×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Mały dom. 15 projektów domków letniskowych

Mały dom. 15 projektów domków letniskowych

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 08 kwi 2015 09:19
Zaktualizowano: 08 kwi 2015 09:51

Budując mały dom na ustronnej działce w lesie czy nad jeziorem musimy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy. Jeżeli owe dokumenty pozwalają na wzniesienie domu całorocznego warto się zastanowić, czy nie ponieść dodatkowych nakładów finansowych i zbudować sobie wygodne lokum, które posłuży nam również zimą. Zaś w dłuższej perspektywie czasowej można będzie rozważyć zamieszkanie w takim domku na emeryturze.

Budując mały dom na ustronnej działce w lesie czy nad jeziorem musimy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy. Jeżeli owe dokumenty pozwalają na wzniesienie domu całorocznego warto się zastanowić, czy nie ponieść dodatkowych nakładów finansowych i zbudować sobie wygodne lokum, które posłuży nam również zimą. Zaś w dłuższej perspektywie czasowej można będzie rozważyć zamieszkanie w takim domku na emeryturze.

Domek letniskowy budujemy najczęściej w technologii drewnianej. Dlatego warto zapoznać się z jej możliwościami, jak też ograniczeniami. 

Lekki i ekologiczny

Większość konstrukcji drewnianych, w porównaniu do murowanych, sprawia wrażenie lekkich i naturalnych. Nie oznacza to wcale, że bardziej nietrwałych – bo w takich stereotypowych kategoriach określamy niekiedy budynki drewniane. Warto pamiętać, że budownictwo drewniane ma na świecie ogromne tradycje (w Polsce ich ciągłość została zachowana jedynie na Kurpiach i Podhalu) i domy drewniane nieraz służą kilku pokoleniom mieszkańców. Poza tym, obecnie stosowane technologie impregnacji drewna pozwalają na dodatkowe wydłużenie jego żywotności. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych, bezpiecznych ekologicznie impregnatów drewno nie poddaje się gniciu, promieniowaniu ultrafioletowemu, zachowując swój pierwotny wygląd i utrzymując swoje właściwości. Impregnaty te obniżają także palność drewna.

Zobacz także: Jakie domy budują Polacy? Zobacz 18 popularnych projektów

Ważną i często decydującą własnością domów drewnianych jest ekologiczne i naturalne pochodzenie surowca do budowy. Drewno gatunków iglastych (sosny, świerka, rzadziej modrzewia), z którego wykonywane są domy drewniane posiada również, zdaniem części ekspertów, właściwości lecznicze. Poza tym drewno, jako materiał budowlany, posiada zdolność „oddychania” dzięki tworzącym go włóknom, skierowanym wzdłuż pnia i posiadającym rurkowatą formę – zapewnia to obieg powietrza, a także izolację termiczną. Ta naturalna budowa umożliwia otrzymanie optymalnej dla zdrowia i komfortu mieszkańców wilgotności powietrza – od 45% do 57 %. Jest to o tyle istotne, że to właśnie od wilgotności zależy intensywność rozwoju mikroorganizmów, które wpływają na jakość powietrza i zdrowie człowieka.

Niewątpliwą zaletą domów z drewna są ich właściwości termoizolacyjne – niskie przewodnictwo cieplne tego materiału pozwala na budowanie domów drewnianych z niezbyt grubymi ścianami (20-26 centymetrów). Przyjmuje się, że termoizolacyjne właściwości drewna są pięciokrotnie wyższe niż ścian wykonanych z cegły czy betonu. Chociażby, ściana wybudowana z okrągłych bali drewnianych o średnicy 20 centymetrów odpowiada ścianie z cegły o grubości 1 metra (przy założeniu, że nie stosujemy dodatkowej warstwy termoizolacji). Własności termoizolacyjne tego surowca od lat doceniają mieszkańcy krajów z surowym klimatem: Rosjanie, Finowie, Norwegowie, Szwedzi czy Kanadyjczycy.

Zobacz także: Drewniana podłoga - artystyczne wykończenie

Cechą charakterystyczną wszystkich stosowanych technologii drewnianych jest stosunkowo krótki czas budowy. Od momentu rozpoczęcia budowy do wykończenia wnętrz nie mija na ogół więcej niż 5-6 miesięcy. Inną kluczową kwestią są oszczędności związane z zakupem materiałów budowlanych i kalkulacja ekonomiczna związana z kosztami późniejszej eksploatacji, która często bywa decydująca. Niektóre technologie budownictwa drewnianego (w porównaniu do murowanych) pozwalają obniżyć koszty budowy od kilku do nawet kilkudziesięciu procent.

Bal, kanadyjczyk czy "mur pruski"?

Zanim zdecydujemy się na konkretną technologię, powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań.

Po pierwsze, w jakim otoczeniu architektonicznym i przyrodniczym będzie wybudowany dom. Jeśli posiadamy działkę w silnie zurbanizowanej przestrzeni miejskiej, to najlepiej zdecydować się na dom szkieletowy, czyli tzw. kanadyjczyk. Wszechstronne możliwości wykończenia elewacji domu wzniesionego w tej technologii pozwalają na wkomponowanie go właściwie w dowolne otoczenie. Równie dobrze można w tym przypadku wybudować dom w technologii słupowo-ryglowej. Nie najlepiej w takim otoczeniu sprawdzi się jednak dom z bala, który zdecydowanie korzystniej wpisuje się w naturalne kompleksy leśne czy otoczenie wiejskich chat.

Kolejną, ważną kwestią związaną z wyborem technologii są koszty budowy. Z pewnością najtańszy w budowie będzie dom szkieletowy wykonany z prefabrykatów. Cena budowy domu w technologii słupowo-ryglowej będzie nieco wyższa i najczęściej jest uzależniona od materiału wykorzystanego do wykończenia elewacji (najdroższy będzie kamień, najtańszy tynk). Dom z bali, na tym tle, będzie rozwiązaniem najdroższym (ceny wahają się w zależności od grubości bali oraz rodzaju i jakości wykorzystanego surowca). 

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także