×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
Materiał termoizolacyjny na plus prosto pod dach

Materiał termoizolacyjny na plus prosto pod dach

Autor: Radosław Zieniewicz
Dodano: 08 lip 2016 17:08

W jaki sposób zapewnić sobie bezpieczeństwo, komfort korzystania z domu przez cały rok, przytulny klimat, niższe rachunki za ogrzewanie, a przy okazji zadbać o środowisko naturalne? Za pomocą odpowiednio dobranej izolacji termicznej. W tej roli doskonale sprawdza się wełna mineralna – uniwersalny, innowacyjny materiał o szerokim zastosowaniu, który może być używany do ocieplenia podłóg na legarach, sufitów podwieszanych, ścian działowych, a przede wszystkim dachów skośnych.

Dom to ważna inwestycja, która wiąże się z dużymi wydatkami. Dziś nowoczesne budownictwo stawia zatem duży nacisk na myślenie perspektywiczne w kwestii oszczędności, którego przejawem jest dobór energooszczędnych materiałów niezbędnych do budowy i wykończenia budynku.

Przynosi to nie tylko wymiernie korzyści w aspekcie ekonomicznym – niższe koszty w budżecie domowym w dłuższej perspektywie, lecz także ekologicznym – wpływa pozytywnie na ochronę środowiska naturalnego.

Właśnie w trosce o lepszą efektywność energetyczną naszego M warto wybrać wysokiej jakości izolację termiczną. Jedną z najczęściej polecanych, m.in. ze względu na najlepszy stosunek jakości do ceny, jest wełna mineralna.

O wełnie mineralnej słów kilka

Wełna mineralna to wysokiej jakości materiał izolacyjny najczęściej powstający z naturalnego surowca, do którego używa się różnego typu spoiw. Proces produkcji jest wzorowany na znanym z przyrody, najbardziej imponującym zjawisku – erupcji wulkanicznej, podczas której powstają specyficzne włókna przypominające strzępki wełny.

A to wszytko za sprawą wiatru, który schładza gorącą lawę zanim jeszcze opadnie ona na ziemię. Występuje w dwóch wariantach jako: wełna kamienna – wytwarzana z bazaltu oraz wełna szklana – produkowana z piasku kwarcowego lub szkła z recyklingu.

Współcześnie jest to jeden z najbardziej funkcjonalnych materiałów ociepleniowych. Nie tylko doskonale sprawdza się w roli izolacji termicznej, zapewniając domownikom komfort cieplny, lecz także akustycznej – dobrze tłumi dźwięki.

A ponadto, co ważne w aspekcie bezpieczeństwa, jest niepalna, czyli tworzy barierę przeciwogniową, zapobiegając rozprzestrzenianiu się pożaru. Wełna mineralna to jeden z najbezpieczniejszych materiałów izolacyjnych, jaki do tej pory udało się stworzyć.

Z uwagi na doskonałe parametry techniczne, takie jak: niski współczynnik przewodzenia ciepła (im niższa wartość współczynnika lambda (λ) tym lepiej), wysoką klasę reakcji na ogień (najwyższa klasa to A) i izolacyjność akustyczną (najwyższa klasa to A) oraz łatwość pracy z produktem jest chętnie wybierana przez fachowców. Cieszy się też zaufaniem inwestorów, którym zależy na budownictwie energooszczędnym.

Wyróżnikiem wełny mineralnej jest bowiem wysoka sprężystość (mała podatność na trwałe odkształcenia), dzięki czemu łatwo dopasowuje się do izolowanego miejsca, zapewniając optymalną szczelność – przy właściwym montażu nie może być mowy o jakichkolwiek mostkach termicznych, a więc marnotrawstwie energetycznym. Właściwie żaden inny, dostępny na rynku materiał izolacyjny nie może poszczycić się tak wysoką elastycznością.

Dobrze wykonana izolacja z wełny pozwala zatem zmniejszyć koszty ogrzewania i schładzania pomieszczeń, a mniejsze zużycie energii i przy tym ograniczenie emisji CO2 do atmosfery jest też korzystne dla środowiska naturalnego – mówi Ewa Kosmala, menadżer ds.technicznych w Knauf Insulation.

Dodatkowo wełna mineralna to materiał paroprzepuszczalny, para wodna może swobodnie wydostawać się z przegrody na zewnątrz budynku, zatem ściany nie są narażone na zawilgocenie oraz rozwój pleśni i grzybów. A niski ciężar produktu pozwala uniknąć nadmiernego obciążenia budynku.

Od parteru po dach

W zależności od przeznaczenia można wykorzystać różne postaci wełny mineralnej. Płyty twarde sprawdzą się doskonale do izolacji podłóg poddaszy użytkowych, stropodachów płaskich oraz ścian zewnętrznych, zaś miękkie do ocieplenia podłóg poddaszy nieużytkowych, stropów drewnianych, sufitów podwieszanych, wewnętrznych ścianek działowych i ścian trójwarstwowych.

Maty popularnie nazywane rolkami, są z kolei najczęściej wykorzystywane jako warstwa izolacyjna w dachach skośnych pomiędzy i pod krokwiami czy do wypełniania lekkich ścian działowych z płyt karton-gips. Forma granulatu jest natomiast idealna do izolacji trudno dostępnych miejsc. Jego nadmuchiwanie może wykonać wyłącznie wyspecjalizowany zespół fachowców, posiadających stosowny sprzęt. Do ocieplania rur stosuje się zaś wełnę mineralną w postaci otuliny.

Warto wybierać wyłącznie najwyższej jakości płyty, maty, granulaty i otuliny z wełny mineralnej, rekomendowanych producentów, spełniających najwyższe normy, również w kwestii wykorzystanego spoiwa.

Innowacyjne, bezpieczne dla środowiska i zdrowia człowieka są te, do których produkcji, oprócz naturalnego surowca bądź z recyklingu, wykorzystywane są ekologiczne żywice. Są one bowiem nawet o 70% mniej energochłonne niż tradycyjne spoiwa (lepiszcze termotopliwe czy żywice fenolowo-formaldehydowe) oraz w pełni biodegradowalne.

Naturalna, brązowa wełna mineralna Knauf Insulation to wszechstronnie wykorzystywany materiał do ocieplania domu, zapewniający optymalny klimat we wnętrzach zimą oraz latem. Posiada doskonałe parametry techniczne w zakresie izolacji cieplnej, akustycznej i ochrony przeciwpożarowej oraz spełnia restrykcyjne wymagania dotyczące budownictwa zrównoważonego środowiskowo. Jest produkowana przy wykorzystaniu Ecose  Technology, czyli innowacyjnej, wolnej od formaldehydu biotechnologii łączenia włókien, bazującej na szybko odnawialnych surowcach zamiast ropopochodnych substancjach chemicznych – tłumaczy Ewa Kosmala.

Poprzez przegrody o złej izolacji lub bez jej wykorzystania traci się bezpowrotnie ogromną ilość ciepła. Dlatego w interesie każdego właściciela domu, który chce zarządzać energią w sposób zrównoważony, jest właściwe ocieplenie budynku.

Z pomocą idzie naturalna, brązowa wełna mineralna, która przynosi korzyści dla naszego portfela oraz środowiska.

 

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także