×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Meble, które budzą kreatywność

Meble, które budzą kreatywność

Autor: Wojciech Napora
Dodano: 17 paź 2018 18:00

Pokój dziecka łączy w sobie wiele funkcji, powinien być jednocześnie praktyczny i dostosowany do zmieniającego się gustu dziecka i jego potrzeb. Pamiętajmy, że to nasza pociecha będzie spędzała w nim najwięcej czasu – warto zaangażować ją w kreowanie własnej przestrzeni i pozwolić na wyrażenie indywidualności.

Urządzanie dziecięcego pokoju to ogromna przyjemność. Wiąże się z nim często również niemały wydatek. Pokój pociechy to jej azyl, miejsce snu i nauki. Jak urządzić idealny pokój dla dziecka, które właśnie rozpoczęło szkołę? Zanim zaczniemy planować układ i wybierać meble, poznajmy kilka cennych rad, które przydadzą się w zaprojektowaniu wygodnej, wspierającej twórczość, dziecięcej przestrzeni.

Kreatywność ponad wszystko

Psychologia dziecięca wskazuje, że dzieci są najbardziej kreatywne, gdy się nudzą. To z nudy powstają najlepsze pomysły i wcale niekoniecznie największy bałagan. Wystarczy zapewnić dziecku miejsce wspierające jego twórczość. Dzieci chętnie same kreują przestrzeń wokół siebie - taką możliwość zapewnią im specjalne meble i dodatki, które można swobodnie przestawiać. Duża płyta magnetyczna albo jedna ze ścian pomalowana tablicową farbą sprawią, że dziecko będzie mogło dostosować wygląd ściany do swoich upodobań i nastrojów.

Innym sposobem na wyrażenie własnej indywidualności jest stworzenie jedynych w swoim rodzaju mebli - takich, których nie będzie miał nikt inny. Taką możliwość daje na przykład zestaw marki VOX, której produkty kupić można w Centrum Wyposażenia Wnętrz Domoteka. Znajdujące się w nim kolorowe sznurki, tasiemki i drewniane kulki, służą do tego, by opleść nimi specjalnie przygotowane do pracy twórczej szafki i regały. Innym, ciekawym rozwiązaniem, dającym możliwość samodzielnego kreowania przestrzeni są magnetyczne organizery. Przyczepione w dowolnym miejscu na frontach szafki sprawią, że przybory szkolne dziecka będą zawsze pod ręką. Również tekstylia mogą przyczynić się do personalizacji przestrzeni. Kolorowe zasłonki, zawieszone w dolnej części piętrowego łóżka, czy „jaskinie” nałożone na jego górną część, stworzą przestrzeń do rozwijających wyobraźnię zabaw.

To niezwykle ważne, aby dać dziecku możliwość kształtowania własnej przestrzeni i zmiany wyglądu pokoju. Dzięki niej dziecko uczy się samodzielności i czuje, że ma wpływ na swoje otoczenie, a to z kolei wspiera jego pewność siebie – rekomenduje architekt wnętrz Martyna Banaszczuk.

Komfort pracy

Urządzając dziecięcy pokój pamiętajmy, by zapewnić maluchowi odpowiednie warunki do pracy. Podstawą wydają się być krzesło i biurko z regulowaną wysokością. W tym ostatnim regulować można także kąt nachylenia blatu. Przykładem ergonomicznego krzesła dostosowanego do potrzeb młodego ucznia jest model z kolekcji Jump, dostępnej w sklepie Meblik w Domotece. Regulowana wysokość oparcia i siedziska, obicie z ekologicznej tkaniny i kółka nierysujące podłogi – wszystko to zapewnia pełen komfort użytkowania.

Skrytki, schowki, zakamarki

Rodzice często zachodzą w głowę, gdzie pomieścić liczne narzędzia pracy kreatywnego malucha. Czy jest sposób na to, by okiełznać wszystkie akcesoria i zabawki tak, aby w pokoju panował ład i porządek? Rozwiązaniem, szczególnie pomocnym gdy mamy do czynienia z małą przestrzenią, są wielofunkcyjne meble posiadające dodatkowe miejsce do przechowywania. Podstawa to łóżko z ulokowanymi pod nim szufladami, a także siedziska łączące w sobie funkcję pufy i schowka. Dodatkowo warto zadbać o skrzynie, pudła i pojemniki – pomogą one dziecku na co dzień utrzymać porządek, a przy tym dobrze się bawić.

Coraz częściej mówi się też o pokoju i meblach, które rosną razem z dzieckiem. Czy to możliwe, czy to tylko zwykły zabieg marketingowy?

Na szczęście na rynku dostępne są meble modułowe, które można ze sobą dowolnie zestawiać i dopasowywać do zmieniających się potrzeb dziecka. Dzięki temu zamiast kupować nowy zestaw mebli, możemy po prostu dokupić dodatkowe moduły do tych, z których dziecko korzystało dotychczas. To bardzo wygodne, a do tego oszczędne rozwiązanie – dodaje architekt wnętrz Martyna Banaszczuk.

Ach śpij kochanie

Spokojny, niczym niezakłócony sen ma nieoceniony wpływ na zdrowie i rozwój dziecka. Poza taką oczywistością jak łóżko z materacem dobrej jakości, należy także zadbać o inne, ważne aspekty sypialnianej strefy. Dzieci rzadko mają oddzielną sypialnię, dlatego w pokoju warto, choćby wizualnie, wyodrębnić miejsce wypoczynku. Można także powiesić nad łóżkiem baldachim lub specjalne zasłonki dekoracyjne. Niemałe znaczenie w miejscu snu mają także kolory. Ścianę w okolicy łóżka najlepiej pomalować na delikatną, pastelową barwę, która ułatwi wyciszenie się. W okolicy łóżka powinno znaleźć się także oświetlenie – dyskretne w przypadku mniejszych dzieci, mocniejsze dla tych, które lubią poczytać przed snem. Dobrze jest również zadbać o niewielką komodę albo regał na książki, aby wszystko było w zasięgu ręki.

Urządzenie pięknej, funkcjonalnej przestrzeni, która będzie jednocześnie wymarzonym pokojem naszego dziecka, to nie lada wyzwanie. By uniknąć chaosu i niespójnej formy, można sięgnąć po gotowe kolekcje meblowe. Nieoceniona będzie także pomoc kompetentnego architekta lub sprzedawcy w salonie meblowym. Z fachowym wsparciem urządzanie wnętrz będzie czystą przyjemnością.

Czytaj także: Barwy sprzyjające nauce.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Zobacz także