×
Subskrybuj newsletter
dobrzemieszkaj.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
PARTNER PORTALU
Malowanie grzejnika. Kilka cennych porad

Malowanie grzejnika. Kilka cennych porad

Autor: Katarzyna Masłowska
Dodano: 16 gru 2015 09:47
Zaktualizowano: 16 gru 2015 10:19

Grzejniki należy malować specjalnymi farbami przeznaczonymi właśnie do tego celu. Zazwyczaj są to farby akrylowe zawierające specjalne dodatki do tego typu stosowania - dzięki którym nie tracą koloru i nie dzieje się z nimi nic niepokojącego pod wpływem wysokiej temperatury.

Grzejniki należy malować specjalnymi farbami przeznaczonymi właśnie do tego celu. Zazwyczaj są to farby akrylowe zawierające specjalne dodatki do tego typu stosowania - dzięki którym nie tracą koloru i nie dzieje się z nimi nic niepokojącego pod wpływem wysokiej temperatury.

Kaloryfery stanowią także ważny element wystroju wnętrz. Dzięki nowoczesnym farbom, przeznaczonym do malowania elementów instalacji centralnego ogrzewania, łatwo przywrócimy im blask.

Niezależnie od tego, czy będziemy malować grzejnik farbą nawierzchniową czy podkładową i nawierzchniową, należy przestrzegać wszystkich wytycznych zawartych na opakowaniu odnośnie rozcieńczania farby i schnięcia powłoki.

Odpowiednie przygotowanie

Do prac związanych z odnawianiem grzejników najlepiej przystąpić zanim na dobre rozpocznie się sezon grzewczy. Wszystko dlatego, że farb nie należy nanosić na rozgrzane powierzchnie.

Przeznaczone do odmalowania kaloryfery trzeba odpowiednio przygotować – powinny być suche, oczyszczone z kurzu i ewentualnych zabrudzeń. Jeśli występują na nich miejsca pokryte nawet delikatną warstwą rdzy, oczyszczamy je do czystego metalu.

Najlepiej zrobić to szczotką drucianą. Dla przyspieszenia pracy możemy wykorzystać specjalną wersję tego narzędzia, montowaną do wiertarki. Kolejny krok to wnikliwa ocena stanu starych powłok malarskich. Łuszczące się fragmenty farby usuwamy, a te, które dobrze trzymają się podłoża przecieramy papierem ściernym i dokładnie odpylamy.

Dobór farby

Dziś bez problemu możemy dobrać rozwiązania dedykowane do kaloryferów. Wykorzystując je, zyskujemy pewność, że wymalowanie będzie estetyczne i, przede wszystkim, odporne na wysokie temperatury. Przykładem tego typu wyrobu jest modyfikowana emalia akrylowa Śnieżka do kaloryferów. Tworzy ona trwałe, odporne na działanie wysokich temperatur powłoki, a pomalowane nią elementy nie żółkną z czasem, pozostając śnieżnobiałe przez długie lata.

Dla uzyskania optymalnego efektu dekoracyjnego, kaloryfery czy rury doprowadzające do nich wodę powinniśmy pomalować dwukrotnie. W tym celu wykorzystać możemy wałek, pędzel z miękkim włosiem lub specjalny agregat malarski. Drugą warstwę farby nanosimy po około 4 godzinach, choć w niskich temperaturach lepiej poczekać nieco dłużej. Powłoka uzyskuje pełną wytrzymałość mechaniczną po upływie około 24 godzin.

Spray na trudno dostępne miejsca

Tam, gdzie trudno dotrzeć wałkiem lub pędzlem, możemy wykorzystać lakier do kaloryferów w sprayu. Zapewni on łatwe i szybkie przeprowadzenie pracy. 

Wystarczy jeśli odświeżymy kaloryfer raz na kilka lat. Pamiętajmy, że ładnie pomalowane kaloryfery mogą stać się ciekawą dekoracją pomieszczenia.

Nie przegap najważniejszych wiadomościObserwuj nas w Google NewsObserwuj nas w Google News

Komentarze

Zaloguj się

Zobacz także