwiązanie sezonowe

Często zastanawiamy się, czy warto instalować klimatyzację tylko dla kilku miesięcy komfortu w okresie letnim. Warto jednak wiedzieć, że chłodzenie nie jest jedyną funkcją klimatyzacji. Większość urządzeń o ile nie wszystkie nowe dostępne na rynku są wyposażone także w funkcję grzania w trybie pompy ciepła czy jonizacji powietrza, co jest szczególnie przydatne dla alergików. W wiosenne lub jesienne dni, gdy ogrzewanie w budynku jest wyłączone, możemy za pomocą klimatyzatora podnieść temperaturę w naszym mieszkaniu.

Popularne mity na temat klimatyzacji są najczęściej rezultatem negatywnych doświadczeń użytkowników, do czego może przyczynić się niewłaściwy montaż lub eksploatacja już działających urządzeń. Jeśli projekt i montaż instalacji powierzymy doświadczonej firmie, klimatyzacja będzie służyć nam przez wiele lat, nie wpływając negatywnie na nasze zdrowie, samopoczucie, ale podnosząc nasz komfort.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także